- Studencki Nobel jest konkursem stypendialnym organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Tu studenci nagradzają studentów.
- Nagrody przyznawane są w 10 kategoriach, które są odzwierciedleniem wszystkich kierunków studiów, jakie odnajdziemy na polskich uczelniach wyższych.
- Do momentu ogłoszenia wyników nikt prócz organizatorów nie wie, w czyje ręce powędrują Studenckie Noble.
- Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Anna Ronewicz, Rosner-Leszczyński, Paulina Kalman, Bartosz Niewelt i Julia Wilk.
Studencki Nobel jest cyklicznym konkursem stypendialnym organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego cel to wyróżnienie studentów, którzy posiadają osiągnięcia na różnych polach: naukowym, artystycznym oraz społecznym.
Czym jest Studencki Nobel?
Jest jedynym konkursem stypendialnym w Polsce, który jest w pełni tworzony przez organizację studencką. 10 kategorii wpisuje się w powszechne trendy innowacyjności i inwestowania w kapitał ludzki. Dzięki temu młodzi ludzie mają możliwość wykorzystania swoich osiągnięć i zaistnienia w świecie biznesu, nauki i kultury.
W tym roku Studencki Nobel został przyznany w 10 kategoriach, w każdej z nich było kilkoro nominowanych. Na Galę przyjechali studenci z całej Polski - do końca nie wiedzieli, kto zostanie laureatem.
- W naszym konkursie jedynie organizatorzy znają laureatów wcześniej - mówi Martyna Zdanuczyk, koordynatorka Studenckiego Nobla 2024. - Nie uprzedzamy finalistów o wynikach. Do ostatniej chwili są emocje. W tym roku wśród finalistów znalazły się naprawdę mocne nazwiska. W wielu kategoriach moje typy się sprawdziły - zdradza.
20:59 czwórka czwórka do piątej 27.05.2024 studencki nobel 15.13.mp3 15. Gala Studenckiego Nobla - poznaj laureatów nagrody (Czwórka do piątej/Czwórka)
Nagrody wręczono w następujących kategoriach:
- 3W - węgiel, wodór, woda
- nauki techniczne
- sztuka
- nauki społeczne
- nauki przyrodnicze i energetyka
- nauki ekonomiczne
- dziennikarstwo i literatura
- fizyka i astronomia
- medycyna i farmacja
- działalność społeczna
Najlepsza w dziennikarstwie - Anna Ronewicz
Anna Ronewicz to studentka filologii angielskiej i romanistyki na Uniwersytecie Szczecińskim. W jej ręce powędrowała nagroda w kategorii Dziennikarstwo i literatura. - Jestem literaturoznawczynią, przygotowuję się do doktoratu w dziedzinie literaturoznawstwa i medioznawstwa. Będę zajmowała się słuchowiskami radiowymi i podcastami, tym jak je analizować, czym się w tej analizie kierować. Chciałabym znaleźć struktury do tego, czym jest radio w naszej kulturze - zdradza. - Radio teraz powraca, ma swój renesans. Myślę, że będzie coraz ważniejsze w świecie, który cały czas jest w gonitwie. Nie mamy czasu oglądać, czytać, ale mamy czas, by słuchać - podkreśliła.
Studencki Nobel - nauki społeczne - Kacper Rosner-Leszczyński
Nagrodę w kategorii nauk społecznych zdobył Rosner-Leszczyński, student historii, II roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Wrocławskim. - Nie spodziewałem się tej nagrody, i jest to dla mnie super dzień. Studiuję historię, ale moje badania prowadzę bardzo interdyscyplinarnie, czerpiąc z różnych dziedzin, i chyba to było kluczem do sukcesu - ocenia. - Moje badania dotyczą tzw. ziem odzyskanych po 1945 roku. Tam mieszkam. Badam, co mam pod ręką.
Paulina Kalman - studentka medycyny z nagrodą za działalność społeczną
Moglibyśmy przypuszczać, że Paulina Kalman studentka piątego roku kierunku lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, zostanie laureatką w kategorii medycyna i farmacja. Jednak otrzymała nagrodę w kategorii Działalność społeczna. - Działam społecznie. jestem prezeską studenckiego OnkoForum, działającego przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie - zdradza. - Poprzez swoje działania chcemy promować tę ścieżkę kariery, odczarować onkologię widzianą jako ta smutna, depresyjna specjalizacja. Chcemy stwarzać okazje do rozwoju. Chciałabym pokazać, że onkologia to specjalizacja wymagająca, ale praca może przynieść dużo satysfakcji. To dziedzina medycyny, która rozwija się najprężniej, jeśli chodzi o nowe leki, terapie. Dziś rak już nie jest wyrokiem.
Fizyka i astronomia - Bartosz Niewelt ze Studenckim Noblem
Studenckie Noble otrzymują ci, którzy wyróżniają się na tle innych studentów. Droga do finału nie jest prosta, trzeba przejść kilka etapów, swoimi działaniami, odkryciami, pracą przebić innych kandydatów. Tak stało się w przypadku Bartosza Niewelta, studenta pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku fizyka. - Na co dzień pracuję w laboratorium Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmujemy się tam rozwijaniem protokołów na pamięci kwantowe i różne jej zastosowania, implementacją takich pamięci do przemysłu. Myślę, że moje publikacje, mój wkład do nauki zostały docenione przez organizatorów Studenckiego Nobla. To pokazuje, że idę w dobrym kierunku i warto to robić.
Nauki techniczne - Nobel dla dziewczyny - Julia Wilk nagrodzona
Laureatką Studenckiego Nobla w kategorii Nauki techniczne została Julia Wilk, studentka Politechniki Warszawskiej. W jej ręce powędrował też indeks - będzie mogła wybrać sobie kolejny kierunek studiów. - Studiuję na kierunku automatyka i robotyka, moja specjalizacja to biomechanika i biorobotyka, a moim celem jest wdrożenie sztucznej inteligencji do obliczeń biomechanicznych - zdradza laureatka. - Ten indeks to dla mnie szansa. Zaraz zakładam start-up, mam otwarte drzwi na inną uczelnię, może to szansa, by studiować np. zarządzanie... Studencki Nobel jest dla mnie wielkim wyróżnieniem, ale też podsumowaniem 5 lat studiów. Jestem bardzo wdzięczna. Mierzyłam się tu z wielkimi umysłami. Swoją nagrodę zadedykowałam dziewczynom inżynierkom.
Gala Studenckiego Nobla, jak na galę przystało, miała charakter niezwykle uroczysty. Wśród kreacji królowały garnitury, sukienki, szpilki. Nad 15. Galą Studenckiego Nobla patronat objęła Czwórka.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Weronika Puszkar
Materiał: Marta Hoppe
Data emisji: 27.05.2024
Godzina emisji: 15.13
pj/wmkor