Uniwersytet Warszawski. Jakie kierunki czekają na studentów?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 17:15
- Po 70 latach na Uniwersytet Warszawski powraca kierunek lekarski i to on w tym roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów. Nadal wysoko jest psychologia - mówi Aleksander Hebda przewodniczący Samorządu Studentów UW. 
Co roku w rekrutacji na studia na Uniwersytecie Warszawskim bierze udział ponad 30 tys. osób. (zdj. ilustracyjne)
Co roku w rekrutacji na studia na Uniwersytecie Warszawskim bierze udział ponad 30 tys. osób. (zdj. ilustracyjne) Foto: Jacob Lund/Shutterstock.com
  • W tym roku kandydaci na studia mieli do wyboru ok. 350 uczelni w całym kraju.
  • Warszawa jest największym ośrodkiem akademickim w Polsce. Działa tu 15 uczelni publicznych oraz ponad 40 niepublicznych.
  • Co roku w rekrutacji na studia na Uniwersytecie Warszawskim bierze udział ponad 30 tys. osób.
  • Uczelnia oferuje ponad 200 kierunków studiów I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich w zakresie nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych.

Powraca Wydział Medyczny, z nowości cyberbezpieczeństwo i biofizyka

7 lipca zakończyły się zapisy na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz na część studiów drugiego stopnia na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2023/2024. Ostateczne wyniki rekrutacji poznamy 20 lipca, ale już wiadomo, że na kierunek lekarski zarejestrowało się 1700 kandydatów na 60 dostępnych miejsc. - To nas ogromnie cieszy, bo wszystkie osoby zaangażowane w przywrócenie tego kierunku bardzo ciężko nad tym pracowały - mówi gość Czwórki. 

Uniwersytet Warszawski oferuje ponad 200 kierunków studiów. Co roku na liście pojawiają się nowe propozycje - bo jak podkreśla rozmówca Weroniki Puszkar - uczelnia stara się na bieżąco dostosowywać do zmieniającego się świata i do zapotrzebowań zarówno studentów jak i rynku pracy. - W tym roku jest są to m.in. cyberbezpieczeństwo na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, które może przyciągnąć wielu chętnych oraz biofizyka. 

STUDIA NA UW: internetowa rekrutacja krok po kroku | Uniwesytet Warszawski 

Harmonogram rekrutacji i listy rezerwowe

Dzień po ogłoszeniu wyników rekrutacji na Uniwersytecie Warszawskim rozpocznie się pierwsza tura składania papierów. - Będą trzy tury, po każdej z nich dana jednostka organizacyjna uczelni sprawdza, ile miejsc jeszcze zostało i wolne miejsca udostępnia w systemie rekrutacyjnym. W ten sposób osoby z listy rezerwowej mogą zorientować się, jakie mają szansę i podjąć odpowiednie kroki - opowiada  Aleksander Hebda.

Studia niestacjonarne - płatne, ale wcale nie gorsze

Warto pamiętać też o studiach niestacjonarnych, które co prawda są płatne, ale na przykład w przypadku prawa mają ten sam program nauczania. Co więcej, dobre wyniki w nauce często pozwalają się przenieść na studia dzienne, stacjonarne - dodaje gość Czwórki. - To wszystko jest opisane w regulaminie uczelni, a studenci kierunków niestacjonarnych mają szansę na stypendium rektorskie oraz na dyplom Uniwersytetu Warszawskiego z wyróżnieniem. Taki tok studiów nie eliminuje nas z życia naukowego.   

Posłuchaj
16:41 CZWORKA Czwórka do piatej - uw 19.07.2023.mp3 Co Uniwersytet Warszawski proponuje w nowym roku akademickim? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Studia niestacjonarne mogą też być ratunkiem dla osób, które będą powtarzać egzamin maturalny. Mogą one też ubiegać się o miejsce na studiach dziennych podczas otwartej rekrutacji. - W tej chwili nie wiemy ile miejsc będzie wolnych i na jakich kierunkach. Kiedy już będziemy mieć te informacje, podamy je na naszej stronie. Oczywiście szansa, że te osoby dostaną się na swój wymarzony kierunek będzie mniejsza niż w przypadku pierwszej rekrutacji, ale tutaj wszystko może się zdarzyć - podkreśla przewodniczący Samorządu Studentów UW. 

Sprawdź też:

Coraz mniej studentów w Polsce

- W naszym kraju - z roku na rok - zmniejsza się liczba studentów. To tendencja, z którą spotyka się każda uczelnia w Polsce. Nasze społeczeństwo zaczyna specjalizować się w zawodach, w których wystarczą kursy albo samodzielna praca w domu. Żeby zostać programistą nie trzeba mieć wykształcenia wyższego. A to profesja pożądana i dobrze płatna - podsumowuje Aleksander Hebda.    

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Aleksander Hebda (przewodniczący Samorządu Studentów UW) 

Data emisji: 19.07.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia za granicą. Kiedy o tym myśleć, kiedy wybierać i aplikować?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 15:51
Młodzi Polacy coraz częściej decydują się na zagraniczne wyjazdy. Wielu z nich pragnie się w ten sposób usamodzielnić. Inni marzą o karierze naukowej albo chcą zrealizować podróżnicze marzenia. 
rozwiń zwiń