Wielkie zbieranie śmieci. Czym jest akcja Sprzątanie Świata?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2024 14:34
Akcja Sprzątanie Świata rozpoczyna czwartą dekadę swojej działalności. Od 31 lat fundacja Nasza Ziemia sprząta Polskę z nadmiaru śmieci. Goście Marty Hoppe w audycji "Szanuj zieleń" opowiedzieli o organizacji wydarzenia oraz dyskutowali nad tym, jak "odśmiecić" nasze środowisko.
Sprzątanie lasów i wody - na czym polega akcja Sprzątanie Świata?
Sprzątanie lasów i wody - na czym polega akcja Sprzątanie Świata?Foto: shutterstock/novak.elcic

Śmieci w naszym otoczeniu

Goście Czwórki przyznają, że nasze otoczenie wygląda coraz lepiej, a śmieci do zbierania jest mniej. - Mam szczerą nadzieję, że czwarta dekada akcji sprzątania świata, będzie tą ostatnią. To wynika ze statystyk, na które patrzymy. W pierwszych edycjach było więcej śmieci, teraz jest mniej - mówi Grzegorz Mikosza, główny koordynator akcji Sprzątanie Świata. - W dalszym ciągu mamy problem ze "śmieciami weekendowymi"; puszki, butelki, opakowania po jedzeniu. 20 września sprzątaliśmy w Rezerwacie Przyrody Jeziorka Czerniakowskiego w Warszawie. Dominowały małe śmieci, a w godzinę zebraliśmy dwa i pół tysiąca niedopałków.


Posłuchaj
27:15 czwórka szanuj zielen 21 wrzesnia 2024 8.12.mp3 Ewelina Flinta i Grzegorz Mikosza o oczyszczaniu środowiska ze śmieci (Szanuj zieleń/Czwórka)

 

Mimo drobnego wyglądu niektóre z odpadów mogą być dla natury naprawdę dużym niebezpieczeństwem. - Jest wiele niepozornych śmieci, które mogą stwarzać duże zagrożenie. Jednym z nich jest żyłka wędkarska. Bardzo mała, a jest zabójcza dla zwierząt. Ptaki, które wiją gniazda, używają też żyłek. Kończy się to tragicznie; bardzo często pisklęta mają owinięte głowy i niestety się duszą - tłumaczy Ewelina Flinta, ambasadorka akcji.

- Niedopałki trzeba bezwzględnie wyciągnąć z natury, bo są toksyczne. Potrafią one zanieczyścić wodę i glebę - dodaje gość Czwórki.

Czytaj także:

Wystarczy nie śmiecić

Dużą część zanieczyszczeń i śmieci w środowisku to kwestia naprawdę błahych zachowań. - Najbardziej zadziwia mnie, że najwięcej kapsli i petów jest przy śmietnikach. Już było tak blisko... Polacy po prostu nie trafiają do kosza - śmieje się Ewelina Flinta. - To dla mnie nie do pojęcia. Kiedyś spędziłam godzinę, zbierając śmieci wokół kosza. My wszyscy odpowiadamy za planetę i za to, co się na niej dzieje.

- Nasza świadomość jest coraz większa. Jako społeczeństwo powinniśmy dążyć do tego, aby w śmieciach dostrzegać wartości, które mogą dać im drugie życie - podkreśla Mikosza.

Przy sprzątaniu ważne jest bezpieczeństwo

Przy zbieraniu śmieci, szczególnie na własną rękę. trzeba pamiętać o podstawowych środkach ostrożności. - Rękawiczki są dla bezpieczeństwa. Zbieramy rozbite szkło, które może przeciąć i zakazić dłoń. Na każdym naszym sprzątaniu jest ratownik medyczny, więc zawsze jest opieka. Dbamy o to, żeby być zabezpieczonym - wyjaśnia rozmówczyni Marty Hoppe. - My się nie boimy, wielokrotnie wychodzimy ubłoceni i brudni, ale szczęśliwi, bo zrobiliśmy coś dobrego.

- Segregacja odbywa się podczas zbierania. To ułatwia cały proces akcji. Zwykle najwięcej jest worków z plastikiem - zaznacza gościni audycji. - To również zależy również od terenu, zdarzają się miejsca, gdzie jest dużo szklanych odpadów.

***

Tytuł audycji: Szanuj zieleń

Prowadzący: Marta Hoppe

Goście: Ewelina Flinta, Grzegorz Mikosza (akcja Sprzątanie Świata)

Data emisji: 21.09.2024

Godzina: 8.12

kajz/wmkor

Czytaj także

Odpady to nasz wspólny problem. Segregujmy je dobrze

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 13:03
Monika Michalska czyli Pani od odpadów podkreśla, że temat śmieci i ich segregacji dotyczy każdego z nas, niezależnie czy chodzimy do szkoły, pracujemy w fabryce okien, radiu czy wytwarzamy żywność. Wszyscy powinniśmy dbać by odpadów było jak najmniej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podatek od plastiku. Aby ograniczyć zaśmiecenie planety

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 08:41
Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje podatek od plastiku. Ma on pomóc w ograniczaniu produkcji tworzy sztucznych, a nas zniechęcić do kupowania jednorazówek. Wszystko po to, by nie zaśmiecać naszej planety. 
rozwiń zwiń