Polskie Radio
Section05

Olgierd Łukaszewicz

"Zamek kaniowski". Słuchowisko na podstawie poematu" Seweryna Goszczyńskiego w adaptacji i reżyserii Jana Warenyci

"Zamek kaniowski” Seweryna Goszczyńskiego jest najbardziej znaną polską powieścią poetycką odwołującą się do romantycznej poetyki fantastyki i grozy. Świat metafizyczny, w postaci pradawnych ukraińskich wierzeń i legend, splata się tu z  chrześcijańskim etosem walki dobra ze złem.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy słuchowisko TEATR Teatr Polskiego Radia Seweryn Goszczyński Jan Warenycia Olga Sarzyńska Katarzyna Dąbrowska Henryk Talar Marcin Przybylski

"Świadkowie albo nasza mała stabilizacja". Słuchowisko Tadeusza Różewicza w adaptacji i reżyserii Wojciecha Pszoniaka

W "Świadkach" Różewicz mówi o sytuacji historycznej i kulturowej w Polsce lat sześćdziesiątych XX wieku. Bohaterowie bez imion, choć dostrzegają wiele niedoskonałości, akceptują zastaną rzeczywistość. Nie chcą jej zmieniać, bo boją się utraty wszystkiego, co mają - a co sprowadza się głównie do wartości materialnych.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy słuchowisko Tadeusz Różewicz Teatr Polskiego Radia Wojciech Pszoniak TEATR Dorota Landowska Jan Englert Mariusz Benoit

Narodowe instytucje kultury w teatrze kulturowej wojny?

- Gdy Grzegorzewski był dyrektorem Teatru Narodowego, resortem kultury kierował Zdzisław Podkański, miłośnik orkiestr strażackich, który umawiał się na kawę z Józefem Czapskim. Broń Boże, by ktoś taki miał wpływ na program ważnego teatru czy galerii! - podkreślił w Dwójce publicysta Roman Pawłowski. Kto jednak i w jaki sposób miałby oceniać działalność narodowych instytucji kultury?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA