Czego Romowie i Polacy nie wiedzą o sobie nawzajem?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2025 10:40
We wtorek, 8 kwietnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Społeczności Romskiej. Podczas audycji "Bez tabu" będziemy rozmawiać o tej mniejszości, a także zastanowimy się, czy Polacy zmienili do niej podejście.
Polacy i Romowie - co o sobie myślą?
Polacy i Romowie - co o sobie myślą?Foto: Shutterstock

Jak Polacy widzą dzisiaj Romów? Jak zmienia się nasz stosunek do mniejszości romskiej? Czy wciąż Roma nazywamy "Cyganem"? Jeśli tak, to dlaczego? I czy "Infamia", jeden z najpopularniejszych polskich seriali 2024 roku, wpłynął na nasze postrzeganie Romów?


Zobacz także:


Gośćmi audycji "Bez tabu" będą:

  • Cecylia Jakubczak - dyrektorka komunikacji Fundacji w Stronę Dialogu,
  • Noemi Łakatosz - specjalistka ds. kultury i edukacji w Fundacji,
  • Agnes Szmidt - propagatorka kultury Romów, współorganizatorka największego w Polsce i w Europie festiwalu Kultury i Tradycji Romów w Ciechocinku,
  • Natalia Szmidt - tancerka estradowa, choreografka i instruktorka tańca romskiego, aktorka, zagrała główną rolę kobiecą w filmie Krzysztofa Skoniecznego "Wrooklyn Zoo",
  • Krzysztof Gil - kierownik Katedry Malarstwa Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu KEN w Krakowie. W twórczości Inspirują go romskie korzenie.

***

Na audycję z cyklu "Bez tabu" we wtorek (8.04) o godz. 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

kajz/kor

Czytaj także

Romowie w Polsce – coraz mocniej słyszalny głos. Joanna Talewicz: staliśmy się widoczni

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 19:04
- Przyszedł czas, żebyśmy mieli głos, żebyśmy weszli na scenę i dostali mikrofon – tak w imieniu społeczności romskiej w Polsce mówi dr Joanna Talewicz. Współzałożycielka Fundacji w Stronę Dialogu brała udział w powstawaniu popularnego serialu "Infamia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wskaźnik dzietności na łeb, na szyję. Polska się wyludnia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 08:05
Polska jest wśród europejskich liderów wyludniania się kraju. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że w pierwszym półroczu 2024 znów urodziło się mniej dzieci niż rok wcześniej. 
rozwiń zwiń