Po co nam narodowe instytucje kultury?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 17:00
Na czym w nowej rzeczywistości polega ich misja? A może narodowe instytucje kultury są już przeżytkiem? Trwa transmisja wideo
Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie
Teatr Wielki-Opera Narodowa w WarszawieFoto: Henri Musielak (wikipedia, lic. CC)

W kolejnej audycji z cyklu "W tyglu kultury" rozmawiamy o narodowych instytucjach kultury:

W tyglu kultury dyskusja o narodowych instytucjach kultury

Staramy się odpowiedzieć na pytanie, czemu dziś służą takie instytucje i czy są powołane do budowania wspólnoty czy raczej do tego, by rewidować polskie mity i uprawiać popularną dziś sztukę krytyczną? Na czym w nowej rzeczywistości polega ich misja? I w końcu: czy narodowe instytucje kultury nie są już przeżytkiem?

Na te pytania odpowiadają goście Jacka Wakara: dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Zenon Butkiewicz, prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joanna Mytkowska oraz publicysta Roman Pawłowski.

mm/jp

Czytaj także

Internetowi twórcy – ile artyzmu, ile grafomanii?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 15:00
- W starogreckim teatrze uczestniczyli wszyscy mężczyźni, a średniowieczny spektakl pasyjny angażował każdego mieszkańca miasta. Przemysł upowszechnił kulturę, ale też wyłączył masy ze współuczestnictwa - mówił w Dwójce prof. Zbigniew Mikołejko. Czy w dobie internetu można liczyć na powrót do masowego, wartościowego współtworzenia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Krukowski - człowiek, który wymyślił warszawskie CSW

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 16:00
- Była wola oddania tego miejsca artystom, ale nie było żadnej koncepcji. Wojtek nadał tej instytucji formę bardzo nowoczesną - opowiadała Ewa Gorządek. Zmarłego 18 stycznia wieloletniego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie wspominali w Dwójce przyjaciele.
rozwiń zwiń