Lokalne społeczności - wspólnota to mit czy siła naszych czasów?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2025 10:49
- Kwestia prywatności zdaje się, że jest celem nadrzędnym i była pewnie przez wiele osób postrzegana jako najważniejszy aspekt posiadania swojego mieszkania, prywatnego miejsca - mówi w Czwórce Weronika Skorupska, zajmująca się badaniem młodych osób w lokalnych społecznościach.
Społeczność
SpołecznośćFoto: Shutterstock

Czy w świecie domofonów, furtek na kod i grup sąsiedzkich z memami, jest jeszcze miejsce na autentyczną wspólnotę? Czy sąsiad to tylko ktoś, kto zabiera paczkę z paczkomatu przed tobą? W czasach "grodzeniozy" pytamy: czy lokalność wciąż łączy?

Posłuchaj audycji "Pogadajmy!" o lokalnych społecznościach

- Swego czasu dużo mówiło się o grodzonych, zamkniętych osiedlach, gdzie ludzie się izolowali, nie chcieli ze sobą rozmawiać. Dbali tylko o swoje podwórko, tą prywatną przestrzeń - mówi Weronika Skorupska.

- Wydaje się, że coraz bardziej jako społeczeństwo zaczynamy rozumieć, że chyba nie tędy droga. Bycie we wspólnocie to jest coś bardzo naturalnego dla nas jako ludzi. My jesteśmy stworzeni do tego, żeby żyć we wspólnocie, wokół innych ludzi. Trudno jest od tego uciec - opowiada gościni Czwórki. - Szukamy takich sąsiedztw rozumianych nie tylko lokalnie, że mieszkają wokół nas, ale także sąsiedztwo wartości, wspólnych idei - dodaje.

Jedną z cech charakterystycznych wśród Polaków jest niski poziom zaufania wobec sąsiadów. Jak twierdzi Weronika Skorupska, to wypadowa paru rzeczy. Pierwszą z nich jest kultura indywidualizmu, która zdominowała polskie społeczeństwo po transformacji. Drugim powodem jest brak czasu lub chęci na budowanie relacji. Te dwa czynniki sprawiają, że żywe jest w nas przekonanie o tym, że mało komu można zaufać.


Zobacz także:


- Jako społeczeństwo ufamy swojej najbliższej rodzinie, ale jeżeli mówimy już chociażby o sąsiadach czy instytucjach państwowych, to zaufanie jest bardzo niskie - zaznacza Skorupska. - Jeżeli my nie mamy zaufania do ludzi, to trudno będzie budować relacje - dodaje.

***

Tytuł audycji: Pogadajmy!

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gościnie: Weronika Skorupska (badaczka młodych w lokalnych społecznościach, współautorka raportów o młodzieży w miastach, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UW), Agnieszka Wiśniewska i Paulina Wróbel (Centrum Społeczne Paca)

Data emisji: 08.07.2025 

Godzina: 16.22

gV/kajz

Czytaj także

Coliving - nowoczesna forma mieszkania i dzielenia przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2025 15:51
W czasach, gdy własne mieszkanie staje się coraz odleglejszym marzeniem młodych ludzi, zaczynają pojawiać się alternatywne formy zamieszkania. Jedna z nich jest coliving, czyli dzielenie przestrzeni do życia z innymi, tworząc w ten sposób organiczną społeczność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego tak chętnie plotkujemy?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2025 10:52
Co dają i z czym kojarzą nam się plotki? W audycji "Pogadajmy!" razem z socjolożką Katarzyna Krzywicką-Zdunek i Kamilą Glińską, specjalistką w dziedzinie show-biznesu, zastanawialiśmy się nad znaczeniem plotek i ich wpływem na relacje międzyludzkie.
rozwiń zwiń