Wyjeżdżając na wakacje - czy to obóz, kolonia, wyjazd z przyjaciółmi zorganizowany na własną rękę - zawsze towarzyszy nam smartfon. Za pomocą komunikatorów meldujemy się rodzicom, że bezpiecznie dotarliśmy na miejsce, znajomym wysyłamy selfi i zdjęcia śląc pozdrowienie. Jeszcze wcale nie tak dawno, takich możliwości nie było. Obowiązkowym punktem letnich eskapad była wyprawa na najbliższą pocztę czy do kiosku z pocztówkami, zakup kartek i znaczków, a później wpisywanie krótkich sentencji z pozdrowieniami i relacjami z podróży. Zdarzało się, że pocztówki docierały w ręce adresatów już po naszym powrocie z wakacji, ale i tak dostarczały radości, a często trafiały do kolekcji obdarowanego. Obecnie zwyczaj ten wydaje się zanikać. Czy dziś wysyła się jeszcze pocztówki, a może to już archeologia? Czy ktoś jeszcze kolekcjonuje i kocha pocztówki, ale jego kolekcja przestała się rozwijać, bo przestał je dostawać?
Właśnie pocztówki będą tematem naszej pierwszej audycji z cyklu "Pocztówka z wakacji". Alicja Michalska opowie o ich historii, nostalgii jaką niektórzy je obdarzają. Jej gośćmi będą kolekcjonerzy pocztówek i znawcy tematu.
Zobacz też:
W drugiej godzinie przyjrzymy się, szczególnie bliskim radiowcom, pocztówkom dźwiękowym. Naszym przewodnikiem potem świecie będzie Zasław Adamaszek, kierownik Działu Edukacji i Wystaw Narodowego Muzeum Techniki.
***
Na audycję z cyklu "Pocztówka z wakacji" w sobotę (5.07) o godz. 14.00 zaprasza Alicja Michalska.
pj