- Polacy dostrzegli to, że w tym roku idealnie układa się nam kalendarz. Biorąc trzy dni wolnego w przyszłym tygodniu, możemy mieć całe siedem dni odpoczynku od pracy. Możemy zrobić sobie taki urlop, a dla tych, którzy nie mogą wybrać tych trzech dni, mogą zdecydować się na krótki city break do jednego z europejskich miast - mówi w Czwórce Deniz Rymkiewicz, ekspert platformy podróży eSky.pl.
Najpopularniejsze kierunki według Polaków
- Przede wszystkim Polacy obecnie szukają miejsc, które zapewniają dobrą, słoneczną pogodę. Choć w Polsce mamy ostatnio nieźle, to jednak od przyszłego tygodnia zapowiadane są nieco niższe temperatury, więc coraz więcej osób decyduje się na kierunki południowoeuropejskie - tłumaczy rozmówca Piotra Firana.
Posłuchaj audycji "Świat 4.0" z Denizem Rymkiewiczem
- Bardzo ciekawym kierunkiem, który na przestrzeni ostatnich lat staje się coraz popularniejszy, jest Malta, czyli malutka wyspa, która przez ponad 300 dni w roku zapewnia słoneczną pogodę - dodaje.
Kiedy kupić bilet lotniczy?
Jak twierdzi gość "Świata 4.0", najważniejsze w kupowaniu biletów lotniczych jest odpowiednie wyprzedzenie czasowe. Bilety last minute w przypadku lotów tak naprawdę nie istnieją, a im bliżej terminu wyjazdu, tym ceny są wyższe. Najlepszym wyjściem jest rezerwacja biletu lotniczego na parę miesięcy przed zaplanowanym urlopem.
- Z naszych analiz wynika, że jeżeli zarezerwujemy bilet w dwie strony z dowolnego lotniska w Polsce na kierunkach europejskich z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, to jego cena jest najczęściej o 30 proc. niższa niż na przykład na tydzień przed wyjazdem - twierdzi Rymkiewicz.
Zobacz także:
- Jest jeszcze jedna rzecz, która na pewno sprawi, że będzie nieco taniej. To po prostu zmiana dnia wylotu lub lotniska. Załóżmy, że chcemy jednak pojechać do Rzymu lub do Paryża; czasami przesunięcie dnia wyjazdu o jeden lub dwa dni spowoduje, że cena może być znacząco niższa - mówi gość Czwórki. - Tak samo z lotniskiem. Załóżmy, że jesteśmy z Katowic, więc mamy w zasięgu jeszcze lotnisko w Krakowie - zaznacza.
Wyrób EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, w skrócie EKUZ, to bezpłatne ubezpieczenie, które pokrywa podstawowe koszty leczenia w krajach Unii Europejskiej. Jest ona bezpłatna, a zamówić ją można z dostawą do domu na Internetowym Koncie Pacjenta.
Należy jednak pamiętać, że nie zastępuje ona pełnego ubezpieczenia, niemniej powinna się znaleźć w portfelu każdego podróżującego.
Opóźniony lot - szansa na odszkodowanie
- Jeśli nasz lot jest opóźniony lub odwołany i dowiadujemy się o tym już na lotnisku, to jesteśmy objęci działaniem przepisów wprowadzonych przez Unię Europejską. Więc należy się nam odszkodowanie - wyjaśnia ekspert. W przypadku lotów po Europie, za opóźniony lot każdemu z pasażerów może należeć się nawet 250 euro. Wniosek o odszkodowanie należy wypełnić na stronie przewoźnika.
Aby móc ubiegać się o odszkodowanie, czas przylotu na lotnisko docelowe musi być późniejszy o co najmniej trzy godziny względem zapowiadanej godziny lądowania. Warto wiedzieć, że linia lotnicza jest zobowiązana do zapewnienia posiłku na lotnisku, a także kosztów ewentualnego noclegu, jeżeli alternatywny lot ma wystartować następnego dnia.
***
Tytuł audycji: Świat 4.0
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Deniz Rymkiewicz (ekspert platformy podróży eSky.pl)
Data emisji: 24.04.2025
Godzina: 16.29
kajz/kor