Polskie Radio
Section05
dzieciństwo

"Mogły tworzyć historię". Poruszające słowa prezydenta Ukrainy o dzieciach, które stały się ofiarami agresji Rosji

"Na liście niewinnych dziecięcych ofiar agresji rosyjskiej jest już co najmniej 500 naszych dzieci" - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem serwisu Telegram. Wymienił imiona i wiek kilku zabitych dzieci, z których jedno miało zaledwie dwa dni.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Wołodymyr Zełenski dzieci dzieciństwo Rosja zbrodnie wojenne Europa ŚWIAT

Jak nie oszaleć podczas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej?

Pierwsza Komunia Święta to stresujący czas przygotowań, w którym pojawia się wiele znaków zapytania i sytuacji nerwowych, które wynikają z tego, iż każdy stara się, by wszystko poszło zgodnie z planem. Zarówno dzieci, rodzice, jak i rodzice chrzestni chcą wypaść jak najlepiej w tym ważnym dniu. Dlaczego jest jednak tak ważny? Czy przypadkiem w ferworze przygotowań nie zapominamy, jaki jest główny powód owych przygotowań? Jak radzić sobie ze stresem przed tak istotnym wydarzeniem, jakim jest Pierwsza Komunia Święta dziecka? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedzieli goście – Barbara Woźnica, redaktor i mama oraz Jan Buczyński, katecheta. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców rodzicielstwo dzieciństwo dzieci

Karolina Osińska: chcę by moje dziecko miało korzenie, dom i ojczyznę

Do ósmego roku życia myślałam, że to standardowy sposób życia. Rodziny często przeprowadzają się w nowe miejsca. Dopiero później zaczęłam się zastanawiać, że moje koleżanki jadą na weekend do babci albo umawiają się do kina ze znajomymi z sąsiedztwa, bo znają się od urodzenia. Dla mnie normą było wielojęzyczne i wielokulturowe towarzystwo w szkołach międzynarodowych, lotniska i walizki – wspomina Karolina Osińska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina rodzicielstwo rodzice dzieci dzieciństwo Dziecko w drodze młodzież wychowanie dwujęzyczność dzieci dwujęzyczność ojczyzna Małgorzata Frydrych

„Dzieci trzeciej kultury”. Rodzicielstwo na emigracji

Helena urodziła się dwanaście lat temu w Londynie. Później mieszkała jeszcze w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Młodsza córka, pięcioletnia, również urodziła się w Londynie. Nasze życie określały cztero- lub sześcioletnie kontrakty zawodowe. Takie życie sobie wybraliśmy. Nasze dzieci innego życia nie znają. Nigdy na stałe nie mieszkały w Polsce. Nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę jak wybór życia na emigracji kształtuje pojawiające się po drodze dzieci – przyznaje Magdalena Zawadewicz.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci rodzina rodzina na swoim wychowanie szkoła Londyn Nowy Jork Warszawa praca w życiu praca mobilna praca za granicą praca dzieciństwo rodzicielstwo Małgorzata Frydrych

Cecha mowy, której można się pozbyć. Jak sobie poradzić z jąkaniem?

Z jąkaniem we wczesnym dzieciństwie ma problem pięcioro na sto dzieci. U czwórki ten problem minie, ale jeden procent wejdzie z nim w dorosłe życie. Z nieprawidłowością mowy zmagały się również osoby znane, na przykład muzycy, politycy, a także królowie. Za jąkanie może odpowiadać wiele czynników, choć trzeba mieć też do niego predyspozycje. Jak można zniwelować tę cechę mowy?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska porady dzieci dzieciństwo Małgorzata Raducha

Szczęśliwy dorosły bez szczęśliwego dzieciństwa?

"Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa" to książka autorstwa Moniki Szubrycht i Moniki Wasilewskiej, które zagościły w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Głównym zamysłem książki było pokazanie ludziom, co wpływa na rozwój dziecka, jakie zachowania rodzicielskie mogą pomóc w tym, żeby dziecko wchodzące w dorosłość dobrze poradziło sobie z zadaniami, jakie stawia przed nimi świat oraz wskazanie, jakie czynniki mogą w tym przeszkadzać.
Zobacz więcej na temat:  rozwój osobisty psychologia psychologia dziecięca dzieciństwo rodzicielstwo terapia Mikołaj Foks DAB+

Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave: popatrzcie na wojnę oczami dzieci z Ukrainy, które straciły rodziców

Pamiętam matkę z kilkuletnim dzieckiem. Opowiadała nam, że gotowała obiad w momencie uderzenia bomby w jej blok. Chwyciła dziecko, po trupach sąsiadów zbiegła na dół i uciekła na podwórko. Chwilę później budynek się zawalił. I tak zawaliło się całe ich życie. A i tak można powiedzieć, że mieli szczęście, bo im jako jedynym z całego budynku, udało się przeżyć – wspomina Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 uchodźcy POLSKA dzieci dzieciństwo pomoc Małgorzata Frydrych

"Mali tułacze". Dzieciństwo wojenne od Syberii po Meksyk

W cyklu "To się czyta latem" prezentowaliśmy poruszającą historię o dzieciach wobec piekła wojny. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. To niezwykła, wzruszająca do łez opowieść o wędrówce wojennej najmłodszych jej uczestników - dzieci. Fragmenty powieści "Mali tułacze" Wojciecha Lady czytał w Dwójce Wojciech Żołądkowicz.
Zobacz więcej na temat:  literatura armia Andersa dzieciństwo dzieci Związek Sowiecki

"Mali tułacze" - dzieci zesłańczej drogi i ich wygrane losy

- Lata, które spędziły już po wyjściu z Rosji z armią gen. Andersa, określane są jako najszczęśliwsze lata życia, tym bardziej że wciąż były dziećmi i wciąż nie wróciły do Polski, która była komunistyczna i nie była tak sympatyczna jak Afryka czy Indie w tamtym czasie - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Lada autor książki "Mali tułacze", która jest w tym tygodniu lekturą w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Dwójka Paweł Siwek armia Andersa dzieci dzieciństwo Iran

Ile dzieci ucierpiało w trakcie wojny na Ukrainie? Nowe dane prokuratury

Zgodnie z danymi biura prokuratora generalnego w Kijowie "dotychczas zginęło 361 dzieci" w pełnowymiarowej rosyjskiej wojnie na Ukrainie. Jak przekazano, liczba najmłodszych, którzy ucierpieli na skutek licznych ataków najeźdźcy, przekroczyła tysiąc.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Kijów dzieci dzieciństwo

Jak dobrze ustawić klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja to nieodłączny element letnich podróży. Jest jednym z ważniejszych wynalazków, które uprzyjemniają nam życie w czasie upałów. Aby działała skutecznie, trzeba jednak umiejętnie z niej korzystać. Jak to zrobić?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców pogoda upały woda samochody samochód kierowca kierowcy dzieci dzieciństwo dziecko Dziecko w drodze zwierzęta zwierzęta domowe zdrowie drogi POLSKA STYL ŻYCIA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo