Eksperymenty gitarowe z Igorem WIśniewskim

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 19:03
Igor Wiśniewski odwiedził studio Czwórki podczas audycji "Studio X". Opowiedział o swoich licznych projektach, w które jest zaangażowany, o eksperymentalnym podejściu do gitary oraz o organizacji imprez w warszawskim Jazdowie. 
Igor Wiśniewski w audycji Studio X
Igor Wiśniewski w audycji "Studio X"Foto: Czwórka

Igor Wiśniewski to gitarzysta, kompozytor oraz producent. Absolwent “Wydziału Jazzu” na Bednarskiej w Warszawie oraz były student Syddansk Musikkonservatorium w Odense. Pracował przy takich projektach jak Ninja Episkopat, Opony, Gym Wisdom, XXI Century Brutalist oraz od niedawna koncertuje z zespołem Soyuz, z którym wystąpił m.in. na festiwalu XJAZZ w Berlinie.

Posłuchaj
27:26 CZWORKA Studio X - Igor Wiśniewski (mp3) 2024_09_16-22-10-25.mp3 Igor Wiśniewski o muzyce eksperymentalnej (Studio X/Czwórka)

Jego styl charakteryzuje eksperymentowanie z brzmieniem gitary. - Staram się poprzez różne efekty i kombinacje efektów wydobywać z gitary jak najwięcej, ale czuję się bardziej kompozytorem niż gitarzystą, bo dla mnie gitara to podstawa kompozycji - mówi Igor Wiśniewski w rozmowie z Michałem Danilukiem w audycji "Studio X".

Potencjał gitary

Głównym instrumentem, którym posługuje się Igor Wiśniewski jest gitara, jednak ma do niej szczególny stosunek. - Gitara była od zawsze, na początku na gitarze klasycznej i tak od muzyki rockowej i nauki kompozycji zainteresowałem się muzyką jazzową - opowiada gitarzysta. - Po kilku latach odszedłem od jazzu i zacząłem szukać i pomogły mi w tym warsztaty muzyczne w Kopenhadze. Scena muzyczna w Kopenhadze była bardzo inspirująca dla mnie i dzięki niej zacząłem eksperymentować ze swoim instrumentem. 

Zobacz też:

- Gitara to instrument, który ma wielki potencjał. Podobają mi się pomysły z przetwarzaniem gitary przez komputer i traktowanie gitary jako kontroler MIDI - tłumaczy. 

Między prostotą a eksperymentem

Chociaż muzykę Igora i składów, w których gra najczęściej określa się jako eksperymentalną, on sam nie ucieka od prostych piosenek. - Z biegiem czasu coraz częściej dostrzegam piękno w prostocie piosenek popowych - zdradza muzyk. - Kiedy sam się staram pisać coś prostego i piosenkowego to i tak dostaję opinie w stylu „ale to dziwne”. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Igor Wisniewski (@igorxwis)

W "Czarnym pokoju"

W audycji "Studio X", która nawiązuje do Studia Muzyki Eksperymentalnej Polskiego Radia, Michał Daniluk zapytał Igora WIśniewskiego, co by zrobił w słynnym "Czarnym pokoju", skoro jest to idealne miejsce do tworzenia muzyki eksperymentalnej. - Zawsze chciałem stworzyć kompozycje, która polegałaby na preparacji samej taśmy magnetofonową, żeby wyciągnąć ją, posklejać i zobaczyć co wyjdzie - odpowiedział artysta. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Igor Wisniewski (@igorxwis)

Korzyński Ultimate

Jeden z projektów Igora Wiśniewskiego nawiązuje do twórczości polskiego kompozytora Andrzeja Korzyńskiego, autora między innymi muzyki do filmu "Akademia Pana Kleksa", która powstawała częściowo w "Czarnym pokoju". Projekt nazywa się Korzyński Ultimate i niedługo powstanie album tego projektu. - Niedługo wchodzimy do studia nagrywać materiał na płytę tego projektu - zdradza Igor Wiśniewski. - Nasz repertuar dzieli się na utwory piosenkowe i utwory bardziej eksperymentalne z filmów. 

Ladomek sessions

Poza swoimi muzycznymi projektami, Igor zajmuję się również organizacją imprez muzycznych na warszawskim Jazdowie. Imprezy pod szyldem Ladomek sessions, są przestrzenią dla muzyków eksperymentalnych. - Z upływem czasu do mnie dotarło, że to jest odpowiedzialna praca, bo daję przestrzeń, żeby wybrzmiała taka, a nie inna muzyka i to jest zależne ode mnie - opowiada artysta. - W październiku będą jeszcze wydarzenia z tego cyklu, na które zapraszam. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @ladomek.sessions

***

Tytuł audycji: "Studio X"

Prowadzą: Michał Daniluk

Gość: Igor Wiśniewski

Data emisji: 16.09.2024

Godzina emisji: 22.15

gV