- Zanim wybierzemy się na spływ kajakowy warto przejść podstawowe szkolenie. Pierwsze kroki można stawiać na przykład na mazurskich jeziorach
- Na początek warto wybrać się na spływ kajakowy w grupie z osobami, które już mają doświadczenie w tej dyscyplinie sportu
- Kajakarstwo, zdaniem gościa Czwórki nie jest sportem ekstremalnym, mogą go uprawiać właściwie osoby w każdym wieku, o ile nie mamy planów, by płynąć rwącymi górskimi potokami
- Zdecydowanie łatwiej jest, jeśli pierwszą podróż kajakiem odbędziemy z bardziej doświadczonymi kolegami, którzy pokażą nam kilka tricków - radził w rozmowie z Czwórką Janek Wojtkowski z grupy podróżniczej "Soliści". - "Bariera wejścia" do kajakarstwa nie jest duża. Wystarczy pojechać do odpowiedniego punktu, wynająć kajak, a potem popróbować swoich sił. Zanim wybierzemy się w trasę, osoby, które wynajmują nam sprzęt z pewnością podpowiedzą to, co powinniśmy wiedzieć: jak trzymać wiosło i jak nie wpaść do wody.
Początek przygody z kajakarstwem - od czego zacząć?
Jak radził gość Czwórki, początkowo warto wybrać się na kajak na jezioro, albo rzekę, która ma nurt, ale nie rwący. - Chodzi o to, by móc spływać taką rzeką, jednocześnie robiąc sobie przerwy od wiosłowania. Bug na wschodzie Polski jest świetnym rozwiązaniem, bo są tam kilkugodzinne trasy, które można pokonać własnym tempem - tłumaczył Janek Wojtkowski. - Dużo miejsc do kajakowania oferują Mazury, na przykład spływ Krutynią jest przepiękny.
Bardziej zaawansowanych kajakarzy zachwycić mogą też zagraniczne szlaki. - Kajakarstwo górskie modne jest na przykład w Słowenii, tam jest też wiele pięknych szlaków raftingowych - podkreślał gość Czwórki.
Dowiedz się więcej: kajakarstwo w Polskieradio.pl <<<
Jak wybrać trasę na spływ kajakowy?
Można zaplanować wyprawę, w której kajaki grają główną rolę, albo zorganizować ją tak, by spływ był tylko jednym z wielu elementów. W internecie dostępnych jest wiele ofert i szlaków, a także informacji o tym, gdzie wystartować i gdzie skończyć nasz spływ. - To, czy podczas wakacji będziemy nocować w hotelu, czy wybierzemy namiot, jest oczywiście kwestią indywidualną. Warto jednak spróbować swoich sił w nocowaniu blisko natury, czyli zrobić biwak - zaznaczał podróżnik.
Wybierasz się na kajaki - co ze sobą zabrać?
- Oczywiście jedną z opcji jest to, by umówić się z organizatorem spływu, który przewiezie nasze rzeczy z jednego punktu do drugiego. Innym rozwiązaniem są są tzw. "drybagi", czyli specjalne worki, do których pakujemy rzeczy, by - w razie wpadki do wody - nie zamokły - radził ekspert. Zamiast płynąć samemu, na kajaki można wybrać się większą grupą. - kajakiem jednoosobowym oczywiście płynie się szybciej, bardziej sportowo, jednak w grupie można połączyć kilka kajaków, tworząc "tratwę", i wówczas czas mija na rozmowie - opowiadał. Warto pamiętać także o tym, by się dodatkowo ubezpieczyć, co pozwoli nam się czuć bezpiecznie w trasie.
Płyniemy na spływ: o czym pamiętać?
- W kajaku najczęściej cięższa bądź bardziej doświadczona osoba siedzi z tyłu. Jeśli płyniemy grupą, podzielmy się tak, by osoby mniej doświadczone były w parach z bardziej doświadczonymi - radził gość Czwórki. Swoją przygodę z kajakarstwem można też zacząć od szkolenia - na przykład z kajakarstwa górskiego. - Takie zajęcia mogą odbywać się w weekend, w bezpiecznych warunkach, pod opieką instruktorów, dzięki temu będziemy wiedzieć, czy to jest sport dla nas.
19:38 kajak_PR4_AAC 2023_07_29-13-14-19.mp3 Od czego warto zacząć swoją przygodę z kajakarstwem? Radzi Janek Wojtkowski (Kto pytał?/Czwórka)
Gość Czwórki wybiera się niebawem w kajakową trasę do Japonii. - Bardzo się cieszę, robimy objazd naokoło całej wyspy, zaczynamy od Tokio i będziemy też poruszać się innymi środkami lokomocji, m.in. pociągami - opowiadał Janek Wojtkowski.
***
Tytuł audycji: Kto pytał?
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Janek Wojtkowski (z grupy podróżniczej "Soliści")
Data emisji: 29.07.2023