Wybory samorządowe 2024. Dlaczego warto głosować?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 18:01
Wybory samorządowe w Polsce zaplanowano na 7 kwietnia 2024 roku. Wtedy wybierzemy włodarzy naszej najbliższej okolicy. Wraz z Michałem Mazurem, koordynatorem programu "Młodzi głosują", sprawdzamy, dlaczego warto głosować.  
W wyborach samorządowych wybieramy władze lokalne
W wyborach samorządowych wybieramy władze lokalneFoto: Shutterstock/Dziurek
  • Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku.
  • To wtedy będziemy wybierać swoich przedstawicieli na szczeblu lokalnym.
  • Wybory samorządowe to kilka głosowań: wybieramy wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, ale także radę gminy, radę miasta.
  • Głosujemy też na rady powiatów i na kandydatów do sejmików wojewódzkich.

 

Wybory samorządowe - na kogo głosujemy?

7 kwietnia będziemy wybierać swoich przedstawicieli na szczeblu lokalnym. - Wybory samorządowe to tak naprawdę wielość głosowań. To jest największe przedsięwzięcie wyborcze, jakie mamy w Polsce. W wyborach prezydenckich głosujemy tylko na jeden organ - na prezydenta Rzeczpospolitej. W wyborach parlamentarnych wybieramy Sejm i Senat. To te wybory najbardziej nas interesują i rozgrzewają emocje, ale wybory samorządowe też są bardzo ważne - tłumaczy gość Czwórki. - Głosujemy na wójta, burmistrza albo prezydenta miasta w zależności od tego, czy jesteśmy w gminie wiejskiej, w małym miasteczku, czy w dużym mieście.

Podczas głosowania oddajemy także głos na radnych do sejmiku województwa, do rady powiatu i do rady gminy. Przy czym w dużych miastach te dwa ostatnie połączone, ponieważ w miastach to rada miasta pełni funkcję zarówno rady gminy, jak i rady powiatu.

- Do tego, żeby jeszcze trochę sytuację skomplikować - w niektórych miastach głosujemy także do rad dzielnic. Tak jest np. w Warszawie - zaznacza Michał Mazur. - Więc podczas jednego głosowania zadecydujemy o swoim losie, ale i o pracy wielu organów i różnych ludzi.

Czytaj więcej o wyborach samorządowych:

Ważny udział w głosowaniu

Rozmówca Marty Hoppe podkreśla, że istotny jest nasz udział w głosowaniu. Bo tak naprawdę to władze samorządowe mają wpływ na nasze codzienne życia, na otaczającą nas rzeczywistość i to, co widzimy, wychodząc z domu.

- Ważna jest ta bliskość ich działań. Jeśli mamy dziurę w drodze, to właśnie rada gminy razem z wójtem będzie decydowała o tym, czy nie wylać tam nowego asfaltu. Jeżeli w parku są jakieś chaszcze, zarośla, chcielibyśmy tam może mieć plac zabaw, to rada miasta z prezydentem będzie decydowała, co w takim parku może powstać - tłumaczy Mazur. - Możemy przejść do wyższej skali, czyli np. na poziom wojewódzki. To tam podejmowane są decyzje, czy np. stworzyć jakieś nowe, duże inwestycje związane z kulturą i otworzyć nowy teatr lub muzeum. To wszystko potem można weryfikować i w kolejnych wyborach potwierdzić, czy nasi kandydaci byli godni zaufania.  

 

Czytaj więcej o wyborach samorządowych:

Poznaj program kandydata

Wielu z kandydatów w wyborach startuje po raz pierwszy, ale to są też osoby, które możemy znać z ich wcześniejszej działalności i dokonań. - Fajnie byłoby zapoznać się z postulatami i pomysłami kandydatów - zaznacza gość Czwórki. - Mamy szansę wejrzeć w to, co do tej pory zrobili, a udział w wiecach daje możliwość zdobycia wiedzy, jakie mają plany i jakie idee sobą reprezentują.

Wybory samorządowe - gdzie można głosować?

Jak podkreśla koordynator, przy wyborach samorządowych nie ma możliwości pobierania zaświadczeń z gminy o prawie do głosowania w innym miejscu. Głosujemy w tym miejscu, gdzie stale zamieszkujemy. Choć jak zwykle od reguły są wyjątki.

- Jeśli długo przebywamy w miejscu aktualnego pobytu, to możemy dopisać się do rejestru wyborców. Jednak trzeba to zrobić maksymalnie 5 dni przed wyborami, więc warto tę datę zapamiętać - zaznacza Mazur. - Tak naprawdę lepiej zrobić to trochę wcześniej. W tym wypadku bowiem trzeba udowodnić gminie, że my faktycznie w danym miejscu mieszkamy na stałe. Będziemy więc musieli okazać jakieś rachunki albo np. umowę najmu.


Posłuchaj
21:36 CZWORKA/Czwórka do piątej - głosowanie samorządy 14.03.2024.mp3 O wyborach samorządowych opowiada Michał Mazur, koordynator programu "Młodzi głosują" w Centrum Edukacji Obywatelskiej (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

O wyborze władz samorządowych zadecydujemy już 7 kwietnia. Jeśli jednak w wyborach na wójta, prezydenta lub burmistrza żaden z kandydatów nie uzyska minimum 50% ważnych głosów, to dochodzi do drugiej tury. Ta odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 21 kwietnia 2024 roku.

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Michał Mazur (koordynator programu Młodzi głosują w Centrum Edukacji Obywatelskiej)

Data emisji: 14.03.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/wmkor



Czytaj także

Wybory samorządowe 2024. Kogo wybieramy w wyborach samorządowych?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 08:58
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe w Polsce. To samorządy decydują o sprawach dla nas najbliższych. Wybierając w tych wyborach naszych kandydatów decydujemy o tym, jak będzie zmieniała się nasza najbliższa okolica. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybory samorządowe 2024. Nie zagłosujesz za granicą ani w innym mieście

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 20:00
W wyborach samorządowych głosujemy tylko w miejscu swego zamieszkania. Nie ma możliwości wybierania władz lokalnych w innym mieście czy za granicą. 
rozwiń zwiń