Odpowiedzialne pomaganie. Jakie wsparcie jest mile widziane

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2024 12:04
Okoliczności powodzi ponownie zjednoczyły Polaków. Solidarność w trudnych momentach jest zjawiskiem godnym pochwały i podziwu. Przy pomaganiu trzeba jednak pamiętać o osobie, której udzielamy wsparcia. W audycji "Bez tabu" goście Marty Zinkiewicz: Ewa Błaszczyk, Dorota Minta, Dominika Chylewska i Robert Boch, opowiedzieli, jak pomagać odpowiedzialnie.
Powódź pochłonęła majątki życia wielu osób
Powódź pochłonęła majątki życia wielu osóbFoto: PAP/Lech Muszyński

Polacy pomagają

W obliczu tragicznych wydarzeń, takich jak ostatnia powódź, jako naród możemy pochwalić się niezwykłym odruchem pomocy. Zbiórki żywności, ubrań, środków czystości oraz pieniędzy organizowane były przez niezliczoną ilość różnych społeczności. Pomagały wspólnoty sąsiedzkie, samorządy miast czy kluby sportowe. - Wynika to z wielu aspektów kulturowych i historycznych. Tego typu klęsk żywiołowych w każdym pokoleniu mieliśmy kilka - mówi Dorota Minta, psychoterapeutka z Instytutu Wsparcia Psychologicznego. - To jest wpisane w naszą psychikę. Wzruszamy się, kiedy słabszym od nas dzieje się krzywda.


Posłuchaj
69:56 czwórka bez tabu 23 września 2024 20.10.mp3 Jak odpowiedzialnie pomagać ofiarom powodzi? (Bez tabu/Czwórka)

 

- W tym roku uruchomiliśmy wspólną pomoc w sposób racjonalny i przemyślany. Więcej jest działań mających charakter ustrukturyzowany niż tych spontanicznych darów od serca. Więcej się też mówi o najbardziej elastycznym sposobie pomocy, czyli o wpłatach na konta organizacji charytatywnych - mówi Dorota Minta.

Jak pomagać odpowiedzialnie?

Gesty wsparcia i pomocy podbudowują obie strony - zarówno obdarowanego, jak i obdarowującego. Żeby wsparcie nie służyło tylko nam, najlepiej zawczasu skonsultować się z potrzebującymi i wysłuchać, co przyda się im najbardziej. - Zawsze namawiam do mądrego pomagania. Warto dopytać, czy ktoś pomocy potrzebuje oraz jakiej konkretnie - wyjaśnia psychoterapeutka. - Nie powinniśmy pomagać na podstawie naszych wizji i wyobrażeń. Najlepiej zapytać, czy potrzebują pomocy; jeżeli tak, to jakiej. Nie zbawiajmy świata swoją wizją na temat tego, jak powinien wyglądać - dodaje Robert Boch, mediator.

Najbardziej uniwersalnym środkiem pomocy są oczywiście zbiórki pieniężne. Zgromadzone środki będą przeznaczone na zakup najbardziej potrzebnych rzeczy, ale również pomogą w długotrwałej odbudowie strat. Należy również pamiętać, żeby każdorazowo weryfikować organizatora oraz cel zbiórki, by nie paść ofiarą oszustów żerujących na tragedii. - Zrzutki finansowe służą długofalowej pomocy w odbudowie domów osób dotkniętych przez powódź. Te pieniądze nie są tylko na teraz, ale również na przyszłość - mówi Dominika Chylewska, kierownik działu komunikacji Caritas Polska.

Czytaj także:


Nie bójmy się prosić o pomoc

Proszenie o pomoc oraz otrzymywanie jej jest trudne. Wynika to z niektórych aspektów kulturowych, które są obecne w naszej codzienności. Jak mówią goście audycji, zapytanie o pomoc wymaga naprawdę dużej odwagi. - Trudno się prosi o wsparcie. W naszych schematach funkcjonowania proszenie o pomoc jest przyznaniem się do bezradności i słabości. Powiedzenie odpowiedniej osobie dokładnie, czego się potrzebuje, jest jedną z najwyższych form odwagi - opowiada Dorota Minta.

Wsparcie osób w potrzebie daje poczucie satysfakcji i sprawia, że życie nabiera sensu. Pomaganie jest głęboko zakorzenione w naszej psychice. Odpowiedzialna za to jest potrzeba przynależności. Dzięki wsparciu osób w kryzysie rośnie w nas poczucie sprawczości i poprawia się nasza samoocena.

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Goście: Ewa Błaszczyk (Fundacja Serce Miasta), Dorota Minta (psycholog i psychoterapeuta, Instytut Wsparcia Psychologicznego), Dominika Chylewska (kierownik działu komunikacji Caritas Polska) i Robert Boch (mediatorzy.pl)

Data emisji: 23.09.2024

Godzina emisji: 20.10

kajz/kmp

Czytaj także

#RazemDlaWas na pomoc ofiarom powodzi. Polskie Radio przyłącza się do akcji Telewizji Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 15:00
Przez południowo-zachodnią Polskę przetacza się niszczący kataklizm pochłaniający dorobek życia tysięcy ludzi. W tym samym czasie tysiące Polaków pokazało swoją solidarność i ruszyło na pomoc. Również Polskie Radio, wraz z Telewizją Polską i Polska Press Grupą wspólnie wesprą poszkodowanych w ramach akcji #RazemDlaWas. Zebrane dary i pieniądze trafią do najbardziej poszkodowanych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rolnicy poszkodowani w powodzi. Polska chce wsparcia z rezerwy kryzysowej UE

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2024 18:21
Minister rolnictwa Czesław Siekierski powiedział w Brukseli, że wniosek w tej sprawie już został wysłany. Dodał, że w ciągu kilku tygodni zostanie on uzupełniony o szczegółowe informacje dotycząc szkód powodziowych.
rozwiń zwiń