- Czwórkowe studio w audycji "Żabie lato" odwiedziła Nati Ishigaki, autorka książki "Okinawa. Lekcje z japońskiej wyspy długowieczności".
- Od rozmówczyni Marty Hoppe dowiedzieliśmy się, jak wygląda jej codzienne życie na japońskiej wsi.
- Zapytaliśmy też o to, czy kurkuma stanowi sekret długowieczności Japończyków.
Nati Ishigaki to rodowita poznanianka i mama czwórki dzieci, która od 12 lat temu mieszka na japońskiej wyspie Okinawa. Co skłoniło rozmówczynię Marty Hoppe do zamieszkania w Japonii?
- Po studiach językowych w Korei znalazłam pracę na Okinawie. Miałam tutaj zostać tylko na roczny kontrakt, ale miesiąc po przyjeździe poznałam mojego męża Hiro i zostałam w Japonii dla miłości - opowiada Nati Ishigaki.
Jak na Okinawie żyje się poza dużym miastem?
Nati Ishigaki na co dzień prowadzi bloga na Instagramie, na którym pokazuje, jak wygląda jej codzienne życie na Okinawie. Wiemy z niego między innymi, że trzy lata temu gościni audycji "Żabie lato" wraz z mężem założyła w jednej z tutejszych wiosek ekologiczną farmę. Jak na Okinawie żyje się poza dużym miastem?
- Na pewno jest inaczej niż w kontynentalnej Japonii. Okinawa jest małą wyspą, więc życie na tutejszej wsi jest dosyć specyficzne. Ludzie na przykład nie trzymają tu wielu zwierząt, bo zwyczajnie nie ma na nie miejsca - opowiada.
Zobacz także:
Specyfiką Okinawy jest też to, że sezon na rośliny, warzywa i owoce trwa praktycznie cały rok.
- To oczywiście wielki plus, bo przez cały rok mamy lokalne warzywa i owoce, które są dostępne - mówi Nati Ishigaki.
Kurkuma: sekret długowieczności Japończyków?
Okinawa słynie z upraw takich owoców jak mango, ananas, pitaja i zielone limonki zwane sikuasa. Z warzyw uprawia się bataty, kukurydzę i specjalną odmianę marchewki. Na farmie Nati Ishigaki rośnie jednak głównie kurkuma. W Polsce znamy tę egzotyczną roślinę z półek sklepowych, gdzie kupujemy ją w formie zmielonej przyprawy. Mało kto wie, że w swojej naturalnej postaci ta roślina jest wyjątkowo urokliwa.
- Kurkuma ma przepiękne kwiaty. Warto sprawdzić to samemu na własnym okiennym parapecie, bo hoduje się ją bardzo prosto i fajnie mieć ją w domu właśnie dla kwiatów - zachęca gościni Czwórki.
W kurkumie znajdziemy też pełno witamin i dużo zdrowia. Czy to właśnie ta roślina stanowi sekret długowieczności Japończyków?
- W Japonii rzeczywiście używa się bardzo dużo kurkumy. Ta okinawska jest najlepsza. Dlatego nasza kurkuma najczęściej jest przetwarzana na różnego rodzaju suplementy diety albo bardzo popularne na Okinawie shoty, które pije się w małych buteleczkach - tłumaczy Nati Ishigaki.
28:05 Czwórka Żabie Lato 1.09.2024 Okinawa godz. 9.04 O tym, jakie są plusy i minusy mieszkania na japońskiej wsi, opowiada Nati Ishigaki, autorka książki "Okinawa. Lekcje z japońskiej wyspy długowieczności".
***
Tytuł audycji: Żabie lato
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Nati Ishigaki (autorka książki "Okinawa. Lekcje z japońskiej wyspy długowieczności")
Data emisji: 01.09.2024
Godzina emisji: 9.04
AGJ/wmkor