Handel ludźmi. Jak to zakończyć? Jak przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2024 09:30
La Strada to organizacja, która od lat wspiera ofiary handlu ludźmi. Czy przymusowa praca, niewolnictwo to wciąż problemy naszego świata?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

La Strada jest niezależną, polską organizacją pozarządową, której celem jest działanie na rzecz poszanowania praw człowieka, zwalczanie handlu ludźmi, niewolnictwa i pracy przymusowej oraz przeciwdziałanie eksploatacji prostytucji, a także przestępstw przeciwko wolności i zdrowiu jednostki.

Jej członkowie przeciwdziałają handlowi ludźmi we wszystkich jego aspektach od profilaktyki, poprzez lobbing, po wspieranie ofiar. Wszystkie działania podejmują w duchu praw człowieka. Jak podkreślają, pomagają osobom - kobietom i mężczyznom - którzy stali się ofiarami handlu ludźmi, pracy przymusowej i niewolnictwa.

La Strada rozpowszechnia informacje o problemie handlu ludźmi oraz wywiera wpływ na autorytety społeczne, instytucje publiczne i rząd na rzecz podejmowania działań - zwłaszcza systemowych mających na celu zwalczanie handlu ludźmi. Jej działacze i wolontariusze podejmują również działania prewencyjno-edukacyjne: uczą jak podejmować bezpieczne i odpowiedzialne decyzje dotyczące podejmowania pracy i wyjazdów w tym celu za granice oraz praw przysługujących emigrantom. Pomagają i wspierają ofiary handlu ludźmi. Ofiary informowane są o przysługujących im prawach i zachęcane do korzystania z nich. Fundacja prowadzi całodobowy telefon zaufania w języku polskim, rosyjskim, angielskim i wietnamskim, poradnię oraz specjalistyczne schronisko dla ofiar handlu ludźmi.

Trudny temat współczesnego niewolnictwa poruszymy w poniedziałek, w "Wieczorze z Czwórką". Gośćmi Kuby Jamrozka będą: Joanna Garnier, współzałożycielka Fundacji "La Strada" Ogólnopolska Sieć Organizacji Pozarządowych Przeciwko Handlowi Ludźmi i wolontariusz Mateusz Majewski.

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" w poniedziałek (22.01) o 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek

mat.pras./pj/pr

Czytaj także

Już można zastrzec numer PESEL. Po co to robić?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 20:18
Już możemy zastrzec swój numer PESEL. Faktyczne skutki to działanie przyniesie 1 czerwca, gdy właściwe instytucje wdrożą obowiązek sprawdzania czy nasz PESEL jest zastrzeżony czy nie. - Zastrzeżenie to nasza dobrowolna możliwość. Gorąco do tego zachęcamy - mówi Katarzyna Kopytowska, dyrektor Departamentu Rejestrów Państwowych w Centralnym Ośrodku Informatyki. 
rozwiń zwiń