Czy zostałbyś dawcą narządów?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 14:21
Jak zostać dawcą narządów i ilu Polaków decyduje się na ten krok? O transplantacjach, które dla wielu są warunkiem przeżycia, porozmawiamy w czwartek wieczorem w audycji "Bez tabu".
Kto może zostać dawcą narządów?
Kto może zostać dawcą narządów?Foto: Shutterstock

Pośmiertne pobranie od jednej osoby takich organów jak serce, płuca, wątroba, nerki czy trzustka może uratować nawet kilku potrzebujących. W najbliższym wydaniu "Bez tabu" Kuba Jamrozek będzie rozmawiał ze swoimi gośćmi o transplantologii, która w wielu przypadkach pozwala ratować życie.

Zobacz także:


Jak zostaje się dawcą narządów? Jak wielu Polaków się na to decyduje? Jak się to formalnie robi? Czy transplantacja organów mogłaby być obowiązkowa? Czy ciało po śmierci jest nadal "nasze"? Jak prawo reguluje tę kwestię? Jakie są historie ludzi, którzy otrzymali "drugie życie"? Odpowiedź na te pytania w czwartkowym "Bez tabu".

Gośćmi audycji "Bez tabu" będą:

  • dr Anna Pszenny - koordynator transplantacyjny Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "Poltransplant",
  • prof. Roman Danielewicz - specjalista chirurgii ogólnej, transplantologii klinicznej i zdrowia publicznego WUM,
  • Rafał Kątny - dziennikarz, edukator oraz producent nowoczesnych treści cyfrowych, osoba po transplantacji wątroby.

***

Na audycję z cyklu "Bez tabu" w czwartek (3.04) o godzinie 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

kajz/kor

Czytaj także

Zbigniew Religa. Wykonał po raz pierwszy w kraju przeszczep płuc i serca

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2025 05:40
- W latach osiemdziesiątych szanse powodzenia takiej operacji w Polsce wynosiły zaledwie 50 procent. Brakowało odpowiednio wyszkolonego personelu – wspominał prof. Zbigniew Religa pierwszy przeszczep serca w Polsce. Wybitny kardiochirurg zmarł 8 marca 2009 roku.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe osiągnięcie lekarzy. Pacjent żył z tytanowym sercem

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2025 14:03
To może być przełom w medycynie. Tytanowe serce utrzymywało pacjenta przy życiu przez 100 dni. Sztuczny narząd usunięto, gdy mężczyzna doczekał się prawdziwego serca od dawcy. 
rozwiń zwiń