Bednarek i Maleo Reggae Rockers w Ostródzie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 10:00
Odbywający się w dn. 14-17 sierpnia Ostróda Reggae Festival przedstawił szczegóły pierwszego dnia festiwalu, który odbędzie się w nowoczesnym ostródzkim amfiteatrze
Bednarek i Maleo Reggae Rockers w Ostródzie
Foto: materiały promocyjne organizatora

Oprócz artystów z corocznego konkursu "Czwórka Reggae Contest", wystąpią tam Bednarek, Tabu i Big up! Wszystkie koncerty na głównej scenie "Red Stage" 17 sierpnia zakończy Maleo Reggae Rockers. Ruszyły zgłoszenia zespołów do konkursu, w sieci pojawił się teledysk festiwalowego hymnu, a chętni mogą już nabyć karnety VIP.

Kamil Bednarek jest wokalistą, kompozytorem, autorem tekstów i multiinstrumentalistą. Zdobył szeroką popularność dzięki trzeciej edycji programu "Mam talent", gdzie zajął drugie miejsce. Wydany w tym okresie debiutancki album StarGuardMuffin  "Szanuj" uzyskał status podwójnej platyny. Zespół ruszył w nieustającą trasę koncertową i zagrał tysiące koncertów.

W kwietniu 2011 StarGuardMuffin gościli na Jamajce i efektem sesji nagraniowej, którą wówczas zorganizowano w studio Tuff Gong Boba Marleya, był maxisingiel "Jamaican Trip". Po zawieszeniu działalności StarGuardMuffin Kamil stworzył zespół Bednarek, z którym wydał płytę "Jestem…", a następnie suplement do niej, zawierający remixy, wersje dubowe i koncertowe. Na ścieżce dźwiękowej filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" znalazła się ich wersja "Dni, których nie znamy" Marka Grechuty. Obecnie zespół promuje wydawnictwo DVD/CD "Bednarek Live. Przystanek Woodstock". Kamil jest jednym z najpopularniejszych młodych polskich artystów. Jego profil na Facebooku polubiło już około 1,3 mln fanów.

Maleo
Maleo Reggae Rockers

Szefem festiwalu jest Dariusz „Maleo” Malejonek, który swoją karierę muzyczną rozpoczął w 1983 roku w formacji Kultura, by potem połączyć siły z Robertem Brylewskim w Izrael-Kultura i Izrael. Maleo od ponad 30 lat jest jednym z najbardziej aktywnych polskich artystów, a jego zaprawiona w bojach formacja to istna żyleta reggae’owego grania. Latem 2010 MRR zagrali na największym festiwalu reggae w Europie Rototom Sunsplash w Hiszpanii. Najnowszy krążek „Revolution” to powrót do nieco ostrzejszego, bardzo urozmaiconego grania. Usłyszeć na nim można zarówno klasyczne reggae, jak i wpływy rocka, hip hopu, a nawet muzyki bałkańskiej czy orientalnej. Wśród gości na płycie znaleźć można m.in. Grubsona i Ifi Ude. Zimą 2014 MRR w odruchu poparcia i społecznego zaangażowania wybrali się ze swoją muzyką na kijowski Majdan, gdzie udało im się krótko wystąpić zanim koncert musiał zostać przerwany.

Tabu zaczynali w ostródzkim konkursie, a niedawno hucznie obchodzili 10 lat istnienia. Ugruntowali swoją pozycję trzema albumami i setkami koncertów. Powstali w Wodzisławiu Śląskim w 2003 roku. Swój sukces zawdzięczają porywającej wizji reggae i ska, gdzie standardowe instrumentarium wsparte jest dynamiczną sekcją dętą oraz charyzmą wokalisty Rafała Karwota. Największym dotychczasowym sukcesem jest wydany w 2012 ostatni album „Endorfina”, gdzie zespół po raz pierwszy wprowadził do swej muzyki bałkańskie elementy. „Jak dobrze cię widzieć” wg. wielu notowań okazał się hitem roku. „Marzenia” z udziałem Cheeby & Grizzulah z Eastwest Rockers, „Nie chcę umierać” czy „Naga prawda” potwierdzają wielki potencjał zespołu do tworzenia porywających piosenek z tekstami w prostych słowach opowiadającymi o życiu.

Big up! to zwycięzcy ubiegłorocznego “Czwórka Reggae Contest” podczas ORF,  polska nadzieja 2012 wg. czytelników Free Colours i zdobywcy wielu nagród. Powstali pod koniec 2011 roku, a członkowie zespołu w większości poznali się za pośrednictwem Internetu, a rozrzuceni są po całej Wielkopolsce. W ramach nagrody zarejestrowali koncert w radiowej “Czwórce” oraz zagrali m.in. na Afryce w Toruniu i podczas Winter Reggae. Obecnie wytrwale pracują nad debiutancką płytą, która prawdopodobnie pojawi się jesienią.

Czwórka Reggae Contest to największy w Polsce konkurs dla młodych zespołów reggae. Stanowi stały element Ostróda Reggae Festival od początku jego istnienia i po raz drugi odbywa się pod szyldem Polskiego Radia Czwórka. Zwycięzca wystąpi w radiowym studio, a jego koncert zostanie profesjonalnie zarejestrowany. Co roku do konkursu zgłasza się kilkadziesiąt młodych grup. Tutaj swoje pierwsze kroki stawiali m.in. obecnie znani i lubiani wykonawcy jak Tabu, Junior Stress czy Raggafaya. Finał konkursu odbędzie się 14 sierpnia podczas pierwszego dnia festiwalu w ostródzkim amfiteatrze jako część tegorocznego Uniwersytetu Reggae.  Młode zespoły do 8 czerwca mogą przesyłać swoje zgłoszenia poprzez formularz na festiwalowej stronie.

Ostróda Reggae Festival  14-17.08.2014 - 14-ta edycja święta reggae - Czerwone Koszary, Ostróda. Festiwal pod patronatem Czwórki.

(rav/mat.pras)