Jedenaście premierowych kompozycji to kontynuacja przygody autorki z artystycznym, nieoczywistym popem, którego drugim imieniem jest wrażliwość. Nastrojowe instrumentarium, na które złożyły się m.in. fortepian, sekcja smyczkowa czy harfa, wchodzi w dialog z subtelną, wyważoną elektroniką i charakterystycznym głosem Joanny.
Jak piszą twórcy: "patronką albumu, który w serwisach streamingowych ukazał się pod koniec 2021 roku, jest wybitna poetka doby dwudziestolecia międzywojennego, Zuzanna Ginczanka". - Określenie "poezja" jest dla mnie wielowymiarowe: może być świadomą ciszą albo pojedynczym słowem wypowiedzianym we właściwym miejscu i czasie - opowiada Longić. Artystce szybko udało się znaleźć punkty wspólne z Ginczanką. W jej twórczości odnalazła "nadzieję, odwagę, zachwyt nad pięknem i afirmację codziennych, pozornie niewiele znaczących gestów i słów".
ZOBACZ WIĘCEJ Płyta tygodnia w Czwórce <<<
Do stworzenia unikalnego wrażenia niezbędny był cały arsenał środków muzycznych. Kwintet smyczkowy towarzyszy fortepianowi, natomiast na innych utworach z albumu pojawiają się harfa, flet poprzeczny, syntezatory analogowe, jednak jest i miejsce dla werbli, kotłów i bębnów basowych. Longić śpiewa, ale i szepce. Zarówno współczesna artystka, jak i poetka sprzed pokoleń doceniają piękno życia, jednak nie uciekają przed nostalgią i nawet strachem, które często ze sobą niesie.
Płyta dostępna jest na platformach streamingowych. Premiera płyty w wersji winylowej planowana jest na rok 2022 nakładem wytwórni Asfalt.
- Odkąd pamiętam byłam bardzo skupiona na tym by muzyka i tekst w Tęskno były na równym poziomie i tak samo ważne - tłumaczy wokalistka. - Po wydaniu ostatniej płyty Tęskno zaczęłam googlować Ginczankę, której twórczość znałam już wcześniej. Moja przyjaciółka z gimnazjum pokazała mi ją w szkole i podzieliła się ze mną tomikiem wydanym jeszcze za życia Zuzanny. Teraz tych wierszy jest już odkrytych na szczęście setki. Ona w bardzo wielu miejscach wprost mówi o tęsknotach. Gdy to odkryłam już zapaliła mi się w głowie lampka ciekawości. Zaczęłam czytać więcej i jej wizja świata, słowa i historia bardzo mnie wciągnęły. Są tam takie motywy, które też wcześniej poruszałam w swoich autorskich tekstach piosenek - mówiła Joanna Longić.
***
mat. pras./kd