Lato to moc plenerowych wydarzeń kulturalnych i muzycznych. Wieczorny czas chętnie spędzamy na spotkaniach z przyjaciółmi. Nawet najmilszy wieczór jednak kiedyś dobiega końca i trzeba wrócić do domu. Wracając późno, różnymi środkami komunikacji, możemy być świadkami wielu przemocowych zachowań. Często nie reagujemy, ponieważ boimy się, nie wiemy, jak się zachować i jak pomóc osobie, która tej przemocy doświadcza.
O tym, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych, mówi kampania edukacyjna SEXEDPL "Bezpieczny powrót", która wspiera działanie Antyprzemocowej Linii 720 720 020.
O tej kampanii i bezpiecznym powrocie do domu w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem opowiedzą Martyna Wyrzykowska, Dyrektor Zarządzająca Fundacją SEXEDPL, i Patrycja Wonatowska, psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka, współtwórczyni Instytutu Pozytywnej Seksualności.
W drugiej godzinie audycji, tuż po 21.00 spotkamy się z profesorem Łukaszem Fyderkiem, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ostatnich dniach zaostrzył się propalestyński protest studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Strajkujący, którzy dotychczas gromadzili się w parku Autonomia przy Nowym Świecie, 11 czerwca przenieśli się przed Gmach Główny Uniwersytetu. Z kolei w ostatnich miesiącach, na całym świecie - od Stanów Zjednoczonych po Europę - przelało się wiele protestów, wspierających zarówno Izrael, jak i Palestynę. Jak odnaleźć się w napływających do nas informacjach o konflikcie izraelsko-palestyńskim? Gdzie szukać "podłoża" tego konfliktu? Jak wielowymiarowy jest to problem w świetle protestów studenckich? Czy powszechny sprzeciw młodych ludzi wobec wojny, może doprowadzić do ograniczenia przelewu krwi?
***
Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" w poniedziałek (17.06) o godzinie 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.