Polskie Radio
Section05
KULTURA

Sosia na MDAG zagra kolorami. "Nie tylko matki Polki" - muzyczna strona festiwalu

Millenium Docs Against Gravity to święto kina dokumentalnego. Festiwalowi towarzyszą też wydarzenia muzyczne. 18 maja impreza "Nie tylko matki Polki", zagrana przez Sosię, Lazy1 i Lucy Monslave, zwróci uwagę na nową festiwalową sekcję "Niezapomniane historie kobiet". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ula Kaczyńska MUZYKA KULTURA FILM film dokumentalny festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity Sonia Wąsowska Millennium Docs Against Gravity 2024

26. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy". Andrzej Chyra: "Film dla kosmitów" to próba wejścia w świat 12-latka

W Cieszynie po raz 26. odbywa się Przegląd Filmowy "Kino na granicy". To wyjątkowa okazja do zobaczenia produkcji aż z trzech krajów. Andrzej Chyra opowiedział w audycji "Wszystko wszędzie teraz" o tym wydarzeniu i zdradził nieco kulis powstawania filmu "Film dla kosmitów", który będzie można zobaczyć ostatniego dnia wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka Ryszard Jaźwiński Andrzej Chyra film polski aktorstwo KULTURA

Marian Dziędziel w retrospektywie. Dorobek aktora na przeglądzie Kino na Granicy

Jednym z punktów tegorocznej odsłony Przeglądu Filmowego Kino na Granicy jest retrospektywa z udziałem Mariana Dziędziela. W trakcie imprezy organizatorzy prezentują wybrane filmy z jego udziałem. Ceniony aktor w Cieszynie dzieli się wspomnieniami z pracy na planie; w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim zdradził z kolei szczegóły kolejnego obrazu z jego udziałem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Marian Dziędziel kino film polski Kino na Granicy KULTURA

Polska w Unii Europejskiej. Waldemar Dąbrowski: nasza kultura pokazywała, że aspiracje Polski są uprawnione

- Członkostwo w Unii Europejskiej zmieniło wiele dziedzin życia społecznego Polaków. Kultura była za to czymś, co udowadniało słuszność naszych aspiracji do UE na długo przed akcesją - ocenił Waldemar Dąbrowski. Były minister kultury podzielił się w Programie 2 Polskiego Radia swoimi wspomnieniami z czasu wstąpienia naszego kraju do Wspólnoty oraz ocenił zmiany, jakie przyniosła nam Unia Europejska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Unia Europejska KULTURA Wojciech Dąbrowski Andrzej Sułek

Jak pisze się w wielokulturowym sercu Europy? Grażyna Plebanek o swojej twórczości i życiu w Brukseli

Z okazji 20 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Magda Mikołajczuk zaprosiła na rozmowę z Grażyną Plebanek, pisarką, kick-bokserką, działaczką społeczną, która od 19 lat mieszka w Brukseli. Jak pisze się w wielokulturowym sercu Europy?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Grażyna Plebanek Bruksela książki Belgia zwyczaje społeczeństwo Europa Europarlament KULTURA

Drenda&Paśnik w Czwórce. Nostalgiczna podróż w przeszłość

Lata 90. i pierwsze lata nowego milenium to czasy, do których wracamy z sentymentem. Olga Drenda i Jacek Paśnik wracają do nich chętnie, choć podkreślają, że życie w tych czasach wcale nie było usłane różami. Ich goście, Agata Sawicka i Antoni Przesławski w swojej aktualnej twórczości czerpią z 1994 i 2004 roku i okolic. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Olga Drenda Jacek Paśnik Agata Sawicka Antoni Przesławski MUZYKA KULTURA nostalgia

Piknik Europejski, bezpłatny wstęp i mnóstwo atrakcji. Majówka w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie jak co roku hucznie świętuje w pierwszych dniach maja. Dr Marianna Otmianowska, dyrektor Muzeum, opowiedziała w "Poranku Dwójki, co przez osiem pierwszych dni maja przygotowała jej instytucja dla odwiedzających Łazienki.
Zobacz więcej na temat:  Marianna Otmianowska Paweł Siwek Łazienki Królewskie konstytucja 3 maja majówka Stanisław Herakliusz Lubomirski Dwójka KULTURA długi weekend

Lenistwa czas. Czy bimbanie wróci do łask popkultury? Czy odkryją je kobiety?

Lenistwo, słodkie bimbanie, błogie nicnierobienie to "aktywności", którym chętnie oddajemy się w czasie majówki, również w dniu Święta Pracy. Nieobce są one także popkulturze, choć kult pracy mocno je zdominował. O leniuchowaniu w filmie i muzyce w rozmowie z Ulą Kaczyńską opowiada Andżelika Kucińska.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ula Kaczyńska Andżelika Kucińska KULTURA MUZYKA FILM

Polskie Radio 24 Zdjęcie ikona "Czas apokalipsy". "Stan wojenny w pigułce"

Chris Niedenthal to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów polskiej historii. Jest autorem zdjęcia ikony stanu wojennego "Czas Apokalipsy". W Polskim Radiu 24 audycji "Głębia ostrości" przyznał, że to nie jest najlepsza fotografia, jaką zrobił. - Ale najważniejsza - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chris niedenthal SZTUKA fotografia zdjęcia stan wojenny historia Polski POLSKA społeczeństwo KULTURA

Nieznane publiczności prace Wyspiańskiego na wystawie Muzeum Narodowego w Krakowie

Pochodzące z prywatnej kolekcji obrazy i rysunki Stanisława Wyspiańskiego z okresu jego studiów w Paryżu prezentuje na nowej odsłonie wystawy stałej poświęconej artyście Muzeum Narodowe w Krakowie. Wiele dzieł pokazywanych jest publiczności po raz pierwszy.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Pawlica Stanisław Wyspiański KULTURA SZTUKA Trójka malarstwo Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie Tomasz Żąda