Studiowanie w Korei Południowej. Jak wygląda?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 18:15
Moda na Koreę i azjatyckie klimaty trwa. Kpop, koreańska moda i koreańska kuchnia podbijają świat. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej zafascynowanych Koreą ludzi decyduje się na podjęcie tam nauki. Sprawdzamy, jak wygląda studiowanie w Korei.
Ze studentami w Korei łatwiej nawiązać kontakt, kiedy zna się koreański.
Ze studentami w Korei łatwiej nawiązać kontakt, kiedy zna się koreański.Foto: Shutterstcok/Urbanscape
  • Trwa moda na klimaty koreańskie i azjatyckie.
  • Młodzi ludzie szukają możliwości bliższego poznania kultury koreańskiej.
  • Rok akademicki w Korei rozpoczyna się w marcu. 

 

Kiedy zaczyna się rok akademicki w Korei?

Różnic pomiędzy studiowaniem w Polsce a w Korei jest wiele, a zaczynają się już wraz z rozpoczęciem roku akademickiego. - Rok akademicki zaczyna się w marcu i pierwszy semestr trwa od 1 marca do połowy czerwca - mówi Paweł Śmigiel student ekonomii Seoul National University, najlepszej uczelni w Korei Południowej. - Później są letnie wakacje i od pierwszego września jest drugi semestr do połowy grudnia i trwają długie zimowe wakacje aż do pierwszego marca. Są to podwójne, takie dwumiesięczne wakacje, co jest bardzo fajne i bardzo przyjemne.


W jakim czasie można nauczyć się koreańskiego? 

Na seulskim uniwersytecie Paweł jest jednym z bardzo nielicznych Polaków. Jak mówi, nauka języka w stopniu zadowalającym zajęła mu 1,5 roku. - Pół roku uczyłem się sam w Polsce i w Korei miałem rok kursu językowego w szkole językowej. Wydaje mi się, że to pozwoliło mi opanować język - opowiada. - Aktualnie jestem prawie po trzech latach nauki języka i już raczej komunikacja nie sprawia mi trudności, potrafię porozumiewać się dość swobodnie.


Jak wygląda studiowanie w Korei? 

W koreańskim studenckim planie zajęć trudno o ćwiczenia, z reguły prowadzone są wykłady. - Raczej nie zadaje się pytań, bo w koreańskim społeczeństwie jest dość duży strach przed publiczną utratą twarzy. Więc nawet jeśli się czegoś nie wie, to się tego nie pokazuje - tłumaczy gość Czwórki. - Studencka brać też jest nastawiona na indywidualność, więc raczej wspólnie się nie uczymy. Wprowadzony jest dość wyskoki poziom konkurencji pomiędzy studentami, co nie sprzyja nawiązywaniu zbyt bliskich relacji. W Korei, jak idzie się do pracy po zakończeniu studiów, to pracodawcy patrzą na wykaz ocen ze studiów, dlatego wszystkim zależy, żeby być lepszym od innych. Jest to dość dziwne jak na nasze polskie warunki, bo u nas ważny jest dyplom.


Zobacz także: 

Koła zainteresowań w Korei. Czym się zajmują?

Za to studenci spotykają się w licznych kołach zainteresowań. - Są takie kluby, które są nastawione stricte naukowo, ale jest bardzo dużo klubów, które skupiają się, jak to Koreańczycy mówią, na przyjaźni - tłumaczy student. - Koreańczycy czasem są dość mocno odizolowani od innych osób, mają problemy z dostosowaniem się społecznie po przejściu z liceum na uczelnię. Te kluby pomagają im wyjść z tej bańki. Chodzi też o to, żeby robić coś, co się lubi, rozwijać swoje hobby, wyjść i spotkać się z nowymi ludźmi. Dużo łatwiej do nich dotrzeć, gdy zna się język.


Posłuchaj
17:16 Czwórka/Czwórka do piątej/ - Korea studiowanie 04.07.2023.mp3 Paweł Śmigiel (student ekonomii Seoul National University o studiowaniu w Korei (Czwórka do piątej/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Paweł Śmigiel (student ekonomii Seoul National University)  

Data emisji: 04.07.2023

Godzina emisji: 15.15

aw