Projekt Chińskiej Fundacji Filmowej i jej partnerów, o nazwie Kung Fu Film Heritage Project to potężna inicjatywa. 100 klasycznych filmów o sztukach walki ma dostać nowe życia po ich odrestaurowaniu za pomocą AI. Produkcje o klasycznych sztukach walki, będących częścią chińskiej tradycji, mają mieć poprawiony obraz, dźwięk i ogólną jakość. Zachowana ma zostać narracja i estetyka oryginałów.
100 produkcji o sztukach walki w rękach AI
- Od Bruce’a Lee do Jackie Chana, od "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka" do "Wolf Warrior", te filmy pokazały światu witalność i ducha narodu chińskiego - przywołuje słowa Zhang Qilin, przewodniczącego Chińskiej Fundacji Filmowej portal Variety.
Wśród tytułów projektu znalazły się: "Przyczajony tygrys, ukryty smok", "Wolf Warrior", "First of Fury", "The Big Boss", "Once Upon a Time in China" czy "Druken Master". Zapowiedziano, że 10 filmów z wybranej setki ma zostać potraktowanych priorytetowo. Na warsztat trafią produkcje z Chin i Hongkongu, filmy znane, ale też te, o których istnieniu często zapominamy. A na projekt przeznaczono blisko 14 milionów dolarów.
Chińska inicjatywa sprawi, że znów na ekrany powrócą gwiazdy chińskiego kina akcji - Bruce Lee, Jackie Chan, Jet Li czy Donnie Yen.
Cyber Border stworzy AI
Na festiwalu w Szanghaju zapowiedziano również premierę animacji "A Better Tomorrow: Cyber Border" opartej na kryminale w reżyserii Johna Woo z 1986 roku. Obraz zapowiadany jest jako w pełni stworzony przy użyciu sztucznej inteligencji. Narzędzie zostało wykorzystane we wszystkich fazach powstawania projektu - od scenariusza, przez modelowanie i animacje, po renderowanie. Pracująca przy nim ekipa liczy zaledwie 30 osób, a mimo to czas powstawania animacji jest o wiele krótszy. W tej opowieści sztuk walki też nie brakuje.
Podczas wydarzenia zauważono również potrzebę wykorzystywania narzędzi AI do tworzenia interaktywnych gier walki. Zwrócono uwagę, że cały świat czerpie z chińskich stylów walki, ale w produkcjach brakuje chińskich marek, a warto to zmienić.
Czytaj także:
Festiwal w Szanghaju i polski akcent
27. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju rozpoczął się 13 czerwca i trwa do 22 czerwca. Jego organizatorzy otrzymali 3900 zgłoszeń ze 119 krajów. Wydarzenie organizowane jest od 1993 roku i jest jedynym chińskim festiwalem zaliczanym do imprez akredytowanych przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF) i jednym z największych wydarzeń filmowych Azji.
W tym roku swoją międzynarodową premierę ma tam film Korka Bojanowskiego "Utrata równowagi". Obraz prezentowany jest w konkursie głównym 27. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Shanghaju (SIFF). O Golden Goblet Awards rywalizuje dwanaście filmów.
Zobacz też:
***
pj