Rekreacyjna marihuana w Polsce - tak czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2024 13:59
Obecność marihuany w przestrzeni publicznej elektryzuje opinię społeczną. Jedni są zagorzałymi przeciwnikami, a niektórzy reprezentują obóz legalizacji całkowitej lub tylko w pewnym zakresie. Czy Polacy są gotowi na rekreacyjną marihuanę? O tym usłyszycie w nadchodzącej audycji "Bez tabu" na antenie Czwórki.
Czy w Polsce marihuana jest legalna?
Czy w Polsce marihuana jest legalna?Foto: Shutterstock/Bukhta Yurii

Jak podaje rynekzdrowia.pl, w pierwszym półroczu 2024 na legalną, medyczną "trawkę" pacjenci wydali 135,6 mln zł. W tym roku minęło 5 lat, odkąd w polskich aptekach można kupić leczniczą marihuanę na receptę. Z kolei od 5 miesięcy rekreacyjną marihuanę można kupić w Niemczech.

Holandia, znana z liberalnego podejścia do narkotyku, przyjęła w ostatnich latach bardziej rygorystyczne ograniczenia. W ramach regulacji turystyki związanej z konopiami indyjskimi wprowadzono zakaz palenia konopi indyjskich na ulicach dzielnicy czerwonych latarni. Ma to na celu wesprzeć wysiłki na rzecz zwalczania przestępczości i zachowań aspołecznych. Czy rekreacyjna, a nie tylko medyczna, marihuana powinna być dostępna w Polsce?

O szansach i zagrożeniach obecności rekreacyjnej marihuany w przestrzeni publicznej w audycji "Bez tabu" opowie Jakub Gessler Nowak ze Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, organizacji non profit zajmującej się redukcją szkód.

***

Na audycję z cyklu "Bez tabu" we wtorek (03.09) o godzinie 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek

kajz/wmkor

Czytaj także

Spór o legalizację marihuany. Jakie prawo obowiązuje w Polsce, a jakie w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 11:00
Czy w Polsce powinno być zliberalizowane prawo dot. posiadania marihuany? To pytanie powraca jak bumerang, a w trwającej kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego padają nawet propozycję, aby zalegalizować ten środek odurzający. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fentanyl w Polsce. "Problem jest bardziej złożony, to nadal jest lek"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2024 14:20
- Pamiętam tylko jeden przypadek pacjenta, u którego była źle podana terapeutycznie dawka opioidalnych środków przeciwbólowych. Reszta to intencjonalne zażycie substancji w celu odurzenia się - powiedział w rozmowie z portalem polskieradio24.pl toksykolog dr Eryk Matuszkiewicz, rzecznik Szpitala Miejskiego w Poznaniu. Ratownicy medyczni przyznają, że tylko promil z osób, które "brały", trafia do nich po pomoc.
rozwiń zwiń