- Każdy z nas w pracy powinien czuć się dobrze, niezależnie od naszych poglądów, wiary, koloru skóry, orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej.
- Violet Fund ma na celu wspieranie małych i średnich firm, które tworzą przyjazne miejsca pracy dla osób LGBTQAI+.
- 19 proc. mężczyzn LGBTQIA+ i 21 proc. kobiet LGBTQIA+ doświadczyło dyskryminacji w pracy. Pracownicy transpłciowi zgłosili jeszcze wyższy odsetek dyskryminacji.
- Fundusz działa w Europie Środkowo-Wschodniej, która pod tym względem jest dużym wyzwaniem.
- W ramach funduszu można zyskać wsparcie finansowe i doradcze.
Praca to nasz drugi dom, a w domu chcemy czuć się wolni, szczęśliwi, nie chcemy, by ktoś oceniał to, jak i kogo kochamy. Chociaż w ostatnich latach sytuacja mniejszości poprawiła się, to wciąż dyskryminacja dotyka wielu pracowników, niezależnie od tego jak bardzo profesjonalni są i jak wiele wkładają serca do pracy. Właśnie dlatego powstał fundusz Violet Fund.
Idealne miejsce pracy - bez dyskryminacji
- Idealne miejsce pracy to wg mnie miejsce inkluzywne, które z chęcią przyjmuje osoby o różnorodnym pochodzeniu, niezalenie od tego, jakie kto ma poglądy, w co wierzy, jaką ma orientację seksualną czy tożsamość płciową. Każdy czuje się tam dobrze, jest akceptowany i ma poczucie, że w tej pracy może coś dobrego dać od siebie i ze wszystkim, co wnosi jest mile widziany - opisuje Filip Wadowski, Country Director w NESsT Poland.
Niestety dane Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej są alarmujące: 19 proc. mężczyzn LGBTQIA+ i 21 proc. kobiet LGBTQIA+ doświadczyło dyskryminacji w pracy. Pracownicy transpłciowi zgłosili jeszcze wyższy odsetek dyskryminacji, bo wynoszący aż 36 proc.
- Miejsc przyjaznych osobom LGBTQIA+ jest coraz więcej, ale mam też świadomość, że mówimy o Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W tym kontekście społeczność LGBTQAI+ mierzy się z wyzwaniami dyskryminacji w miejscu pracy - mówi gość Marty Zinkiewicz. - Wśród takich zachowań możemy wyróżnić mikroagresję, agresję słowną, która mocno odciska się na osobach, których dotyczy, czy wykluczenie z innych grup w ramach środowiska pracy.
14:02 czwórka reset 05.04.2024 lgbt 17.14.mp3 Czym jest Violet Fund jak działa i jak wspiera osoby zagrożone wykluczeniem ze względu na przynależność do społeczności LGBTQAI+ (Reset/Czwórka)
NESsT, pomaga przedsiębiorstwom społecznym, zaangażowanym w różnorodność i inkluzję społeczną, które tworzą takie miejsca i kulturę pracy, gdzie wszyscy pracownicy czują się cenieni, szanowani i bezpieczni.
Przeciwko wykluczeniu w pracy
- Cel, który nam przyświeca jest taki, żeby rozmawiać z przedsiębiorcami, znaleźć takie małe i średnie przedsiębiorstwa, które są inkluzywne i działają w ramach procesu włączania społeczności LGBT. Chcemy pomagać im się rozwijać - mówi gość Czwórki. - Działamy od 27 lat. Od początku istnienia skupiamy się na wsparciu doradczym i finansowym firm, które są w stanie tworzyć dobre, jakościowe miejsca pracy dla grup, które zagrożone są wykluczeniem. Współpracujemy z firmami, które zatrudniają młode matki, wracające na rynek pracy, osoby z niepełnosprawnościami, mniejszości etniczne. Działamy w Europie Środkowej, ale też w Ameryce Łacińskiej, gdzie firmy zatrudniają osoby ze społeczności rdzennych. Wśród wymienionych grup jest też społeczność LGBTQAI+
Aby skorzystać ze wsparcia finansowego i doradztwa oferowanego w ramach Violet Fund należy zgłosić się do NESst. - Wniosek jest bardzo prosty. Na jego podstawie możemy otrzymać tzw. cierpliwy kapitał. To pożyczka dopasowana do potrzeb klienta, konkurencyjna do banków komercyjnych - opowiada Filip Wadowski. - Kolejny bonus wynikający z programu to doradztwo. Fundusz dla współpracujących z nami firm oferuje wsparcie merytoryczne. Wspieramy firmy w ich wzroście, poruszamy kwestie zarządzania finansami, stworzenia strategii marketingowej, produktowej, wejścia na rynek z nowością i osiągania zamierzonych celów.
NESsT od lat zajmuje się inwestowaniem kompaktowym. Dla nich zwrot z inwestycji nie ogranicza się jedynie do zwrotu finansowego. - W zamian za to, że będziemy w stanie wygenerować zwrot rozumiany jako zwrot społeczny, czyli pozytywne zmiany społeczne i środowiskowe, zwrot finansowy może być mniejszy - podkreśla gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: "Reset"
Prowadzi: Marta Zinkiewicz
Gość: Filip Wadowski (Country Director w NESsT Poland)
Data emisji: 5.04.2024
Godzina emisji: 17.14
pj/pg