Wiosenne porządki. Zacznij je robić małymi krokami

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 10:00
To czynność, której z założenia nie da się lubić. No bo kogo cieszy wizja sprzątania? - Moim zdaniem robienie "wielkich porządków" nie jest dobrym pomysłem. Lepiej to zaplanować i zacząć od małych kroków, żeby nie skończyć z jeszcze większym bałaganem - przekonuje Ewa Święcicka, autorka książki "Jak odgruzować swój dom".
Bałagan to nadmiar przedmiotów. To każda rzecz, której nie odłożymy na miejsce. (zdj. ilustracyjne)
Bałagan to nadmiar przedmiotów. To każda rzecz, której nie odłożymy na miejsce. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/krivinis
  • Bałagan to nadmiar przedmiotów.
  • Im mniej będziemy mieć rzeczy, tym łatwiej zapanujemy nad porządkiem.
  • Największy bałagan mamy w kuchni i w szafie.
  • "Wielkie sprzątanie to nie jest dobry pomysł" - mówi blogerka Ewa Święcicka. 
  • Żeby odgruzować dom, trzeba mieć plan i wcielać go w życie małymi krokami. 

- Kiedy robimy wszystko na raz, bałagan staje się jeszcze większy. Zwłaszcza, że w trakcie na przykład wiosennych porządków, wyciągamy wszystko z szafek. W połowie drogi tracimy motywację, nasz kończy nam się zapał i rośnie frustracja - tłumaczy Ewa Święcicka, autorka bloga "Domowy nieporadnik" oraz książki "Jak odgruzować swój dom".

Jak robić porządki?

  • wybierz dzień sprzątania
  • zaplanuj czas, który możesz na to poświęcić
  • większe przestrzenie, na przykład kuchnię, podziel na szafki i szuflady
  • zanim wyrzucisz ich zawartość, zastanów się, co może ci się przydać
  • po sprzątaniu wszystkie śmieci wynieś od razu z domu. Nie trzymaj ich w garażu czy w piwnicy.
  • składowanie rzeczy to pierwszy krok do nowego bałaganu

- Niestety nie ma uniwersalnego motywatora, który wszystkich mobilizuje do sprzątania. Każdy musi wyznaczyć sobie własny cel i wiedzieć po co to robi. Jeśli porządki robimy "pod przymusem", jest duża szansa, że nigdy tego nie doprowadzimy do końca - dodaje rozmówczyni Marty Hoppe.  

Posłuchaj
18:51 CZWÓRKA Czwórka do piatej - porzadki 22.03.2024.mp3 Wiosenne porządki - czy można polubić sprzątanie? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Szuflada wstydu

- Taką szufladę, z rzeczami "za pięć złotych", "na wszelki wypadek" i "może się przydać" ma każdy z nas, nawet ja - mówi autorka bloga "Domowy nieporadnik". - Żyjemy w czasach nadmiernej konsumpcji i kupujemy rzeczy, które w ogóle nie są nam potrzebne. W odróżnieniu od naszych dziadków, nie musimy się starać, żeby coś zdobyć, bo wszystko mamy na wyciągnięcie ręki.

Największy bałagan: w kuchni i w szafie

Najwięcej problemów sprawia nam utrzymanie porządku w szafie z ubraniami oraz w kuchni. - To są dwa miejsca, w których bałagan jest cały czas - przyznaje blogerka. - Problemem jest nie tylko nadmiar ubrań, ale na przykład kubków. Wielu z nas ma całą kolekcję takich naczyń, a używa tylko dwóch ulubionych. Mamy też za dużo kosmetyków i środków czystości. Ale tak naprawdę każdy z nas ma problem z czymś innym.  

Zobacz także:

Zacznij odkładać rzeczy na swoje miejsce

- Bałagan to nadmiar przedmiotów. To każda rzecz, której nie odłożymy na miejsce - podkreśla Ewa Święcicka. - Im tych rzeczy mamy więcej, tym większy mamy bałagan. Dlatego warto ograniczyć kupowanie i regularnie pozbywać się niepotrzebnych rzeczy. Należy też wyrobić w sobie nawyk odkładania rzeczy na swoje miejsce. Najlepiej zacząć to robić po "wielkich porządkach", kiedy jeszcze zależy nam na utrzymaniu czystości. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Ewa Święcicka (autorka bloga "Domowy nieporadnik" oraz książki "Jak odgruzować swój dom")

Data emisji: 22.03.2024

Godzina emisji: 14.15

ku/DS

Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie marnować jedzenia? "Najlepiej spożyć przed" dobre dłużej!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 20:35
Jedzenie jest często dobre dłużej, niż wskazuje data na jego opakowaniu. Jak nie marnować jedzenie podpowiadają organizatorzy akcji "Często dobre dłużej" . Zachęcają by do oceny produktów wykorzystać: wzrok, węch i smak. 
rozwiń zwiń