Polskie Radio
Section05
Robert Tekieli

Geopolityka w PRL. Rywalizacja z Zachodem na arenie Globalnego Południa

W czasach zimnej wojny kraje socjalistyczne walczyły o wpływy w krajach globalnego południa z państwami Zachodu. W tym celu często wykorzystywano resentyment kolonialny, grając na istniejące napięcia i pamięć krzywd i wyzysków od krajów kolonialnych. O polityce PRL wobec krajów Afryki czy Ameryki Południowej opowiadał w Polskim Radiu 24 politolog Przemysław Gasztold.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia Polski

PR24 Czaczkowska: kard. Wyszyński toczył spór o wiarę i Boga

Kardynał Stefan Wyszyński był zawsze krok do przodu, przewidywał procesy, jakie mogą zachodzić, w związku z tym nie bał się rozmawiać z komunistyczną władzą - powiedziała w Polskim Radiu 24 historyk Ewa Czaczkowska. - Prymas nie toczył z komunistami sporu o charakterze ekonomiczno-społecznym, tylko spór ideologiczny, spór o wiarę, o obecność Boga - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Robert Tekieli POLSKA społeczeństwo Kościół katolicki Kościół

PR24 Kościół a totalitaryzmy. Prof. Paweł Skibiński o przypadku Polski

Polska najpierw w latach 1939-1945, a także w latach 1944-1989 pozostawała pod kontrolą dwóch systemów totalitarnych - najpierw niemieckiego nazizmu, później - sowieckiego komunizmu. Prof. Paweł Skibiński mówił w Polskim Radiu 24 o tym, jak w owym czasie radził sobie Kościół, jaką spełniał rolę i w czym Polska różniła się od innych krajów pozostających pod totalitarną okupacją.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Paweł Skibiński HISTORIA totalitaryzm Kościół kościół w prl

"PRL - historia prawdziwa". Ofiary stanu wojennego

Podczas pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek od kul ZOMO zginęło 9 górników, a ponad 20 zostało rannych. Stłumienie protestów na Górnym Śląsku przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, miało dla komunistycznych władz kluczowe znaczenie, dlatego w operacje pacyfikacji Manifestu Lipcowego i Wujka zaangażowały ogromne siły - funkcjonariuszy ZOMO, żołnierzy i milicjantów. O wydarzeniach grudnia 1980 r. mówił w Polskim Radiu 24  Grzegorz Wołk, historyk (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm stan wojenny kopalnia Wujek

PR24 Nagana dla Szafarowicza. Tekieli: decyzja UW pokazuje, że wciąż istnieje ciągłość z PRL

- Gdy patrzę na zasadnicze dla polskiej kultury politycznej środowisko sędziowskie i uniwersyteckie, to niestety nasuwa się wniosek, że mamy ciągłość z PRL - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli, komentując werdykt Komisji Dyscyplinarnej Uniwersytetu Warszawskiego o ukaraniu naganą młodego działacza PiS, a zarazem studenta prawa Oskara Szafarowicza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Robert Tekieli Piotr Nisztor Uniwersytet Warszawski edukacja szkolnictwo wyższe cenzura studenci historia PRL PRL

PR24 "Jestem zszokowany, że można pisać tak obrzydliwe rzeczy". Tekieli o atakach na Wandę Półtawską

- Jestem zszokowany, że w dniu, w którym dowiadujemy się o śmierci człowieka, można pisać o nim tak obrzydliwe rzeczy, jak robili to politycy, jak robiły to redakcje gazet lewicowych i liberalnych - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli, nawiązując do publikacji krytykujących Wandę Półtawską. - To, co ona mówiła, czego świadkiem była jako człowiek, czego broniła od zawsze, całkowicie destruuje te lewicowe poglądy indywidualistyczne - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wanda Półtawska Robert Tekieli Kościół katolicki Piotr Nisztor

Emigracja opozycjonistów w stanie wojennym. Nieudana akcja aparatu PRL

- Decyzja o zmuszaniu najważniejszych działaczy solidarnościowych do emigracji w stanie wojennym została podjęta bezpośrednio przez gen. Jaruzelskiego, który wzorował się na tym, co kilkanaście miesięcy wcześniej zrobił na Kubie Fidel Castro - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk IPN Grzegorz Wołk. Dodał, że Jaruzelski chciał w ten sposób ułatwić sobie spacyfikowanie społeczeństwa, ale cała operacja zakończyła się niepowodzeniem i dziś akcja emigracyjna ze stanu wojennego pamiętana jest głównie przez historyków.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL Robert Tekieli

PR24 Jak władza ludowa chciała ignorować prawa ekonomii. Reglamentacja w PRL

- Chyba nigdy nie było tak wielkiego marnotrawienia żywności, jak w systemie kartkowym; to było ignorowanie prawa popytu i podaży - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk lubelskiego IPN prof. Tomasz Panfil. - Kartki nie umożliwiały zakupu, one tylko dawały szansę i jak człowiek odstał swoje w długiej kolejce, to mógł coś na te kartki kupić, oczywiście za pieniądze - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Robert Tekieli historia Polski PRL

"Miał pod sobą kino, radio i wydawnictwa". Prof. Pleskot o resorcie informacji i propagandy PRL

Propagandę w komunistycznym resorcie uprawiali nie tylko fanatyczni komuniści, to często byli młodzi ludzie, którzy przypadkowo znaleźli się w tym ministerstwie, a przed wojną niekoniecznie byli związani z komunizmem. Tę propagandę tworzyli pragmatycy - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk, główny specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Warszawie, prof. Patryk Pleskot
Zobacz więcej na temat:  PRL Robert Tekieli historia Polski propaganda

"Był tym, który poznał Zachód". Prof. Antoni Dudek o micie Edwarda Gierka

- Edward Gierek pracował przed wojną we francuskiej kopalni, gdzie związał się z ruchem komunistycznym, a drugą wojnę światową przetrzymał w Belgii. To go odróżniało od większości towarzyszy, on był tym, który poznał Zachód - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, pytany o źródła mitu Edwarda Gierka.
Zobacz więcej na temat:  PRL Edward Gierek Robert Tekieli Antoni Dudek historia Polski