- Wspinaczka na Etnę może być ciekawym sposobem na atrakcyjne spędzenie ferii.
- Etna znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sycylii, we włoskiej prowincji Katania.
- Jest najwyższym wulkanem w Europie, wznosi się na wysokość ok. 3357 m n.p.m.
- Jest też jednym z najbardziej aktywnych wulkanów kontynentu.
Położona na Sycylii Etna wznosi się na wysokość około 3357 m n.p.m. Jest nie tylko najwyższym, ale również jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Europie. Na Etnę najlepiej dostać się z Katanii.
Jak jest tam zimą? - Jasno i biało. Powietrze jest bardzo przejrzyste. O tej porze roku jest też świetna widoczność w kierunku morza, jednak aura bywa kapryśna i bywają pochmurne dni - tłumaczy przewodniczka Joanna Pióro. - Wszystko zależy więc pogody. Jeśli trafimy na słoneczny zimowy dzień, możemy liczyć na piękne widoki, którymi wszyscy się zachwycają.
Zimowe wejście na Etnę - jak rozpocząć?
Żeby się dostać na Etnę, można skorzystać ze zorganizowanej wycieczki z Katanii, podjechać kolejką linową, albo skusić się na trekking. Samodzielne eksplorowanie Etny dozwolone jest do wysokości 2,5 tysiąca metrów. - Jeśli chcemy wejść powyżej tej wysokości, trzeba zwrócić się do przewodnika wulkanologicznego, i tylko z nim można eksplorować wyższe partie wulkanu - zaznacza przewodniczka. - To rzecz całkowicie standardowa, bez względu na to, czy jest zagrożenie erupcji, czy też go nie ma.
Etna jest wulkanem aktywnym, więc pomniejsze wybuchy mogą zdarzać się nawet kilka razy w roku. Jak zapewnia przewodniczka, nie powinno nas to jednak spotkać w czasie wspinaczki. Wcześniej wydawane są ostrzeżenia. - Podczas mojej długoletniej pracy jeszcze nie zetknęłam się z informacją, że kogoś erupcja zaskoczyła blisko szczytu. Zawsze jest czas, żeby się oddalić - tłumaczy rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza. - Kiedy zaczyna się coś dziać, pojawiają się komunikaty wydawane przez wulkanologów, przez służby parku, lokalną policję, którzy zamykają zagrożony obszar.
Źr. YouTube/Sycylia 2023, wejście na Etnę zimą. Etna volcano in winter
Etna zimą - trzeba uważać jak w górach
Etna ma na swoim koncie kilkadziesiąt ofiar, paradoksalnie jednak to nie jej aktywność jest główną tego przyczyną. - Najwięcej wypadków, z jakimi mamy do czynienia co roku, stanowią typowe wypadki wysokogórskie. Ludzie gubią się we mgle, tracą orientację w terenie, nie są odpowiednio ubrani, nie potrafią wezwać pomocy czy określić swojej pozycji - tłumaczy Joanna Pióro. - Zimowe wejście na Etnę trzeba potraktować jak każdy inny wypad w góry. O tej porze roku warto zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy, żeby nie dźwigać zbędnego balastu.
Etna - co zabrać na wyprawę?
Przewodniczka zwraca uwagę, że szczególnie zimą, gdy idziemy na trekking, należy dobrze się przygotować: mieć profesjonalne techniczne ubranie, bieliznę termiczną, rękawiczki, które też są odporne na wiatr, nieprzemakalne spodnie i skarpety na zmianę. Warto też mieć ze sobą przekąski i coś ciepłego do picia.
Zobacz także:
- O tej porze roku zawsze, nawet jeżeli prognoza jest dobra, trzeba mieć kurtkę. Najważniejsze, żeby nie przepuszczała wiatru, bo na wulkanie, na pewnej wysokości, prawie zawsze wieje - zaznacza. - Jest dużo mniej dni, kiedy wcale nie ma wiatru niż takich, podczas których ciężko w ogóle wysiąść z samochodu. Wiatr jest silny i trzeba się na to przygotować.
Pomniejsze pomruki Etny to codzienność mieszkańców Sycylii Wschodniej. Podczas erupcji na balkonach, samochodach i ulicach okolicznych miast osadzają się duże ilości pyłu wulkanicznego. Z tego powodu czasami odwołuje się loty i zaczyna się wielkie sprzątanie.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Weronika Puszkar
Materiał: Jędrzej Rosiewicz
Data emisji: 08.02.2024
Godzina emisji: 15.45
aw/wmkor