Polskie Radio
Section05
zdrowie psychiczne

Maturalny Nobel. Uczennice i uczniowe zmieniają świat na lepsze

Maturalny Nobel to nagroda stypendialna dla uczennic i uczniów ostatniej klasy szkół średnich, chcących zmieniać świat na lepsze. Właśnie poznaliśmy laureatkę tegorocznej odsłony. Marcelina Maciąg została wyróżniona za projekt "Niebieskich skrzyneczek", które będą dla uczniów wsparciem w dbaniu o zdrowie psychiczne.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA edukacja liceum młodzież hobby Kamil Jasieński uczniowie zdrowie psychiczne

Światowy Dzień Walki z Depresją. Depresja to poważna choroba, nie wystarczy powiedzieć: weź się w garść

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Ziemiańczyk Daniel Wydrych zdrowie psychologia psychiatria zdrowie psychiczne depresja

Praca z nawykami. Jak może nam pomóc w codziennym życiu?

Psychoterapeutka Anna Mochnaczewska przekonuje, że nie ma magicznych rozwiązań ani cudownych recept na szczęście. Istnieją nawyki, które możemy wyrobić i utrwalić w naszym życiu. - Praca z nawykami to istotna część naszego samorozwoju. W tym bardzo pomocna jest perspektywa "zdrowego dorosłego" - mówi terapeutka w Czwórce. - Im więcej jesteśmy w tym trybie, tym więcej przeżywamy sytuacji w zgodzie ze sobą.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie dobrostan Jakub Jamrozek psychologia rozwój osobisty zdrowie psychiczne

Felinoterapia, czyli leczenie kotem. Jak przebiega i komu może pomóc?

Kot towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. I zawsze był zwierzęciem "osobnym", nie do końca udomowionym i zsocjalizowanym. Jednak mimo to może być niezwykle ważnym towarzyszem ludzkiego życia, a nawet – lekarstwem. Felinoterapia pomaga zarówno dzieciom, jak i osobom starszym, w przypadku schorzeń psychicznych i fizycznych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA koty zdrowie terapia zdrowie psychiczne pomoc felinoterapia Robert Grzędowski Raf Uzar Trójka

PR24 "Depresja coraz częściej dotyka dzieci". Anna Morawska-Borowiec o diagnozowaniu i leczeniu

Z danych Fundacji Twarze Depresji wynika, że mniej niż co trzeci nauczyciel potrafi rozpoznać u dzieci depresję i zespół stresu pourazowego, a zaledwie 15 procent nauczycieli deklaruje, że wie, jak pracować z dziećmi cierpiącymi na te problemy. Gościem Polskiego Radia 24 była Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji Twarze Depresji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wiesław Molak depresja zdrowie psychiczne POLSKA społeczeństwo

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdzają: w zdrowym ciele zdrowszy duch!

Powszechnie znane przysłowia mówią, że "ruch to zdrowie" i że "w zdrowym ciele zdrowy duch". Ale czy na pewno? Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego próbują sprawdzić, czy rzeczywiście ruch pozytywnie wpływa na nasze dobre samopoczucie. Służyć temu ma połączenie ćwiczeń i testów dodatkowo monitorowane za pomocą specjalistycznego sprzętu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ruch bieganie ćwiczenia emocje zdrowie psychiczne depresja Uniwersytet Jagielloński badania Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Na stres i emocje - krok pierwszy: świadomy oddech

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak to od nas zależy, jak sobie z nim poradzimy. W sytuacjach stresowych reagujemy różnie. Magda Maszczyn podzieliła stres na trzy tryby. Pierwszy z nich to tryb walki, drugi jest trybem uciekania od kłopotu, a trzeci, najgorszy z nich to tryb zamrożenia. - Stres jest odpowiedzią na jakiś bodziec. Jak reagujemy bardzo nieświadomie, to nasz mózg wchodzi z trybu bardzo otwartego, uczącego się w tryb alarmowy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mentorka i trenerka biznesu.  
Zobacz więcej na temat:  psychologia stres relaks zdrowie psychiczne zdrowie radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam DAB+

Wanda Półtawska w archiwalnym nagraniu. Przypominamy rozmowę z lekarką i działaczką społeczną [POSŁUCHAJ]

Doktor psychiatrii, działaczka społeczna i przyjaciółka papieża Jana Pawła II. W czasie II wojny światowej trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tam stała się ofiarą eksperymentów. W listopadzie tego roku skończyłaby 102 lata. W Programie 3 Polskiego Radia przypomnieliśmy archiwalną rozmowę z 1984 roku ze zmarłą Wandą Półtawską. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wanda Półtawska wywiad psychiatria młodzież zdrowie psychiczne archiwum

Życie ma sens. "Dlatego nie wstydź się prosić o pomoc"

Terapiobus - mobilny gabinet terapeutyczny - znów wyjedzie na ulice polskich miast. - Wychodzimy do ludzi, żeby "zaprzyjaźnić ich" z możliwością porozmawiania na swój temat, bo wiemy, że problemy ze zdrowiem psychicznym to realny problem w naszym krajów - mówi Anna Węgrzyn, założycielka Fundacji "Terapia to NIE WSTYD" i organizatorka akcji "STOP SAMOBÓJSTWOM - życie ma SENS". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie psychiczne psychologia Marta Hoppe