- W historii Oscarów rozdano ponad 3 tys. statuetek. Do twórców z Azji trafiły 43.
- Jako pierwszy twórca z Azji odebrał ją japoński reżyser Akira Kurosawa za film "Rashomon"
- Największy sukces osiągnęły jak dotąd filmy "Parasite" i "Wszystko wszędzie naraz" - które łącznie zdobyły 11 Oscarów.
- W tym roku nominowane są trzy azjatyckie produkcje - w tym obraz wyreżyserowany przez niemieckiego twórcę Wima Wendersa.
Oscary - "wyróżnienia wybiórcze"
- Oscary to "wyróżnienia wybiórcze". Nie są nagrodami kina światowego, tylko amerykańskiego przemysłu filmowego. Hollywood nagradza sam siebie, a jedyną kategorią, która dopuszczała produkcje z zewnątrz była kategoria "Najlepszy film nieanglojęzyczny" (dziś to "Najlepszy film zagraniczny") - uważa Marcin Krasnowolski z Azjatyckiego Festiwalu Filmowego "Pięć Smaków". - Zanim jednak ona powstała, filmy nieanglojęzyczne mogły liczyć jedynie na honorowego Oscara. I jako pierwsi Azjaci - w latach 50. - otrzymywali je twórcy z Japonii - m.in. Akira Kurosawa za film "Rashomon".
Jak gwiazda brytyjskiego kina została doceniona za hinduskie korzenie?
W 1983 roku Oscara dla "Najlepszego aktora pierwszoplanowego" w filmie "Gandhi" otrzymał Ben Kingsley - aktor hinduskiego pochodzenia i gwiazda brytyjskiego kina. Dwa lata póżniej statuetka dla "Najlepszego aktora drugoplanowego" powędrowała do rąk Hainga S. Ngora - rdzennego mieszkańca Kambodży, ginekologa, położnika i pisarza, który przeżył dyktaturę Pol Pota, a potem wyemigrował do Ameryki. Choć formalnie nie był aktorem, kapituła doceniła go za udział w filmie "Pola śmierci" Davida Puttnama.
09:45 CZWÓRKA Stacja Kultura - film azja 08.03.2024.mp3 Historia Oscarów. Kiedy Hollywood doceniło filmy z Azji? (Stacja Kultura/Czwórka)
"Parasite" przebija szklany sufit
Pozostałe kinematografie reprezentujące Daleki Wschód były pomijane przez członków Amerykańskiej Akademii Filmowej i do dziś ani Chiny ani Indie nie otrzymały takiego wyróżnienia. Kino koreańskie czekało na to do 2020 roku, kiedy to "Parasite" Bonga Joon-ho rozbił "oscarowy bank".
- To kolejny dowód na to, że Oscary nie zawsze honorują dobre kino, bo z mojego punktu widzenia kinematografia koreańska od dłuższego czasu jest najciekawszą na świecie - dodaje rozmówca Weroniki Puszkar. - "Parasite" przebił szklany sufit, pytanie tylko, czy ten trend się utrzyma.
THE BOY AND THE HERON | Official English Trailer | GKIDS Films
Trzy japońskie produkcje w walce o Oscara
- "Chłopiec i czapla" to przepiękna animacja legendarnego studia Ghibli z Japonii. "Godzilla Minus One" ma szansę na statuetkę w kategorii "Najlepsze efekty specjalne" i jest to o tyle ciekawe, że film kosztował tylko 15 mln dolarów, a wygląda lepiej od produkcji Marvela - opowiada gość czwórki. - Nominowany jest także obraz "Perfect Days" niemieckiego reżysera Wima Wendersa, który został zrealizowany w Japonii i z jakiegoś powodu Japończycy zgłosili go do Oscara - mówi gość Czwórki.
GODZILLA MINUS ONE | Multikino
Oscary 2024 - kto ma szanse na wygraną?
Jedna z najważniejszych ceremonii wręczenia nagród filmowych na świecie odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek w hollywoodzkim Dolby Theatre. W tym roku najwięcej nominacji bo aż 13 otrzymał "Oppenheimer" Christophera Nolana, który przedstawia losy twórcy bomby atomowej. Tuż za nim z 11. nominacjami znalazły się "Biedne istoty" w reżyserii Yorgosa Lanthimosa z Emmą Stone w roli głównej oraz "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsesem który otrzymał 10 nominacji. Z kolei "Barbie" Grety Gerwing ubiega się o osiem statuetek, a "Maestro" Bradleya Coopera o siedem. Podczas ceremonii rozdania Oskarów nie zabraknie także brytyjsko-polsko-amerykańskiej koprodukcji "Strefa interesów" Jonathana Glazera, która została dostrzeżona w pięciu kategoriach.
- Narracja o kinie światowym toczy się poprzez Oscary. Liczą się nominacje i statuetki. To one niestety nadal "sprzedają" tytuły. Mówię "niestety", bo wiem, jak wiele jest filmów, które zasługują na uwagę, a nominacji nigdy nie dostały - podkreśla Marcin Krasnowolski.
Zobacz także:
O tegorocznej gali oscarowej i o nominowanych twórcach filmów przeczytasz TUTAJ.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Adam Smolarek
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 08.03.2024
Godzina emisji: 11.40
kul/pr