- W dniach 17-22 sierpnia w Warszawie odbywa się 20. Narodowa Sesja Selekcyjna Europejskiego Parlamentu Młodzieży EYP Poland.
- Jak wyjaśniają w Czwórce organizatorzy z EYP Poland, wydarzenie jest okazją do lepszego zapoznania się z pracą władz UE, ale też otwartej rozmowy i innego spojrzenia na niektóre kwestie.
- W sesji biorą udział osoby z różnych państw europejskich.
- W wydarzeniu można uczestniczyć po wypełnieniu zgłoszenia lub nawiązaniu współpracy za pośrednictwem szkoły, na co coraz bardziej chce stawiać EYP Poland.
Narodowa Sesja Selekcyjna Europejskiego Parlamentu Młodzieży EYP Poland co roku jest zaprojektowana tak, aby angażować i edukować uczestników z wielu środowisk i o najróżniejszych zainteresowaniach. Sesja odbywa się raz w roku i biorą w niej udział delegacje międzynarodowe z wszelkich zakątków Europy. Każda edycja jest podzielona na etapy.
- Pierwszy dzień jest dla wolontariuszy. Podczas tego dnia odbywają się szkolenia, na których osoby doświadczone udzielają lekcji uczestnikom. To dotyczy prowadzenia debat, programów medialnych i organizacji - opowiada Gabriela Musialik z zarządu EYP Poland. - Następnie mamy budowanie zespołów. Podczas tego dnia uczestnicy mają różne gry i zabawy; od takich, gdzie poznają swoje imiona, do takich, gdzie rozwiązują problemy i uczą się, jak debatować ze sobą. Drugi i trzeci dzień to dni, kiedy uczestnicy opracowują rezolucje, które są głównym celem takich wydarzeń. Ostanie dni to zgromadzenie generalne, na którym wszyscy debatują nad rezolucjami - kontynuuje gościni Czwórki.
Luźniejsza atmosfera sprzyja otwartej rozmowie
Można powiedzieć, że sesja pozwala w sposób praktyczny przeżyć symulację sesji Parlamentu Europejskiego z udziałem młodych ludzi. A udział osób z różnych krajów jest o tyle ważny, że osoby z poszczególnych państw mogą mieć inne spojrzenie na pewne tematy. - Nasz setting jest zupełnie inny niż ten parlamentarny. Oczywiście tam jest bardziej napięta atmosfera. U nas jest dużo luźniej; tym samym rozmowy są bardzo często otwarte i wychodzą z nich bardzo ciekawe pomysły - wyjaśnia Gabriela.
- Mamy delegacje z różnych państw - dodaje Liza Rochaczova, organizatorka tegorocznej sesji. Do Warszawy przybyły grupy między innymi ze Szwecji, Grecji, Irlandii czy Norwegii. - Jesteśmy również otwarci na osoby z innych krajów. Można się było zapisać bez zorganizowanej delegacji. (...) Tak naprawdę mamy osoby z różnych zakątków Europy. Moim zdaniem to powiela możliwości wymiany poglądów czy wymiany międzykulturowej, z których wszyscy uczestnicy mogą skorzystać - ocenia organizatorka.
Lepiej poznać władze Unii Europejskiej
Organizatorzy Narodowej Sesji Selekcyjnej Europejskiego Parlamentu Młodzieży zaznaczają w Czwórce, że udział w spotkaniu pomaga również w lepszym zrozumieniu zasad funkcjonowania unijnych władz. Nie chodzi tu jedynie o to, jak wyglądają obrady Parlamentu Europejskiego, ale też zapoznanie się z kompetencjami poszczególnych organów UE.
- Jesteśmy młodymi ludźmi i chcemy stworzyć środowisko, w którym nie boimy się pytać. Jeśli ktoś nie wie, czym jest dyrektywa, wytłumaczymy. Tak samo jeśli ktoś nie wie, co to jest komisja. Po to się spotykamy, aby być tymi aktywnymi obywatelami i partycypować w tym, co nas otacza - wyjaśnia Filip Kleibert z zarządu EYP Poland. Rozmówca Jeremiego Angowskiego dodaje, że w spotkaniach chodzi również o zabawę. - Aby w przystępny sposób przekazać wiedzę, a nie z linijką i książką - mówi gość Czwórki.
26:35 CZWORKA (mp3) 2024_08_19-17-15-16.mp3 Młodzi i aktywni obywatele. Trwa 20. Narodowa Sesja Selekcyjna Europejskiego Parlamentu Młodzieży (Świat 4.0/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Świat 4.0
Prowadzi: Jeremi Angowski
Goście: Filip Kleibert, Gabriela Musialik, Lisa Rochaczowa (Europejski Parlament Młodzieży EYP Poland)
Data emisji: 19.08.2024
Godzina emisji: 17.15
qch