"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Może sushi?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2024 11:05
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Czym jest "sushi" i jak odmienia się to słowo w polszczyźnie? 
Sushi  to według Słownika języka polskiego PWN potrawa japońska w postaci krążka marynowanego ryżu z dodatkiem surowej ryby lub owoców morza owiniętych liściem nori
Sushi to według "Słownika języka polskiego" PWN "potrawa japońska w postaci krążka marynowanego ryżu z dodatkiem surowej ryby lub owoców morza owiniętych liściem noriFoto: Lukas Gojda/Shutterstock.com

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" poznajemy ciekawostki językowe. 

Sushi wymawiamy [suši] - to według "Słownika języka polskiego" PWN "potrawa japońska w postaci krążka marynowanego ryżu z dodatkiem surowej ryby lub owoców morza owiniętych liściem nori". A zatem, skoro sushi to "krążek ryżu", rzeczownik ten nie byłby niepoliczalny i teoretycznie można by się pokusić o policzenie takich krążków na talerzyku czy desce… Ale czy na pewno powiedzielibyśmy: "Mam tutaj dziewięć sushi" albo "Zostało już tylko jedno sushi"?

Posłuchaj
01:35 czwórka szanuj zieleń 21.09.2024 sushi ojczysty.mp3 Ojczysty - dodaj do ulubionych. Czym jest sushi? (Szanuj zieleń/Czwórka)

 

Być może część użytkowników polszczyzny - i miłośników sushi - zaakceptowałaby takie konstrukcje, przynajmniej na poziomie słownictwa biernego (co oznacza, że osoby te nie skrzywiłyby się, słysząc takie sformułowania, ale same by tak nie powiedziały), jednak zapewne spora liczba tychże użytkowników określiłaby połączenia "jedno sushi", "dwa sushi", "trzy sushi" jako co najmniej dziwne.

Zobacz także:

Dlatego jeśli tworzymy teksty użytkowe, takie jak ulotki, broszurki, reklamy, opisy w menu czy na stronach internetowych, lepiej używać sformułowań dłuższych, ale "normalnych", tj. niebudzących wątpliwości większości ich odbiorców: jedna porcja sushi, dziewięć kawałków sushi, dwanaście sztuk sushi nigiri lub maki. 

___

Poprzez kampanię społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" chcemy propagować dbałość o poprawną polszczyznę i kształtować świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowiada Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie. 

Więcej porad językowych i artykułów o poprawności językowej znajdziesz > TUTAJ <.

***

mat. pras./aw/kc/pj

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Babie lato to stare lato? A może prawdziwa jest inna hipoteza?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 09:00
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Próbujemy odnaleźć genezę wyrażenia "babie lato" - czy to w ogóle możliwe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Jakim szlakiem "ciuchcia" wjechała na tor polszczyzny?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2024 16:37
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. W "Żabim lecie" zapraszamy na przejażdżkę ciuchcią razem z Martyną Matwiejuk.
rozwiń zwiń