Sygnalista w życiu i pracy - kapuś czy bohater?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 09:00
Weszła w życie ustawa o ochronie sygnalistów. W Czwórce sprawdzimy kim, wg zapisów prawa, są sygnaliści i czy działają tylko w środowisku pracy? A może są w naszym sąsiedztwie?
Kim jest sygnalista? Na to pytanie odpowiemy w Czwórce
Kim jest sygnalista? Na to pytanie odpowiemy w CzwórceFoto: pathdoc/Shutterstock

25 września weszła w życie część przepisów zapewniających ochron sygnalistom, czyli osób zgłaszających naruszenia prawa. Na podstawie nowych przepisów polskie firmy i jednostki publiczne musiały przygotować specjalne procedury i kanały zgłoszeń naruszeń prawa. Co to oznacza dla nas wszystkich? - Sprawdzimy.
W "Bez tabu" dokładnie wyjaśnimy o co w tym wszystkim chodzi. 

Sygnalista to osoba, która zgłasza nieprawidłowości i naruszenia prawa Unii Europejskiej w swoim miejscu pracy, firmie, organizacji, instytucji publicznej itp. Sygnalistą może de facto stać się każdy, np. osoba odbywająca straż lub praktyki, regularny pracownik, dostawca, podwykonawca, dyrektor, wspólnik, akcjonariusz, wolontariusz, ale też żołnierz lub funkcjonariusz służb państwa itp.

Co może zgłaszać sygnalista - dziś zgłoszenia podzielone są na 17 typów naruszeń. Odnoszą się one m.in. do zamówień publicznych, korupcji, przeciwdziałaniu prania pieniędzy, rynków finansowych, bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami, bezpieczeństwa transportu, ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt, zdrowia publicznego, ochrony konsumentów, ochrony prywatności i danych osobowych, bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych, a także interesów finansowych Skarbu Państwa i samorządów oraz rynku wewnętrznego Unii Europejskiej - wylicza po kolei agencja Newseria.

W Czwórce sprawdzimy czy sygnaliści działają tylko w środowisku pracy? A co z sąsiadem, który zgłasza źle zaparkowany samochód albo kopciucha w najbliższym otoczeniu?

Naszymi gośćmi będą: Maciej Wnuk, ekspert i autor poradników w zakresie sygnalistów i antykorupcji, mecenas Paweł Sawicki, adwokat, partner Kancelarii Bird&Bird oraz Szymon Nieradka, autor serwisu przejmiedonosze.net i Smog Wawerski. 

***

Na audycję z cyklu "Bez tabu" w środę (9.10) o godzinie 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek

pj/Polskieradio24.pl/Newseria

Zobacz więcej na temat: Czwórka sygnalista prawo
Czytaj także

Czy łatwiejszy dostęp do broni oznacza większe bezpieczeństwo Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 12:00
Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie liczba wydawanych pozwoleń na broń w Polsce znacznie wzrosła. Dlaczego? Czy możliwość posiadanie broni w domu i możliwość skorzystania z niej w każdej chwili sprawi, że poczujemy się bezpieczniej? A może jednak broń w rękach Polaków to zagrożenie? Na te pytania odpowiedzi szukali goście audycji "Bez tabu". 
rozwiń zwiń