Dziewczyńskie naprawy. Ta sprawczość daje siłę!

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 12:11
Naprawa elektryki, hydrauliki, remonty stereotypowo kojarzą nam się z męską ekipą fachowców. Agnieszka Wiśniewska i Urszula Adamczyk z fundacji Bardzo Dobra Robota organizują warsztaty i pokazują kobietom, że każda z nich ma w sobie tę sprawczość. 
Na dziewczyńskich warsztatach technicznych nie ma zajęć niekobiecych
Na dziewczyńskich warsztatach technicznych nie ma zajęć niekobiecychFoto: Shutterstock/Sheleh Vadzim
  • Agnieszka Wiśniewska i Urszula Adamczyk prowadzą fundację Bardzo Dobra Robota, gdzie każda dziewczyna może poczuć swoją sprawczość. 
  • Wyszukane przez nie ekspertki i eksperci prowadzą warsztaty z hydrauliki, elektryki, prac w drewnie czy napraw rowerów. 
  • - Na warsztatach podejmujemy stereotypowo męskie zajęcia, ale wcale to nie oznacza, że są one niekobiece - mówią gościnie Czwórki. 

Chodzi o sprawczość!

Wiele dziewczyn przyznaje się do wykonania napraw czy remontów, które zdarzyły im się przypadkiem. Nie zawsze fachowiec mógł przyjechać naprawić usterkę, a sprawa była pilna. Wtedy często z pomocą przychodziły im filmy z YouTube, gdzie odnajdowały wskazówki, jak poradzić sobie z naprawą, i robiły to. Takie akcje na koncie mają również Agnieszka Wiśniewska i Ula Adamczyk z fundacji Bardzo Dobra Robota. 

- Ja kocham to uczucie, które towarzyszy takim sytuacjom - to sprawczość - podkreśla Ula Adamczyk. 

Agnieszka Wiśniewska ostatni rok spędziła na budowie, remontowała stary dom swojej mamy. Na jej potrzeby musiała wielu rzeczy nauczyć się szybko i dobrze. Tam mierzyła się z wieloma wyzwaniami. M.in. wspólnie z Ulą rozjaśniały zabytkowe, 130-letnie kafle rozjaśniaczem do włosów pożyczonym od znanego fryzjera, by te odzyskały dawny blask.


Posłuchaj
25:56 czwórka girls talk 03.07.2024 bardzo dobra robota 20.11.mp3 O dziewczyńskich warsztatach, jak do nich doszło i co dają kobietom, opowiadają Ula Adamczyk i Aga Wiśniewska (Girls'talk/Czwórka)

 

Obie dziewczyny mają mocne poczucie, że są niezależne na wielu poziomach swojego życia. To i ich przyjaźń było impulsem do założenia fundacji Bardzo Dobra Robota i organizacji dziewczyńskich warsztatów. 

- Działanie, naprawy, remonty dają dużo odwagi i poczucia komfortu, że dasz sobie radę, umiesz to zrobić albo wiesz, gdzie szukać wskazówek, jak to zrobić - podkreślają gościnie Marty Zinkiewicz.  

Ani Agnieszka, ani Ula nie wyniosły z domu takich umiejętności, choć zostały wyposażone w wiele innych niezbędnych i przydatnych. - Nasza fundacja wzięła się z potrzeby serca. Bezpośrednim impulsem do jej powstania były dziewczyńskie kolacje, które organizowałyśmy w czasie pandemii. Takie bardzo girls'talkowe. Obie stwierdziłyśmy, że chcemy robić coś więcej. Działać dalej, rozwijać jakąś inicjatywę - mówią. - Luką, która dostrzegłyśmy, były warsztaty dla dziewczyn z takich mega praktycznych umiejętności.



Kobiecość na warsztatach 

Pozornie zadziwiające jest to, że temat kobiecości bezpośrednio w ogóle nie pojawia się w kontekście zajęć organizowanych przez gościnie Czwórki. - My nie zastanawiamy się, co jest kobiece, a co nie - mówi Agnieszka. - Na warsztatach podejmujemy stereotypowo męskie zajęcia, ale wcale to nie oznacza, że są one niekobiece. Fajnie, żeby więcej dziewczyn potrafiło robić takie rzeczy. Skupiamy się na tym, żeby zapewnić naszym uczestniczkom jak najlepsze warunki do nauki, odpowiedni sposób przekazywania wiedzy i dobrą energię. 

Agnieszka w kobiecości widzi siłę, Ula - różnorodność. Na dziewczyńskie warsztaty przychodzą przeróżne kobiety, od licealistek po panie w dojrzalszym wieku. Uczą się, ale też dzielą doświadczeniem i życiowymi historiami. - Gdy zaczynałyśmy, spodziewałyśmy się, że przyjdą do nas dziewczyny takie jak my. Życie zweryfikowało nasze oczekiwania. Na warsztaty przychodzą młode dziewczyny, panie po rozwodach, mają przeróżne doświadczenia, jedne z nich chcą się czegoś nauczyć, inne pokonać strach, a jeszcze inne ciekawie spędzić sobotę. 

Zobacz także:

Dziewczyńskie warsztaty prowadzone są przez ekspertów. Ula Adamczyk i Aga Wiśniewska starają się, by wyszukać osoby o dużym doświadczeniu, chętnie dzielące się wiedzą. Przyznają, że szukają przede wszystkim kobiet specjalistek, co wcale nie jest łatwe. 



***

Tytuł audycji: "Girls'talk"

Prowadzi: Marta Zinkiewicz 

Gościnie: Agnieszka Wiśniewska, Urszula Adamczyk (Bardzo dobra robota)

Data emisji: 03.07.2024

Godzina emisji: 20.11

pj/wmkor

Czytaj także

Czym jest dziewczyńskość? Pippi i Ania z Zielonego Wzgórza to nasze Girls

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 13:11
W "Girls'talk" dziewczyny przejmują studio Czwórki. Dr Małgorzata Bulaszewska opowiada o dziewczyńskości i jej kulturowych przemianach. - Wśród pierwszych wzorców dziewczyńskości należy wymienić Pippi Pończoszankę i Anię z Zielonego Wzgórza - mówi. 
rozwiń zwiń