Wszystkim spragnionym słońca oraz tym, którzy chcą obejrzeć piękne zabytki, polecamy Palermo, ale zanim się zaczniecie pakować, proponujemy wysłuchać rozmowy Jędrzeja Rosiewicza z Zuzanną Szczepańską w audycji "City break Europa".
32:01 CZWORKA Palermo 2024_10_12-16-12-03.mp3 O słonecznym Palermo Jędrzej Rosiewicz porozmawiał z Zuzanną Szczepańską (City break Europa/Czwórka)
- Zawsze marzyłam, żeby pojechać gdzieś daleko w głąb Sycylii, żeby zaznać tej kultury, tej zieleni i różnych stylów architektonicznych, które się tam mieszają, i nie zawiodłam się. Zakochałam się w Palermo - mówi Zuzanna Szczepańska.
Palermo z lotu ptaka
Jak dojechać?
Z relacji Zuzanny Szczepańskiej dowiedzieliśmy się, że najlepiej do Palermo polecieć samolotem. Podróż z Polski trwa od dwóch do trzech godzin. Z lotniska w Palermo do centrum miasta można dojechać autokarem, a cena za jeden bilet to około 5 euro i jedzie się około 40 minut.
Zobacz też:
Noclegi
Na miejscu można znaleźć noclegi w bardzo atrakcyjnych cenach. Jak zauważył prowadzący audycję Jędrzej Rosiewicz, który również to miasto odwiedził, ceny za pokoje w hotelach są nawet kilkukrotnie niższe niż w polskich nadmorskich miejscowościach.
Katedra w Palermo
Co warto zobaczyć?
Zuzanna Szczepańska poleciła słuchaczom Czwórki parę wartych zobaczenia zabytków w stolicy Sycylii.
- Katedra w Palermo: wielki budynek, który trudno przegapić, będąc w Palermo. - Można udać się na spacer po dachu tej budowli i zobaczyć piękną panoramę miasta z góry - mówi gościni Czwórki.
- Teatr Massimo: największy teatr we Włoszech i trzeci największy w Europie.
- Piazza Pretoria, czyli Fontanna Wstydu: wielka fontanna w centrum miasta, na której znajduje się 50 rzeźb zwierząt, ludzi i postaci z mitologii rzymskiej.
- Katakumby Kapucynów: nazwane przez Zuzannę "muzeum śmierci". Znajduje się tam kolekcja mumii z całego świata i zobaczymy tam mnóstwo czaszek i spreparowanych ludzkich zwłok. - To jest miejsce dla ludzi o mocnych nerwach, dzieciom na pewno nie polecam - opowiada modelka.
- Plaża Mondello: idealne miejsce do relaksu, w przerwie od zwiedzania miasta.
Co warto zjeść?
Oczywiście, żeby w pełni wczuć się w klimat Palermo, należy spróbować jego kulinarnych specjałów. Zuzanna Szczepańska i Jędrzej Rosiewicz polecili słuchaczom przede wszystkim dania sycylijskiego street foodu:
- arancini, czyli ryżowe kulki w panierce,
- cannoli, czyli włoskie rurki z kremem,
- smażona śledziona, którą Jędrzej Rosiewicz określił jako "palermiański kebab", tylko tańszy od polskiego kebaba.
Oprócz tego warto oczywiście spróbować pysznej włoskiej kawy.
Ulice Palermo
Brudne miasto
Istnieje powszechna opinia, że w Palermo jest brudno i wiele osób to zniechęca do odwiedzenia tego miejsca. - Rzucają się w oczy śmieci na ulicach, ale myślę, że nie trzeba się zrażać, warto popatrzeć na te wszystkie zabytki i architekturę. Uważam, że mimo śmieci jest to piękne miasto i brudne uliczki mają nawet swój urok - opowiada Zuzanna Szczepańska. - Na pewno będę chciała wrócić do tego miasta.
***
Tytuł audycji: City break Europa
Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz
Gość: Zuzanna Szczepańska
Data emisji: 12.10.2024
Godzina emisji: 16.10
gV/kmp