A może tak do Lublina?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 15:20
Lublin został wybrany na Europejską Stolicę Kultury roku 2029, a w 2023 roku przyznano mu tytuł Młodzieżowego Miasta Roku. Jaki naprawdę jest Lublin i dlaczego warto się tam wybrać, opowiedziała słuchaczom Czwórki Jola Michalak. 
Lublin
LublinFoto: Daniel Turbasa/ Shutterstock

Jola Michalak to malarka i przewodniczka po Lublinie. W audycji "City break Polska" opowiedziała, co jej zdaniem warto zobaczyć w tym mieście, a także wskazała swoją ulubioną miejscówkę. 


Posłuchaj
24:03 CZWORKA City break Polska 2024_10_13-16-13-09.mp3 Jola Michalak to malarka i przewodniczka, która opowiedziała słuchaczom Czwórki, co warto zobaczyć w Lublinie (City break Polska/Czwórka)

- Naprawdę nie musimy nawet dochodzić do Starego Miasta, żeby zachwycać się Lublinem - mówi Jola Michalak.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Miasto Lublin (@miastolublin)


Stare Miasto

Stare Miasto w Lublinie zostało zbudowane XVI wieku, a reszta Śródmieścia na przełomie XVIII i XIX wieku, niektóre budynki pochodzą też z początku XX wieku i zachowały się dosyć dobrze, bo nie zostały doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej. Dla Jolanty Michalak Stare Miasto jest perełką Lublina, zwłaszcza Wzgórze Staromiejskie i Wzgórze Zamkowe. 

Renesans lubelski

Obserwując architekturę w Lublinie, można zauważyć wyjątkowy dla tego miasta styl. - W drugiej połowie XVI wieku mieszkała w Lublinie mieszczka Jadwiga i parała się tym, że sprzedawała naleśniki, placki i kołacze na jarmarkach. Pewnego razu, prawdopodobnie szykując się na jarmark, zaprószyła ogień i spaliła Lublin. To był największy pożar naszego miasta i to, co teraz widzimy, te wszystkie kamieniczki, całe nasze Stare Miasto, jest odbudowane właśnie po tym wielkim pożarze. Na zgliszczach gotyckiego Lublina powstała zabudowa renesansowa i ten gotyk połączony z renesansem daje właśnie "renesans lubelski" - opowiada przewodniczka.  

Zobacz też:

Znak Dziedzictwa Europejskiego

W Lublinie znajdziemy trzy obiekty, które są oznaczone Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Są to:

  • Kaplica Trójcy Świętej: XIV wieczny obiekt, znajdujący się na Wzgórzu Zamkowym, który obecnie jest połączony z częścią muzealną Zamku w Lublinie. 
  • Kościół dominikański: ogromny kościół z klasztorem, w którym przez 600 lat była relikwia drzewa krzyża świętego.
  • Pomnik Unii Lubelskiej: upamiętnia wydarzenie z 1569 roku, które dało początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Miasto Lublin (@miastolublin)


Wydarzenia

Oczywiście Lublin to nie tylko zabytki i poznawanie historii, ale także mnóstwo klimatycznych uliczek, które tętnią życiem. Jolanta Michalak proponuje również, żeby wybrać się na najpopularniejsze wydarzenia, z których słynie Lublin. 

  • Carnaval Sztukmistrzów: - Corocznie każde wydarzenie jest troszeczkę inne, ale zawsze możemy się spodziewać cyrkowców, połykaczy ognia, a przede wszystkim tych, którzy chodzą po linach - opowiada malarka. 
  • Jarmark Jagielloński: sierpniowy festiwal sztuki i kultury ludowej. 
  • Festiwal Inne Brzmienia: festiwal muzyczny, który promuje różne gatunki muzyczne i kultury. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Miasto Lublin (@miastolublin)


Trolejbusy

Chociaż po Lublinie łatwo poruszać się pieszo, to Jola Michalak zachęca, żeby kupić bilet chociaż raz i przejechać się trolejbusem. - Tylko trzy miasta w Polsce mają: Lublin, Tychy i Gdynia. My często na te trolejbusy mówimy "trajtki". To jest takie nasze tutaj określenie - mówi gościni Czwórki. 

***

Tytuł audycji: City Break Polska

Prowadzi: Alicja Michalska

Gość: Jola Michalak

Data emisji: 13.10.2024 

Godzina emisji: 16.04

gV/wmkor