AI Act wchodzi w życie. Jak etycznie korzystać ze sztucznej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 22:01
AI Act, czyli unijne rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, wchodzi w życie. To pierwsza w skali świata kompleksowa regulacja prawna dot. systemów i modeli sztucznej inteligencji. O tym przełomie, a także o etyce w kontekście sztucznej inteligencji opowiedział Maciej Chojnowski z Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites. 
Maciej Chojnowski o AI Act
Maciej Chojnowski o AI ActFoto: Krzysztof Świeżak

Od paru lat non stop słyszymy o sztucznej inteligencji, a nawet coraz częściej z niej korzystamy, czasem nawet o tym nie wiedząc. Tym tematem ostatnio zajęła się Unia Europejska, wprowadzając AI Act, który ma regulować prawnie korzystanie ze sztucznej inteligencji. 


Posłuchaj
40:36 CZWORKA - Świat 4.0. - AI Act (mp3) 2024_09_19-16-11-19.mp3 AI Act w chodzi w życie. Maciej Chojnowski opowiada o istocie tego dokumentu (Świat 4.0/Czwórka)

 

- Jesteśmy teraz na bardzo ważnym etapie, natomiast warto pamiętać, że AI Act nie powinno być postrzegane w próżni, jest to część większej całości - Trustworthy AI, która oprócz prawa obejmuje etykę i solidność techniczną - mówi Maciej Chojnowski w rozmowie z Piotrem Firanem w audycji "Świat 4.0".

Wolność w ograniczeniach

Sztuczna inteligencja zaczyna towarzyszyć nam na każdym kroku. Z powodu nadchodzących ograniczeń wiele osób może się zastanawiać, czy nie jest to hamowanie rozwoju. - AI Act to pozytywna koncepcja myślenia o sztucznej inteligencji, która łączy się z pewnymi obostrzeniami i ograniczeniami, które mają pozytywny cel. Twórcy tego prawa chcą, żeby dzięki tej technologi społeczeństwo, jako całość, mogło zyskać, a nie żeby ograniczyć innowacyjność - opowiada gość Czwórki. 

Zobacz też:

Sytuacja na świecie

Regulacja sztucznej inteligencji jest póki co wprowadzana jedynie w Unii Europejskiej. - W Stanach Zjednoczonych AI ma dostęp do dużo większych baz danych niż w Europie z braku pewnych rozporządzeń, które wprowadziła Unia Europejska, przez co Stany wprowadzają coraz więcej innowacji w zakresie sztucznej inteligencji, my tego nie chcemy kosztem naszej prywatności - tłumaczy ekspert. 


Korzystanie firm z AI Korzystanie firm z AI

Prywatność

Temat AI dotyczy również kwestii prywatności, ponieważ sztuczna inteligencja rozwija się, korzystając z danych o nas wszystkich. - Regulacja sztucznej inteligencji pozwala uniknąć nadużyć narzędzi, które mają nam pomagać i dbać o nasze bezpieczeństwo - zauważa Maciej Chojnowski. - Należy we wszystkich obszarach dążyć do racjonalnego kompromisu między dbaniem o bezpieczeństwo i o prywatność.

Prawo autorskie

Oprócz prywatności pojawia się problem praw do dzieła. - Modele generatywne zostały wytrenowane przez dzieła takie jak książki, artykuły, obrazy, grafiki i filmy, które były objęte prawem autorskim. Te prace zostały wykorzystane do trenowania AI bez zgody autorów, a zwiększa to prawdopodobieństwo, że tacy twórcy w przyszłości stracą pracę. Masa zawodów kreatywnych jest zagrożona, dlatego scenarzyści w USA zaczęli protestować - mówi przedstawiciel Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites. 


AI w przedsiębiorstwach AI w przedsiębiorstwach

Jak AI Act wpłynie na nasze codzienne życie? Przekonamy się w przyszłości. 

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maciej Chojnowski

Data emisji: 19.09.2024

Godzina emisji: 16.10

gV