Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej 10 kwietnia, dyrektorka festiwalu Weronika Płaczek z Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, przedstawiła program nadchodzącej, 7. edycji Animocji. Osią tematyczną festiwalu będzie animacja z Japonii. Animocje pokażą szerokie spektrum japońskiego kina animowanego, sięgając również do innych form wyrazu, niż najlepiej nam znane „anime”.
W konkursach zobaczymy 86 filmów krótkometrażowych. 33 w Konkursie Międzynarodowym i 15 w Konkursie Najnowszych Filmów Polskich (filmy z tych dwóch kategorii powalczą o Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany) i 39, w podzielonym na trzy sekcje, Konkursie Filmów Dla Dzieci.
23 filmy startują w przedfestiwalowej Do-Grywce. Po jej zakończeniu publiczność wybierze jeden z nich, który dołączy do stawki konkursu głównego.
Bydgoskie Animocje jako jedyny festiwal w kraju przyznają Nagrodę za Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu. W tym roku otrzyma ją znakomity aktor Wiktor Zborowski. Wśród jego dubbingowych dzieł znalazły się m. in. „Rio” i i „Zwierzogród”. Poza nim gośćmi Animocji będą też: Piotr Bosacki, członek nieformalnej grupy artystycznej Penerstwo, nominowany do Nagrody Fundacji Deutsche Bank "Spojrzenia 2013", Dina Wielikowskaja - zwyciężczyni Animocji 2016, Alek Wasilewski - twórca gry „Tsioque", zwycięzca O!PLA i Se-Ma-For Festival i inni.
Odbędzie się kilka projekcji unikatowych pełnometrażowych animacji japońskich. Perełką będzie przedpremierowy pokaz „Czerwonego żółwia” (2016) w reżyserii Michaela Dudok de Witta. Film zdobył w Cannes nagrodę jury Un Certain Regard, był nominowany do Oscara, Cesara i Europejskiej Nagrody Filmowej, wygrał też festiwal w Atenach oraz zdobył Annie Award. Fani japońskiej animacji powinni zarezerwować czas na „Ogród słów” Makoto Shinkai, przepiękny wizualnie melodramat, udostępniony dzięki uprzejmości Ambasady Japońskiej w Warszawie.
„Japońskie” Animocje nie mogły też zapomnieć o mistrzu i klasyku Hayao Miyazakim. Dlatego zobaczymy jego „Ponyo” (2008), zrealizowane w założonym przez niego Studiu Ghibli. Obraz dostał dwie nagrody na festiwalu w Wenecji, tytuł najlepszego anime roku w Japonii i nagrody Azjatyckiej oraz Japońskiej Akademii Filmowej. W przeciwieństwie do innych produkcji ze studia Ghibli, Ponyo została zrealizowana przy wykorzystaniu tradycyjnej animacji. Głowy nie dam sobie uciąć, ale wydaje mi się, że nie tylko „Ponyo” został zrealizowany poklatkowo. Jeśłi Ty jesteś tego pewnie, to ok.
W opozycji do animacji głównego nurtu, pojawi się undergroundowa animacja z Japonii w prezentacji autorstwa Michała Bobrowskiego pt. „Odmienne stany awangardy: japońska animacja eksperymentalna”. Krytyk Jerzy Armata przygotował specjalne pasmo „Animacja jest kobietą” prezentujące dwa - męskie i kobiece - spojrzenia na postać Kobiety w animacj, Nie zabraknie znanych już „Animacji anormalnych” wyświetlanych nocą w alternatywnym klubie Mózg.
Rozbudowana jest także sekcja warsztatowa. Podczas Animocji odbędą się warsztaty z kaligrafii i malarstwa japońskiego, origami, animacji poklatkowej oraz animacji filmowej Yacha Paszkiewicza. Festiwal nie zapomina też o siostrze animacji – grze komputerowej. Poświęcona zostanie im sobotnia sesja „Gra komputerowa – druga twarz animacji”. Zobaczymy także wystawy „Plakiat” Maksa Bereskiego i „Kaligrafia japońska – malarstwo suibokuga – manga” rodziny Yoshida.
Ogłoszenie zdobywców nagród festiwalowych odbędzie w sobotę, 29 kwietnia o 19.30 w MCK w Bydgoszczy. Po ogłoszeniu wyników, odbędzie się zrealizowany na zaproszenie festiwalu koncert duetu Karolina Rec & Hubert Zemler, którzy premierowo wykonają własne kompozycje do animacji krótkometrażowych.
7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 23 – 29 kwietnia 2017 (prolog 19 – 21 kwietnia).
mat. pras.