Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce.
Odbędzie się w dniach 10-19 maja w kinach Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Katowic, Poznania, Łodzi i Bydgoszczy. Pod patronatem Polskiego Radia.
Film otwarcia to "Ostatnia wyprawa" w reż. Elizy Kubarskiej o Wandzie Rutkiewicz.
W programie pojawiły się też nowe sekcje m.in. Japan story, Niezapomniane historie kobiet czy Pierwsze narody.
Od 10 do 19 maja Millenium Docs Against Gravity rozgości się w kinach siedmiu Polskich miast: Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Katowic, Poznania, Łodzi i Bydgoszczy. Festiwalowy program jest niezwykle obfity, a wzbogacają go jeszcze mnóstwo wydarzeń towarzyszących organizowanych lokalnie. To spotkania z twórcami, warsztaty, koncerty i imprezy muzyczne.
"Ostatnia wyprawa" film otwarcia MDAG
Filmem otwarcia 21. MDAG jest "Ostatnia wyprawa" w reżyserii Elizy Kubarskiej o Wandzie Rutkiewicz.
- To nie będzie film wyłącznie o sporcie i himalaizmie, a może właśnie przeciwnie - w ogóle nie będzie o tym - mówi Artur Liebhart, dyrektor Festiwalu Docs Against Gravity. - To będzie obraz o wielkiej postaci, takiej, która przerosła swoją epokę i trochę nie pasowała do naszych siermiężnych lat 70. i 80.
Gość Czwórki zwraca uwagę, że polska himalaistka to osoba owiana tajemnicą, której śmierć, wysoko w Himalajach, do dziś budzi wątpliwości. Jej ciała do dziś nie odnaleziono. - Są nawet teorie, że Wanda, mając bardzo poważny konflikt w branży himalaistycznej, wybrała życie w odosobnieniu w jednym z żeńskich klasztorów w najwyższych górach świata - przypomina. - To jest film o wspaniałej osobowości, pierwszej kobiecie, która zdobyła Mount Everest i pięć innych najwyższych szczytów Ziemi. To nie jest obraz o jej dokonaniach, to film o człowieku.
11:12 czwórka pasjonauci 04.05.2024 mdag 9.30.mp3 O filmach i sekcjach Docs Against Gravity opowiada Artur Liebhart, dyrektor festiwalu (Pasjonauci/Czwórka)
Skąd są filmy Millenium Docs Against Gravity?
Abyśmy już za chwilę mogli cieszyć się najlepszymi premierami ostatniego roku w kinie dokumentalnym, organizatorzy muszą wcześniej dokonać ich wyboru i selekcji. - To się odbywa na trzy sposoby:
jeździmy na najważniejsze festiwale na świecie, do Cannes, Wenecji, Sundance. Tam szukamy i do Polski zapraszamy najważniejsze filmy dokumentalne, które na tych festiwalach mają swoje światowe premiery.
jesteśmy w kontakcie z wiodącymi producentami i producentkami, reżyserkami i reżyserami na świecie. Podążamy za ich produkcjami, które właśnie teraz powstają.
sami producenci i filmowcy aplikują do nas, aby ich film znalazł się u nas w programie.
Podstawową zasadą doboru filmów do programu festiwalu Docs Against Gravity jest to, że film musi mieć swoją polską premierę właśnie u nich. Wyjątkiem są obrazy prezentowane w formach retrospektywy.
W relacji ze światem - w relacji z samym sobą
Tegorocznym hasłem przewodnim wydarzenia jest "w relacji ze światem". - Skupiamy się na relacjach międzyludzkich, pokazując bezgraniczną złożoność naszej natury. To hasło uniwersalne. W naszym programie istotne jest to, że w relacji ze światem oznacza również w relacji z samym sobą - zaznacza gość Czwórki. - Mamy wspaniałe filmy, które można nazwać psychologicznymi, o psychologii, w których wątki psychologiczne są najważniejsze. Ta relacja ze sobą pozwala lepiej się czuć, lepiej rozumieć świat.
Ponad 21 procent widzów i widzów MDAG to osoby w wieku 26-35 lat. - Młodzi oglądają dokumenty. To trend ogólnoświatowy - ocenia dyrektor festiwalu. - Dwa lata temu przeprowadzono badania w USA i okazało się, że młoda publiczność bardziej czeka na nowe filmy dokumentalne, niż na fabuły. Ten trend przenosi się też do Polski.
Nowe sekcje Millenium Docs Against Gravity
W programie festiwalu znalazły się też nowe sekcje. Wśród nich jest "Japan story". - To nasza próba podejścia do Japonii i jej "dziwności", specyfiki. Tam przyjrzymy się lokalnym wyborom, które różnią się od tych, które się dzieją u nas. Zerkniemy też na wielką aferę na szczytach politycznego świata. Z ciekawych stron spojrzymy na ten kraj - zaprasza Artur Liebhart.
Jak zostać Japończykiem (The Making Of A Japanese) - trailer | 21. Millennium Docs Against Gravity/Millennium Docs Against Gravity Film Festival
VIDEO
W sekcji "Niezapomniane historie kobiet" selekcjonerzy wydarzenia zapraszają do poznania kobiet wybitnych, które dużo osiągnęły, a w trochę dziwny sposób zostały zapomniane lub wygumkowane. - Taką opowieścią jest film "Copa 71" o pierwszych mistrzostwach świata w piłce nożnej kobiet, które zakończyły się ogromnym sukcesem. Mecze w Meksyku oglądało 100 tysięcy osób. I nagle zostało to wycięte - zdradza gość Czwórki. - Ja interesuję się piłką nożną od zawsze, a nic o Copa nie słyszałem. Będą też inne historie fantastycznych kobiet, które walczyły o swoje prawa i wniosły dużo do kultury światowej - zapowiada.
Ostatnie lata świat zwraca swoje oczy w stronę pierwszych narodów. Autorzy filmów dokumentalnych ostatnich 12 miesięcy też mocno zwrócili się w tą stronę. To sprawiło, że Docs Against Gravity również ma w swoim programie taką sekcję. - Film, który otrzymał główną nagrodę za reżyserię na festiwalu Sudance w styczniu, będzie miał swoja europejską premierę na naszym festiwalu - mówi gość "Pasjonautów". - "Sugarecane" w reżyserii Julian Brave NoiseCat i Emily Kassie opowiada o niesamowitych, tragicznych wydarzeniach, jakie spotkały rdzennych mieszkańców dzisiejszej Kanady.
Millenium Docs Against Gravity to oczywiście też konkursy i nagrody. W programie jest Konkurs Główny, Konkurs Polski, Big Screen Awards - nagroda publiczności, ale też nagroda dla najlepszego filmu psychologicznego czy Nos Chopina dla filmów o sztuce.
Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
***
Tytuł audycji: Pasjonauci
Prowadzi: Jeremi Angowski
Gość: Artur Liebhart, dyrektor Festiwalu Docs Against Gravity
Data emisji: 04.05 .2024
Godzina emisji: 9.30
pj