- Praca kuriera to zawód dla osób, które cenią sobie finansową niezależność, nienormowane godziny pracy, a także lubią kontakt z innymi ludźmi.
- By zostać kurierem, nie trzeba kończyć specjalistycznych kursów. Warto jednak mieć pewne cechy charakteru. Uczciwość, odpowiedzialność, sumienność i dobra organizacja pracy - tym wyróżniać się powinien dobry kurier.
Kurierzy to ludzie, z którymi zazwyczaj wymieniamy kilka uprzejmych zdań, widzimy ich tylko kilka sekund, gdy pojawiają się, by dostarczyć nam przesyłkę. Dotarcie pod nasze drzwi to jednak tylko niewielka część pracy kuriera. Ludzie ci mają poza tym niezmiernie dużo obowiązków, którym na co dzień muszą sprostać.
To wymagająca praca - nie dla każdego
- Do wykonywania tego zawodu nie jest potrzebne konkretne doświadczenie ani specjalistyczne wykształcenie. Z pewnością jednak nie jest to praca dla każdego - opowiadał o kulisach swojego zawodu Piotr, kurier Pocztex. - Warto mieć prawo jazdy kategorii B i doświadczenie w prowadzeniu auta oraz na podobnym stanowisku, a także znać region, na którego terenie będziemy dostarczać przesyłki - zdradził w rozmowie z Czwórką.
Posłuchaj także:
Znajomość topografii miasta jest cenna, jednak wybierając się w drogę z przesyłkami, warto korzystać z elektronicznych map i nawigacji. - Zdarzają się sytuacje, których nie można przewidzieć, jak korki czy remonty dróg. Tu pomoże też intuicja kierowcy - podkreślał. W pracy kuriera ważny jest stan zdrowia. - Kurierem może zostać osoba, która nie ma przeciwwskazań do wykonywania pracy fizycznej związanej z dźwiganiem. Zdarzają się bowiem ciężkie przesyłki, nie wszyscy wysyłają sobie ubrania - mówił Piotr.
Praca pełna niespodzianek. "Tu nie ma nudy"
Kurierzy wykonują codziennie szereg podobnych czynności. Jednak kiedy w grę w chodzi kontakt z klientem, nie można powiedzieć, że każdy dzień jest taki sam. W zawodzie kuriera nie jest nudno. - Po przyjściu do pracy odbieramy samochód i tzw. kartę doręczeń na urządzenia mobilne. Potem jedziemy do magazynu po przesyłki i układamy je w aucie zgodnie z trasą. Tak, by potem nie szukać kolejnych paczek, tylko po prostu je wyjmować - opowiadał Piotr. - Następnie wyjeżdżamy na trasę, dojeżdżamy do klientów, a potem wracamy do bazy i się rozliczamy.
Tak wygląda dzień z życia kuriera:
Przesyłek jest najczęściej bardzo dużo. - Ich rozwiezienie trwa każdego dnia osiem godzin - podkreślał rozmówca Weroniki Puszkar.
Chcesz być kurierem - to pożądane cechy w tym zawodzie
Uczciwość, odpowiedzialność, sumienność i dobra organizacja pracy - to cechy człowieka, który odnajdzie się w zawodzie kuriera. - Chodzi też o to, by lubić pracę z ludźmi. Warto być spokojnym, opanowanym, nierzadko trzeba wykazać się empatią - wymieniał Piotr. - Ludzie najczęściej chcą otrzymać swoje przesyłki jak najszybciej, dlatego może pojawić się stres, zdenerwowanie. W takich sytuacjach należy zachować spokój.
03:07 Praca kuriera - nowa wersja.mp3 Kurier Piotr opowiada o kulisach swojej pracy (Czwórka do piątej)
W tym zawodzie panuje zasada, że "pracujesz tak, jak lubisz". Kurierzy często sami ustalają godziny swojej pracy. - Wiadomo jednak, że im więcej przesyłek dostarczysz, tym więcej zarobisz - zaznaczał Piotr. - To jednak bardzo przyjemny zawód, w którym każdego dnia coś się dzieje.
Posłuchaj:
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Marta Hoppe
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Data emisji: 11.08.2023
Godzina emisji: 14.15
kd