Polskie Radio
Section05

smartfon

Dzieci w sieci. Jak uczyć bezpiecznego korzystania z internetu?

Jak rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w internecie? Temat obecności dzieci w sieci powraca co chwilę, ale najczęściej rozmawiają o nim dorośli. W kontekście bezpieczeństwa z ust ekspertów padają wówczas trudne pojęcia: cyberprzemoc, seksting, fomo czy child grooming. Wiecie, co się pod nimi kryje? Pewnie wielu z nas miałoby problem z podaniem ich definicji, a co dopiero dzieci. Tymczasem to jedne z wielu niebezpieczeństw, czyhających na nie w cyfrowym świecie, o których powinny one wiedzieć, żeby nie stać się ich ofiarami.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo w sieci internet dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci Marcin Perfuński

Belgia: Kamery będą identyfikowały kierowców korzystających z telefonów komórkowych

Wielu z nas nie wyobraża sobie codzienności bez telefonu. Jednak co za dużo, to niezdrowo! Szczególnie gdy ze smartfona korzystamy podczas jazdy samochodem, rowerem czy w czasie pieszej przechadzki. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby rozproszenie doprowadziło do tragedii.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców samochody motoryzacja motocykl policja samochód alkohol pijani kierowcy policja polska regiony służby i bezpieczeństwo społeczeństwo Belgia telefon ŚWIAT

Jak uczyć odpowiedzialności za pomocą bajek edukacyjnych?

Napisanie dobrej bajki edukacyjnej to nie lada wyzwanie. W jednej formie trzeba zawrzeć warstwę zarówno warstwę merytoryczną, jak i atrakcyjną dla odbiorcy opowieść, która zaangażuje młodego, a więc bardzo wymagającego czytelnika. Na dodatek bajka taka musi konkurować z innymi atrakcjami współczesnego świata, które kuszą dziecko wizualnymi fajerwerkami. Bajka edukacyjna ma więc nie tylko uczyć, ale też ciekawić i zwyczajnie być dla odbiorcy atrakcyjna. Nie tylko książka ma być dobra, ale też czytanie powinno być zaangażowane. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca

Kaligrafia. Dlaczego warto spróbować swoich sił?

– Kaligrafia uczy nas pięknego pisania, ale i pokory, cierpliwości, dyscypliny a przede wszystkim daje bardzo dużo satysfakcji. Kaligrafia jest jak medytacja. Dzięki niej uspokajamy się, zapominamy o tym, co dzieje się na zewnątrz. Prawie każdy, kto brzydko pisze, może nauczyć się pięknie kaligrafować – mówiła Barbara Galińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Tomasz Miara kaligrafia pismo odręczne klawiatura długopis