Polskie Radio
Section05
Biblioteka Narodowa

Upiór, czyli człowiek o dwóch duszach. Wystawa "Dziady – Upiór" w Warszawie

- Mickiewicz, nazywany wieszczem, kojarzył się od razu z upiorem, ponieważ słowo "wieszcz", "wieszczy" jest synonimem upiora. A miesiąc po pogrzebie Mickiewicza na Wawelu - to jest sierpień, mamy żniwa - spada koszmarny deszcz, grad zabija ptaki na Plantach, wszystkie zbiory są pobite i chłopi zaczynają kombinować, dlaczego to się stało - mówił w Dwójce dr Łukasz Kozak, kurator wystawy "Dziady – Upiór", którą można oglądać w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Paweł Siwek Słowianie folklor kultura ludowa upiór Biblioteka Narodowa wystawa literatura romantyzm Wiedźmin wampir Dziady Maria Janion Dwójka

Najcenniejsze średniowieczne zabytki języka polskiego na wystawie w Bibliotece Narodowej

"Kazania Świętokrzyskie", średniowieczne pieśni religijne i świeckie, najstarsze polskie żarty, a nawet piętnastowieczne zaklęcia można oglądać na wystawie "Brückner. Średniowiecza odzyskane" w Bibliotece Narodowej. Przy okazji można się zapoznać z postacią Aleksandra Brücknera, bodaj najwybitniejszego slawisty w historii, ale także historyka literatury i kultury polskiej. To jemu zawdzięczamy odzyskanie prezentowanych na wystawie skarbów polskiego języka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski język polski Biblioteka Narodowa wystawa Aleksander Bruckner Michał Żołądkowski Trójka

"Brückner. Średniowiecze odzyskane" - wyjątkowa wystawa w Bibliotece Narodowej

- Profesor Brückner jako 36-letni naukowiec raz wziął urlop w czasie swojej pracy. Nie odpoczywał, pojechał do Petersburga, aby badać polskie rękopisy wywiezione tam przez Katarzynę II. W jednym z nich odnalazł paski pergaminu, które podtrzymywały grzbiet książki. Były na nich teksty w języku polskim. Udało się złożyć całą jedną kartę zapisaną obustronnie i kawałek następnej. "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zachowany, ciągły tekst w języku polskim - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Bruckner Tomasz Makowski Roch Siciński Dwójka Biblioteka Narodowa wystawa

Roślinność w "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Wystawa w Bibliotece Narodowej

Eliza Orzeszkowa najważniejszą powieść dojrzałego okresu swojej twórczości, "Nad Niemnem", pisała w latach 1885–1886. Wiosenne i letnie miesiące spędzała wówczas w wiejskich okolicach Grodna, "botanizując" (gromadząc materiał roślinny do zielników, rozmawiając z miejscowymi lekarkami-zielarkami, zbierając lokalne nazwy roślin i informacje o przypisywanym im działaniu leczniczym). W zielniku z tamtego okresu zebrała blisko 460 roślin, w powieści wykorzystała nazwy 150 z nich, łącząc romantyczną "poetyczność" z pozytywistycznym realizmem.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 rośliny wystawa Biblioteka Narodowa

Tomasz Makowski: Jan Kochanowski i Aleksander Fredro są ponadczasowi

- Co roku Jan Kochanowski zaprasza na swoje imieniny kogoś innego, tym razem Aleksandra Fredrę, autora, którego wciąż odkrywamy. Głównym tematem nie tylko poważnych dyskusji będzie pytanie "z czego możemy się śmiać" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie. W sobotę 24 czerwca odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego, coroczna impreza w warszawskim Ogrodzie Krasińskich.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Makowski Dwójka Aleksander Fredro Roch Siciński Biblioteka Narodowa Jan Kochanowski

Młodzi Polacy coraz chętniej sięgają po książki. Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa

Z raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa książek w Polsce w 2022 r. wynika, że jesienią 2022 r. lekturę co najmniej jednej książki papierowej lub cyfrowej zadeklarowało 34 proc. badanych w wieku co najmniej 15 lat. Jest to wynik dokładnie na tym samym poziomie, co przed rokiem. Czytelnikami książek było 72 proc. badanych nastolatków (60 proc. w 2021 r.).
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki badanie Biblioteka Narodowa raport POLSKA społeczeństwo