- Nasze społeczeństwo starzeje się coraz szybciej, a z powodu osamotnienia cierpi kilkaset tysięcy seniorów w Polsce.
- W Polsce i na całym świecie jest wiele instytucji niosących pomoc seniorom.
- Jedną z nich jest Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich, które działa w dwunastu polskich miastach.
- Okazuje się, że młodzi wolontariusze pomagają seniorom i chętnie budują z nimi bliskie relacje.
Jak wolontariusze pomagają seniorom?
1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. W wielu miastach w Polsce i na świecie organizowano wydarzenia z udziałem seniorów. Samotnych starszych osób jest wiele i są instytucje, które starają się im tę samotność złagodzić.
W Wielkiej Brytanii i w Japonii funkcjonuje ministerstwo do spraw samotności. W Polsce działa stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich, w ramach którego wolontariusze pomagają seniorom. - Działamy już w 12 miastach w Polsce, a w całym stowarzyszeniu mamy ponad 700 osób starszych, które się do nas zgłosiły - mówi gość Czwórki. - Każda osoba, starsza, która potrzebuje towarzystwa, ma przydzielonego wolontariusza.
Jak wybiera się wolontariuszy?
Jak tłumaczy rozmówczyni Marty Hoppe, dobór wolontariuszy dokonywany jest na zasadzie dopasowania. - Nasze koordynatorki wolontariatu najpierw poznają seniorów, rozmawiają na indywidualnych spotkaniach - wyjaśnia. - Podobnie jest z wolontariuszami. Chcemy poznać te osoby, poznać ich zainteresowania, ulubione metody spędzenia czasu, i potem staramy się dobrać te osoby tak, aby miały już na wstępie jakiś punkt zaczepienia.
Karpińska podkreśla, że decyzję o dołączeniu do wolontariatu należy podejmować odpowiedzialnie. - Jeden wolontariusz po prostu odwiedza regularnie konkretnego seniora. Nie jest to więc wolontariat akcyjny, tylko taki, który wymaga troszkę więcej zaangażowania - zaznacza. - Tu chodzi o poznanie się i zbudowanie relacji. Trzeba się więc nad tym dobrze zastanowić i oszacować swoje możliwości.
Co dają międzypokoleniowe kontakty?
Jedną z wolontariuszek działającą w Stowarzyszeniu Mali Bracia Ubogich jest Julia Cielecka, która uważa, że kontakt ze starszymi osobami to niesamowita radość, a międzypokoleniowe rozmowy wiele dają każdej ze stron. - Miałam taki czas, gdzie praca pozwalała mi na to, żeby zająć się czymś dodatkowym, i chciałam ten czas jakoś dobrze spożytkować - tłumaczy. - To stowarzyszenie dało mi możliwość podzielenia się swoim czasem z kimś, kto ma go coraz mniej i bardzo to docenia.
Jak zacząć wolontariat w Stowarzyszeniu Mali Bracia Ubogich?
Jak podkreślają goście Czwórki, w kontaktach z seniorami nie chodzi o wymyślanie niezwykłych atrakcji. Wystarczą kawa, herbata, ciastko, a najważniejsze jest, żeby im potowarzyszyć i porozmawiać. Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich czekają na wolontariuszy. Mile widziane są osoby, które dysponują czasem i mogą zadeklarować na ten cel przynajmniej dwie godziny tygodniowo.
16:26 Czwórka/Czwórka do piątej - wolontariat osób starszych04.10_ 2023.mp3 Małgorzata Karpińska i Julia Cielecka ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich o wolontariacie na rzecz osób starszych (Czwórka do piątej/Czwórka)
- Zachęcamy do wejścia na naszą stronę internetową www.malibracia.org.pl. Tam są informacje o naszym wolontariacie, jest też formularz zgłoszeniowy - tłumaczy Małgorzata Karpińska. - Po jego wypełnieniu z chętnymi do współpracy kontaktuje się nasza koordynatorka i zaprasza na spotkanie informacyjne. Na tym spotkaniu nasz potencjalny wolontariusz może się dowiedzieć, na czym polegają nasze działania i jak funkcjonuje stowarzyszenie. Po nim jest czas na zweryfikowanie i zastanowienie się, czy rzeczywiście jest to wolontariat dla mnie i czy chcę w taki sposób swój czas wykorzystywać. Jeśli tak, nawiązujemy współpracę.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Marta Hoppe
Goście: Małgorzata Karpińska i Julia Cielecka (Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich)
Data emisji: 03.10.2023
Godzina emisji: 14.20
aw/pj