- Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Polskie Radio wspólnymi siłami odwzorowują legendarne Studio Eksperymentalne Polskiego Radia.
- Studio było miejscem, gdzie powstawały utwory muzyki elektronicznej i muzyki użytkowej. Istniało od 1957 do 2004 roku. Swoje utwory realizowali tutaj między innymi: Andrzej Dobrowolski, Bogusław Schaeffer, Włodzimierz Kotoński, Krzysztof Penderecki, Elżbieta Sikora, Krzysztof Knittel, Andrzej Bieżan, Eugeniusz Rudnik, Bohdan Mazurek.
- - W nowym projekcie zadbaliśmy o dołączenie technologii cyfrowej - mówi Paweł Nowożycki, kurator muzyczny Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na placu Defilad otwiera się już w październiku. Odwiedzający w przyszłości będą mogli też zobaczyć i doświadczyć ogromnej części historii muzyki elektronicznej, bezpośrednio związanej z Polskim Radiem. - W nowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przewidziana jest przestrzeń na rekonstrukcję Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia - mówi Paweł Nowożycki, kurator muzyczny Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Pionier dzisiejszej muzyki elektronicznej
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia było miejscem, które wytyczało szlaki dla muzyki elektronowej, którą obecnie nazywamy elektroniczną. - Było to jedyne studio muzyki elektroakustycznej w Polsce. Prowadziło działalność zarówno użytkową - dostarczając materiały dźwiękowe do audycji - edukacyjną, jak i eksperymentalną. Posiadało unikalną aparaturę, wyposażenie i wystrój - opowiada Nowożycki.
22:52 czwórka studio x 2 wrzesnia 2024 22.03.mp3 Paweł Nowożycki o rekonstrukcji Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (Studio X/Czwórka)
- Warszawskie Studio było czwartym tego typu w Europie. Józef Patkowski, który był odpowiedzialny za realizację Studia Eksperymentalnego, odbył delegacje do ośrodków w Kolonii, Paryżu i Mediolanie - wyjaśnia gość audycji "Studio X". - Tworzenie muzyki na urządzeniach analogowych było niezwykle czasochłonne i skomplikowane. Kompozytorzy, którzy pracowali w Studiu Eksperymentalnym, często nie byli w stanie sami obsłużyć tej aparatury. Praca studyjna wymagała wiele czasu, asysty technicznej oraz realizatora, który przełoży pomysł kompozytora na konkretne utwory.
- Efekty dźwiękowe do filmu "Akademia Pana Kleksa" z 1984 roku powstały właśnie w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Odpowiedzialny za nie był wybitny inżynier, Bogdan Mazurek - dodaje gość Czwórki.
Rekonstrukcja historycznego projektu
Rekonstrukcja Studia Eksperymentalnego to hołd dla prekursorów muzyki, która dziś nam się kojarzy jedynie z komputerami. - W naszym projekcie rekonstrukcji Studia skupiamy się na okresie lat 60. i 70. Jest to jego czas świetności, ale też momentu, który świadczy o jego unikalności. Samo Studio Eksperymentalne powstało w 1957 roku, jednak to w 1962 roku wnętrze zaaranżował Oskar Hansen. Wtedy też studio zostało wyposażone w różne źródła dźwięku, jak filtry i generatory. Potem w latach 70. pojawiły się pierwsze syntezatory - tłumaczy kurator. Studio było ulokowane w budynku Polskiego Radia, w tak zwanym "czarnym pokoju", który miał wymiary zaledwie sześć na sześć metrów.
Rozmówca Adama Smolarka mówi, że rekonstrukcja zostanie otwarta niedługo po otwarciu nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - Prace są zaawansowane. Dysponujemy projektem wielobranżowym, historycznymi urządzeniami przekazanymi przez Polskie Radio, które były wykorzystywane w studiu. Staramy się zachować także oryginalne wymiary użytkowe, czyli około 40 metrów kwadratowych.
Historyczne miejsce dostosowane do współczesnych realiów
- Podstawę wyposażenia rekonstrukcji Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej stanowić będzie historyczna, analogowa aparatura. W projekcie zadbaliśmy o dołączenie technologii cyfrowej, tak aby można było pracować za pomocą swojego laptopa i oprogramowania - mówi Paweł Nowożycki. - Po otwarciu rekonstrukcji uruchomiony zostanie program rezydencyjny, który pozwoli artystom tworzyć muzykę w Studiu Eksperymentalnym.
***
Tytuł audycji: "Studio X"
Prowadzą: Adam Smolarek
Gość: Paweł Nowożycki (kurator muzyczny Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
Data emisji: 02.09.2024
Godzina emisji: 22.03
kajz/wmkor