- Zrogowaciały naskórek, zgrubienia i odciski, a do tego pękające pięty, przebarwienia na paznokciach i nieprzyjemny zapach - co zrobić, by tego uniknąć?
- Kiedy zwykły pedicure to za mało i ze swoim problemem warto udać się do lekarza, na przykład podologa?
- Jedzenie a kondycja skóry i paznokci stóp. Jaki wpływ ma dieta na ich zdrowie?
- Wybierając buty, warto dobrze dobrać rozmiar, sprawdzić, by obuwie było wygodne: nie za małe i nie zbyt luźne
Jak wyliczała podolog Ewa Kopaczewska, latem najwięcej nieprzyjemnych niespodzianek związanych ze stopami może nas spotkać na basenach. - To mogą być różne urazy, m.in. różne urazy i rozcięcia stóp. Jednak pokłosie wakacji to często pacjenci z infekcjami bateryjnymi i grzybicznymi w obrębie skóry stóp i płytek paznokciowych - wyliczała gość Czwórki.
Dlatego warto zadbać o pielęgnację stóp latem. - Na wakacjach bywamy z higieną na bakier, chodzimy na bosaka po różnych nawierzchniach. Pod koniec dnia należy więc umyć dokładnie stopy i zastosować prewencyjnie odpowiedni preparat. Nie muszą to być leki, mogą to być na przykład środki z jonami srebra, grzybo- i bakteriobójcze. Dobrze odżywiona i zaopiekowana skóra będzie mniej podatna na urazy i choroby.
Dieta ma wpływ na zdrowie stóp
Klapki albo popularne japonki to buty, które ochronią nas przed urazem mechanicznym, ale nie przed bakteriami. - Woda swobodnie przez nie przepływa, więc jeśli ktoś ma obniżoną odporność i predyspozycje, bardzo łatwo o infekcję - mówiła ekspert. Jak zaznaczała, dieta to niezwykle ważny element w zachowaniu zdrowia stóp. - I są na to badania naukowe. Lecząc wszelkie infekcje grzybicze, drożdżakowe od razu powinniśmy odstawić cukier - tłumaczyła Ewa Kopaczewska.
Pedicure nie wystarczy, gdy stopy chorują
Przed letnimi wojażami wiele kobiet ma tendencję do "zamalowywania" wszystkich niedoskonałości na paznokciach u stóp - nawet jeśli paznokieć wrasta, zawija się czy pęka. - Najważniejsze jest to, by pójść na badania, poczekać na wyniki i dowiedzieć się, jakiego typu jest to grzyb. Wówczas można zastosować właściwą terapię - podkreślała gość Czwórki. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z chodzenia bez obuwia. - Przejście po trawie, łące, piaszczystej plaży to przyjemności wakacyjne i najczęściej nie wyobrażamy sobie bez tego wypoczynku.
Jak dobrać właściwe buty do naszych stóp?
Poważnym błędem jest niewłaściwie dobrana długość obuwia. To może wyrządzić naszym stopom wiele rodzajów krzywd. - Najpopularniejsze to oczywiście otarcia, pęcherze czy odciski w części podeszwowej, ale jeśli mamy zbyt wąskie obuwie skóra pomiędzy palcami będzie cały czas tarta i tam zrobią się zrogowacenia. Dobrze, jeśli buty wykonane są z materiałów naturalnych albo takich, które łatwo wysuszyć i zdezynfekować - zaznaczała ekspert.
18:26 stopy_PR4_AAC 2023_07_25-15-16-51.mp3 Jak dbać o stopy nie tylko latem? Mówi podolog Ewa Kopaczewska (Czwórka do piątej)
Najlepiej kupować buty na lato po całym dniu chodzenia, czyli w godzinach popołudniowych albo wieczornych. - Wówczas stopa może być obrzęknięta. But powinien być dobrze dopasowany, ale nie za ciasny - radziła podolog. Jak podkreślała, na polskich ulicach widać, że mamy problem z doborem rozmiaru obuwia. - Podczas przymierzania butów możemy się przejść po sklepie, sprawdzić, czy nie ma otarć, czy nic nas nie uciska. W sklepach są też czasem miarki, dzięki którym możemy sprawdzić długość naszych stóp i dobrać odpowiednią wkładkę.
Skarpety do sandałów - polski problem. Nosić czy nie?
- Ta moda wywodzi się z Azji i powstała wiele lat temu - mówiła Ewa Kopaczewska. - W Polsce takie zestawienie bywa zabawne, ale czasem jest potrzebne. Niektórzy mają zmiany skórne, których nie chcą pokazywać. Warto pamiętać, by skarpetki były z naturalnych włókien. Poza tym, jeśli są kolorowe i ładne, to noszenie ich z sandałami jest bardzo OK.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Oliwia Krettek
Gość: Ewa Kopaczewska (podolog z Poradni Chorób Stopy)
Data emisji: 25.07.2023
Godzina emisji: 14.05
kd