Uniwersytet Reggae 2017 na ORF

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 14:41
Organizatorzy Ostróda Reggae  Festival tradycyjnie zapraszają do uczestnictwa w programie edukacyjnym „Uniwersytet Reggae”. W programie spotkania z wybitnymi gośćmi festiwalu i niepowtarzalne projekcje filmowe. Zajęcia uniwersytetu będą miały miejsce w dn. 11-13.08.2017 w sali kameralnej Amfiteatru w Ostródzie w godz. 12:00 – 15:00. Wstęp wolny.
Gospodarzem Uniwersytetu Reggae jest Bartosz Wójcik.
Gospodarzem Uniwersytetu Reggae jest Bartosz Wójcik.Foto: mat. pras.

PROGRAM:

11.08, piątek 12:00

International Reggae Poster Contest: 2012-2017
Wernisaż wystawy oraz spotkanie z Marią Papaefstathiou (Grecja)

W ciągu 5 lat Międzynarodowego Konkursu Plakatu Reggae do organizatorów spłynęło 6925 plakatów ze 124 krajów od 3290 projektantów. Konkurs został stworzony przez grafików projektowych – Michaela Thompsona z Jamajki oraz Marię Papaefstathiou z Grecji. Celem konkursu jest zwiększanie rozpoznawalności muzyki reggae oraz celebracja globalnych osiągnięć reggae i wpływu muzyki na świat.

11.08, piątek 13:30

 „The Traveller” („Wędrowiec: Baaba Maal”)
reż. Joao Pedro Moreira
dokument, 2016, Mali / Wielka Brytania

Baaba Maal nieustannie podróżuje po świecie, koncertując od czterech dekad, ale zawsze wraca do miejsca swojego urodzenia. W Senegalu jest gwiazdą, ale jego albumy znane są także poza granicami jego kraju. Jego kompozycje wiele mówią o jego osobowości, która z kolei znajduje swój wyraz w wydarzeniu muzycznym, którego jest organizatorem – Blues Du Fleuve Festival. Ten odbywający się w senegalskim mieście Podor festiwal jest wielokulturowym miejscem spotkań, przestrzenią, gdzie ma miejsce interakcja między dźwiękami, tańcem oraz modą.

12.08, sobota 12:00

 „Historia reggae w Niemczech”
Wykład Karstena Frehe (Irie Ites, ByteFM, Riddim Magazine)

Prezentacja skupi się na rozwoju sceny reggae w Niemczech – od jej początków aż do teraźniejszości. Dotyczyć będzie niemieckich zespołów, które rozpoczęły swoje kariery w latach osiemdziesiątych, sound systemów, które rozwijały się z roku na rok, wielkiego zainteresowania sceną reggae na początku XXI wieku i współczesności.

Karsten Frehe w 1995 roku założył w Niemczech Irie Ites – audycję radiową, która z czasem ewoluowała w sound system, magazyn internetowy i wytwórnię płytową. Obecnie mieszka i pracuje w Hamburgu. Prowadzi autorską audycję „Forward the Bass” w rozgłośni ByteFM i współpracuje z czasopismem „Riddim Mag”.

12.08, sobota 13:30

„Kingston Crossroads" („Skrzyżowania Kingston”)
reż. Oliver Becker i Jonas Schaul
dokument, 2016, Niemcy
projekcja poprzedzona wprowadzeniem współreżysera Jonasa Schaula (Niemcy)

Kingston to stolica Jamajki i jedno z najbardziej zróżnicowanych i kontrowersyjnych miast na świecie. „Kingston Crossroads” to wciągająca i osobista podróż przez współczesną scenę roots reggae, która obecnie doświadcza imponującej i coraz częściej zauważalnej na świecie odnowy poprzez kulturę rastafariańską.

Jonas Schaul studiował na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Hamburgu. Do jego profesorów należeli Pepe Danquart oraz Wim Wenders. Jest autorem wielu projektów autorskich, wśród nich zakrojonego na szeroką skalę filmu dokumentalnego o życiu migrantów z Afryki Zachodniej w Niemczech, a także obrazu o hamburskich klubach alternatywnych.

13.08, niedziela 12:00

 „Globalne reggae: Jamajska kultura na świecie”
Spotkanie z Profesor Carolyn Cooper

Carolyn Cooper to autorka dwóch kluczowych dla rozwoju studiów nad reggae monografii „Sound Clash: Jamaican Dancehall Culture at Large” (2004) oraz „Noises in the Blood: Orality, Gender and the ‘Vulgar’ Body of Jamaican Popular Culture” (1993). Wspólnie z Eleanor Wint zredagowała książkę „Bob Marley: The Man and His Music” (2003). Jest także redaktorką nagrodzonego zbioru esejów „Global Reggae” (2012).

Prowadzi cotygodniową rubrykę w niedzielnym wydaniu jamajskiego dziennika „Gleaner”. Wielokrotnie zapraszana jako ekspertka do udziału w filmach dokumentalnych poświęconych kulturze karaibskiej, wyprodukowanych przez lokalne i międzynarodowe domy mediowe, takie jak Television Jamaica, BBC, Al Jazeera, Australian Broadcasting Corporation.  

13.08, niedziela 13:30

„Weapon is my Mouth” (“Usta są moją bronią”)
reż. Leo Vidigal i Delmar Mavignier
dokument, 2016, Brazylia / Wielka Brytania
projekcja poprzedzona wprowadzeniem reżysera Leonarda Vidigala (Brazylia)

Na wyreżyserowany przez Leonarda Vidigala i Delmara Mavigniera film „Weapon is My Mouth” składają się niesamowite fragmenty sesji sound systemowych, występy na żywo artystów reggae, a także wywiady z nawijaczami, wokalistami, selektorami, tancerzami, producentami oraz innymi przedstawicielami tej pełnej energii sceny muzycznej. Film jest rezultatem projektu badawczego „Kultura sound systemowa i audiowizualna w Wielkiej Brytanii” zrealizowanego w Londynie między lipcem 2015 a sierpniem 2016 przez Leonarda Vidigala, pracownika naukowego Federalnego Uniwersytetu Minas Gerais w Brazylii.

Gospodarzem Uniwersytetu Reggae jest Bartosz Wójcik - tłumacz i menedżer kultury.

MYSTIC DUBS SOUNDSYSTEM MEETING (BEFORE ORF 2017)

Jak co roku Ostróda Reggae Festival proponuje rozgrzewkę: w czwartek 10.08 po zakończeniu koncertu w Amfiteatrze w tawernie „U Zdzicha” spotkanie dwóch sound systemów z ich potężnymi ścianami głośników.

Gospodarze, stołeczna ekipa Jah Love Soundsystem, zmierzą się w przyjacielskim muzycznym pojedynku  z Roots Trippin Sound System, wywodzącym się Ostródy. Zabrzmią różne style od roots reggae przez rub a dub aż po mroczny nowoczesny dub. Wszystko przeplatane będzie występami wokalistów i prezentacją unikatowych dubplate'ów zebranych przez obie ekipy.


Ostróda, Przystań u Zdzicha, ul Słowackiego (obok dworca PKP)

Otwarcie klubu: 21.00

Start imprezy: 23.00

Wstęp darmowy

mat. pras.

Zobacz więcej na temat: reggae Ostróda Reggae Festival