- Aplikacja mObywatel 2.0 jest dostępna dla obywateli od 14 lipca 2023 roku.
- Aktualizacja wprowadza wiele zmian; wciąż oczywiście mObywatel pozostaje darmową aplikacją na telefon.
- mDowód będzie nowym dokumentem tożsamości. W urzędach taki dokument wystarczy, by dopełnić formalności. W bankach - dopiero od 1 września.
- Do współpracy z aplikacją mObywatel 2.0 zapraszane są samorządy.
- Nowe funkcje w aplikacji: e-płatności, bezpieczny autobus, tymczasowe prawo jazdy, system kolejkowy do ZUS.
Aplikacja mObywatel powstała w czasach pandemicznych i ułatwiła nam wiele spraw. Użytkownicy zwracali jednak uwagę na funkcje, których w niej brakuje, na to, co mogłoby działać lepiej. Naprzeciw ich oczekiwaniom wyszedł Centralny Ośrodek Informatyki i przebudował aplikację. Już od dziś jest dostępna jej wersja 2.0 - pojawiły się w niej nowe funkcje i usługi.
- To duża aktualizacja. Aplikacja zmieni się mocno, zarówno jeśli chodzi o funkcje, jak i o interface, a nawet logo. Wciąż zostaje w nim orzeł, ale zostało przeprojektowane - zdradza Tomasz Rychter, dyrektor Pionu Innowacji i Jakości w Centralnym Ośrodku Informatyki. - Nasz zespół nad tymi zmianami pracował ponad rok, razem z użytkownikami aplikacji. Pytaliśmy użytkowników, jak im się podoba nowy projekt, czy jest funkcjonalny. Reagowaliśmy na ich oceny i zmienialiśmy.
Tomasz Rychter podkreśla, że nie tworzą mObywatela tylko po to, by był cyfrowym portfelem, ale chcą, by był także cyfrowym asystentem obywatela.
mDowód - nowy dokument tożsamości
- Obok mObywatela wchodzi też osobny dokument: mDowód (będzie miał inny numer i inną serię niż nasz plastikowy dokument). Będzie to osobny, kolejny dokument tożsamości. Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej będzie zrównany z dowodem plastikowym - podkreśla ekspert. - Bez problemu będziemy mogli się nim posłużyć w urzędzie, w bankach zaś dopiero od 1 września - tu sektor bankowy poprosił o wydłużenie terminu. Już nie trzeba jechać wszędzie z dowodem, wystarczy z telefonem i aplikacją.
10:51 czwórka reset 13.07.2023 mobywatel.mp3 O aplikacji mObywatel 2.0 opowiada Tomasz Rychter (Reset/Czwórka)
Tomasz Rychter zwraca uwagę, że z takim mDowodem jesteśmy dużo bezpieczniejsi, gdy go przez przypadek zgubimy. W przypadku utraty zwykłego dowodu znalazca ma pełen dostęp do naszych danych, natomiast mDowód w telefonie jest zabezpieczony za pomocą biometrii.
e-płatności - współpraca z samorządami
Centralny Ośrodek Informatyki czeka na zgłoszenia przez samorządy chęci dołączenia do aplikacji mObywatel. - Pierwsze miasta już dołączają, po to by ich mieszkańcy mogli jednym kliknięciem, blikiem zapłacić swoje lokalne podatki z poziomu aplikacji - wyjaśnia. - Można też dodać swoje lokalne karty. Takim przykładem jest tu Zduńska Wola, to pierwsze miasto, które już wystartowało - każdy zduńskowolanin może w aplikacji mieć swoją kartę mieszkańca.
Bezpieczny autobus - dla bezpiecznych podróży
Inną funkcją aplikacji mObywatel 2.0 jest "Bezpieczny autobus". Ta funkcja jest już dostępna od pewnego czasu z poziomu przeglądarki webowej, ale niezbędne było jej przeniesienie do telefonów. - Ta funkcja pozwala wpisać numer rejestracyjny autobusu, np. takiego, którym na kolonie rusza nasze dziecko, i sprawdzić, czy ten pojazd ma aktualne badania techniczne - wyjaśnia gość Piotra Firana. - W następnym kroku planujemy dodanie funkcji skanowania tablic rejestracyjnych, by użytkownik nie musiał już nic przepisywać.
Z odświeżonej wersji aplikacji będą zadowoleni młodzi kierowcy. - Osoby, które dostaną pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy, automatycznie będą miały dostęp do tymczasowego elektronicznego prawa jazdy, które będzie upoważniać do kierowania samochodem - mówił w Czwórce Mariusz Michalak z motofakty.pl.
Teraz potwierdza to Tomasz Rychter. - Od sierpnia w mObywatelu pojawi się tymczasowe prawo jazdy, w aplikacji wyświetli się zaraz po zdanym egzaminie - dodaje.
Popularność aplikacji mObywatel
Autorzy aplikacji mObywatel szczycą się nie tylko ogromną ilością pobrań programu, ale także częstotliwością jego używania. W niektórych momentach dnia z mObywatela korzystają nawet trzy-cztery osoby na sekundę.
- Nasza aplikacja teraz się zmienia, ale pozostają w niej wszystkie funkcje, które do tej pory w niej były. Wciąż sprawdzimy tam, kiedy kończy się nasze ubezpieczenie na samochód, skorzystamy z Karty Dużej Rodziny - mówi gość Czwórki. - Pozostaje też możliwość zgłoszeń środowiskowych, ale będą miały rozbudowaną formę. Pracujemy nad systemem kolejkowym do ZUS.
Tomasz Rychter podkreśla, że w aplikacji mObywatel 2.0 już wprowadzane są zmiany, ale kolejne funkcje będą się w niej też pojawiać później.
***
Tytuł audycji: "Reset"
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Tomasz Rychter, dyrektor Pionu Innowacji i Jakości w Centralnym Ośrodku Informatyki
Data emisji: 13.07.2023
Godzina emisji: 17.13
pj