Jak nie być boomerem?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 14:48
Boomer to ktoś, kto nie rozumie współczesnego świata, a w szczególności nie rozumie i nie chce zrozumieć młodszych od siebie. Jak, niezależnie od wieku, nie być boomerem, zgredem, dziadersem?
Jeśli na siłę udajesz, że nie jesteś boomerem to nim jesteś.
Jeśli na siłę udajesz, że nie jesteś boomerem to nim jesteś. Foto: Shutterstock/Jacob Lund

Oldshool i nowoczesność przeplatają się na wielu płaszczyznach naszego życia. Nic w tym dziwnego, jesteśmy przedstawicielami różnych pokoleń, różne rzeczy są nam bliskie. W tym pełnym różnorodności świecie zdarza się, że ktoś kogoś nazwie boomerem, czy dziadersem. Numer Raz, twierdzi, że boomerem jest, choć stara się nadążać za wszelkimi nowymi trendami i technologiami. 


Posłuchaj
32:07 czwórka poranek czwórki 7.10.2024 boomer 8.15.mp3 Kim jest boomer i jak nim nie zostać? (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

Kto to jest boomer?

- Pojęcie boomerstwo wzięło się od pojęcia boomer, a to od baby boom czyli wyżu demograficznego. Szczególnie chodzi tu o wyż demograficzny po II wojnie światowej, czyli po 1945 roku. Wtedy mieliśmy do czynienia z dużą eksplozją urodzeń, która trwała kilkanaście lat - wyjaśnia dr Piotr Stankiewicz, pisarz i filozof, autor książek o stoicyzmie. - Pokolenie urodzone w latach 1945-1960 nazywamy baby boomerami. Kiedyś to było określenie stricte socjologiczne. 

Czytaj także: 

Ostatnie kilka lat zmieniło postrzeganie słowa boomer. Nabrało ono pejoratywnego znaczenia. - Dziś znaczenia są dwa. Boomer to osoba urodzona w latach 1945-1960, ale też osoba zramolała, odklejona od dzisiejszych czasów, zgryźliwa - mówi ekspert. 

- Boomer, niezależnie od daty urodzenia, nie nadąża, żyje w swoim świecie, który przeminął, ale dla niego wciąż trwa - dodaje Daniel Zdrodowski, student socjologii. - Boomer woli napisać maila niż wejść na TikToka. 

Goście Numera Raza podkreślają, że boomer dziś nie łączy się z przedziałem demograficznym. Boomerem może być też przedstawiciel pokolenia Z. - Boomerstwo to cecha charakteru, stosunek do życia - wyjaśniają. 

Bardzo łatwo rozpoznać boomera po jego zachowaniu - chętnie wyrzeka na młode pokolenie, narzeka na ich roszczeniowość, opowiada, jak to było za jego czasów.  - Każde pokolenie narzeka na następne - to jedna z cech bycia boomerem - zauważa Piotr Stankiewicz. - Zawsz nam się wydaje, że "kiedyś to było...", że następne pokolenie jest jakieś "nie takie". 

Na pewno dziś boomerzy mają trudniej. Ich "złote myśli", rady są proste do zweryfikowania, bo jest internet. - Coś, co kiedyś było wiedzą tajemną, dziś jest opisane krok po kroku w tutorialach na YouTube - zaznacza specjalista. 

Nie bez znaczenia dla postrzegania różnych pokoleń jest sztuka, kultura i muzyka z jaką się identyfikują. Ważny jest świat idoli i gwiazd. - My dziś mamy inne podejście do autorytetów - zauważa Daniel Zdrodowski. - Nie chcemy stawiać ludzi na piedestale, chcemy ich bliżej siebie. 

Jak nie być boomerem?

Tu na ratunek młodym przychodzą media społecznościowe, gdzie świat jest nieco bardziej płaski, w naszym poście możemy oznaczyć każdego, kto tylko ma profil w danym medium. 

Piotr Stankiewicz i Daniel Zdrodowski zgadzają się, że im dalej będziemy od etykiet, generalizacji i stereotypizacji tym trudniej będzie nas nazwać boomerem. Warto też nie pytać młodych ludzi czy znają idoli z naszej młodości. 

- Jeśli na siłę udajesz, że nie jesteś boomerem, to nim jesteś - przestrzega gość Numera Raza.


***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Michał "Numer Raz" Witak 

Gość: dr Piotr Stankiewicz (pisarz i filozof, autor książek o stoicyzmie), Daniel Zdrodowski (student socjologii)

Data emisji: 07.10.2024

Godzina: 8.14

pj

Czytaj także

30 lat w sześciu odcinkach? Numer Raz o dokumencie "Cały ten rap" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2024 16:17
Wydany niedawno serial "Cały ten rap" poruszył hiphopowy świat w Polsce. Podzielony na sześć odcinków dokument, który miał premierę 31 lipca, zyskał zwolenników, jak i przeciwników krytykujących m.in. pominięcie niektórych postaci. O wrażeniach po seansie, jak również o występie w produkcji, opowiedział Czwórkowy dziennikarz Numer Raz, jeden z bohaterów dokumentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Szlosek: workation to recepta na zawodowe wypalenie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2024 19:26
Workation to połączenie pracy z wakacjami. Jakub Szlosek, który od 13 lat pracując zwiedza świat opowiada o tym, jak został "cyfrowym nomadom" i zdradza receptę na efektywną "pracę pod palmami". 
rozwiń zwiń