Osiemnastka CINERGII!

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 11:00
Forum Kina Europejskiego CINERGIA wkracza w pełnoletniość. Tegoroczna, 18. edycja festiwalu odbywa się w dniach 8-15 listopada w Łodzi.
Osiemnastka CINERGII
Foto: materiały promocyjne

Pokazy filmów odbywać się będą w Kinie Charlie przy Piotrkowskiej 203/205 i Łódzkim Domu Kultury przy ul. Traugutta 18, a pozostałe wydarzenia festiwalowe również m.in.: w budynku łódzkiej "Filmówki" przy ul. Targowej 61/63 i Muzeum Kinematografii przy Pl. Zwycięstwa 1.  Gale Otwarcia i Zamknięcia 18. Forum Kina Europejskiego CINERGIA zostaną zorganizowane w Kinie Bałtyk-Helios przy ul. Narutowicza 20.

18 lat historii
Festiwal wkracza w pełnoletniość, a to okazja do przypomnienia sobie poprzednich edycji.  Podczas ubiegłorocznej edycji filmy CINERGII w Łodzi oraz repliki w Skierniewicach, Bełchatowie, Radomsku i Piotrkowie Trybunalskim obejrzało ponad 20 000 widzów.

Podczas poprzednich edycji na CINERGII gościli m.in.: Andriej Konczałowski, Margarete Tiesel, Agnieszka Holland, Istvan Szabo, Krzysztof Zanussi, Filip Bajon, Władysław Pasikowski, Piotr Trzaskalski, Otar Joselliani, Maria Kornatowska, Bartosz Żurawiecki, Jaco van Dormael, John Malkovich, Jan Troell. Większość z naszych gości otrzymała statuetki Złotego Glana Kina Charlie za wybitny wkład w kinematografię europejską i światową. Prowadzili także lekcje mistrzowskie w łódzkiej Szkole Filmowej.

Co roku CINERGIA zaprasza widzów na konkurs na Najlepszy Debiut Europejski. W ubiegłym roku jury pod przewodnictwem Agnieszki Holland nagrodziło grecki film „Boy Eating the Bird’s Food” w reż. Ektorasa Lygizosa.

CINERGIA pełnoletnia

W tym roku swój udział w festiwalu zapowiedzieli m.in. Guy Maddin i Jerry Schatzberg. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie konkurs na Najlepszy Debiut Europejski, do którego zakwalifikowało się dziewięć tytułów. Proponujemy najciekawsze i nagrodzone debiuty festiwali filmowych z Rotterdamu, Berlina, Cannes, Karlowych Warów czy Moskwy, m.in. „Bite the Dust” w reż. Taisia Igumentseva z Rosji, „Uroki Garmonii” - koprodukcja niemiecko-kazachska, „Intimate Parts” reż. Natasha Merkulova z Rosji,  „Matterhorn” w reż. Diederik Ebbinge z Holandii, włoska produkcja pt. „Salvo” czy „The Battle of Tabatô” - portugalski film w reż. Joao Viana. Polską kinematografię reprezentować będzie „Dziewczyna z szafy” w reż. Bodo Koxa.

Widzowie również wybiorą swojego laureata, niezależnie od werdyktu jury.

CINERGIA to nie tylko filmy konkursowe, ale też retrospektywy – m.in.: przegląd twórczości Nicolasa Roega, Guya Maddina, pokazy specjalne (np. filmy Jerry Schatzberga) a ponadto sekcje: Nowe kino litewskie, Nowe Kino chorwackie, Hiszpańskie horrory, sekcje Kino i kryzys, Filmowe odkrycia Europy (filmy przedpremierowe polskich dystrybutorów), Najlepsze europejskie krótkie metraże przy współpracy z wiedeńskim festiwalem Let’s Cee oraz Premiery cyfrowe najwybitniejszych filmów wyprodukowanych w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi i pokaz nagrodzonych filmów październikowej edycji  SE-MA-FOR Film Festival. Tegoroczną edycję Forum Kina Europejskiego CINERGIA otworzy pokaz przedpremierowy filmu „Papusza” z udziałem twórców.

Warsztaty i seminaria

CINERGIA to nie tylko filmy, ale i wybitni goście, ikony kinematografii, którzy każdego roku odwiedzają Łódź w czasie festiwalu. W tym roku swój udział zapowiedzieli wybitni twórcy: Guy Maddin i  Jerry Schatzberg.

Guy Maddin, nazywany kanadyjskim Davidem Lynchem jest jednym z najbardziej europejskich twórców filmowych, choć mieszka i tworzy swoje filmy za oceanem. Spotkanie z Guyem Maddinem poprowadzi znany krytyk Kuba Mikurda, współautor książki „Kino wykolejone”, będącej zapisem wywiadów z reżyserem.

Spotkanie z Jerrym Schatzbergiem odbędzie się w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a poprowadzi je dziennikarz  specjalizujący się w tematyce filmowej - Piotr Czerkawski.

Sekcje CINERGII

Z filmowego dziedzictwa kina europejskiego korzystają także filmowcy amerykańscy. W sekcji Hiszpańskie horrory przypomnimy te tytuły, które albo doczekały się amerykańskich remake’ów, albo których motywy czy tematy zapoczątkowały trwającą do dziś modę na hollywoodzkie przeróbki. Świetnym wprowadzeniem w tę problematykę będzie niezwykły dokument Yvesa Montmayeura „Niech żyje śmierć! Hiszpańskie kino grozy”.

W cyklu mało znanych w Polsce wielkich osobowości kina europejskiego przypomnimy twórczość Nicolasa Roega, brytyjskiego filmowca, tworzącego w Anglii i w USA. Ten kontestator brytyjskich tradycyjnych wartości już od głośnego debiutu „Przedstawienie” z Mickiem Jaggerem miał kłopoty z cenzurą, producentami i dystrybutorami. Ze względu na liczne sceny przemocy, libacji alkoholowo-narkotycznych, perwersyjnego seksu, filmy Roega z niezapomnianymi kreacjami wybitnych gwiazd amerykańskiego kina i świata muzyki wędrowały na półki albo zbierały cięgi od krytyków. Przypomnimy najlepsze obrazy Roega, które powstały w Anglii w latach 70. („Walkabout”, „Nie oglądaj się teraz”, „Zmysłowa obsesja”)

W kolejnej sekcji sekcja Kino i kryzys nie koncentrujemy się tylko na kategoriach ekonomicznych. Pokażemy dorobek kinematografii włoskiej, francuskiej, greckiej, austriackiej. Polskę reprezentować będzie polsko-austriacka koprodukcja „Eksmisja” w reż. Antoniego Malinowskiego.

Nowym doświadczeniem dla naszych widzów będą także prezentacje Nowego kina chorwackiego (od lipca członek UE) oraz Nowego kina litewskiego (od lipca prezydencja w UE). Filmy Vinko Bresana, Srdana Golubovica czy Dalibora Matanica to zawsze wydarzenia na zagranicznych festiwalach filmowych.

Nowe kino litewskie to filmy przez lata tłamszone przez radziecką kinematografię, które szukają swojego miejsca i tożsamości, chętnie  flirtując z kinem eksperymentalnym, autorskim, oryginalnym wizualnie („Znikające fale”, „The Fortress of Sleeping Butterflie”, „Anarchy in Zirmunai”)

Kontynuowana od lat sekcja Filmowe odkrycia Europy, czyli filmy przedpremierowe polskich dystrybutorów (Vivarto/Aurora/Arthouse), które zdobyły nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych (m.in. „Pozycja dziecka”, „Prawie mężczyzna”) zostanie poszerzona o krótkie metraże. To wynik współpracy CINERGII z wiedeńskim festiwalem Let’s Cee, prezentującym najciekawsze europejskie shorty.

Wydarzenie pod Patronatem Czwórki.

/