Zderzacz Hadronów znów działa

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 12:16
Naukowcy powtórnie uruchomili najpotężniejszy na świecie akcelerator cząstek

Wielki Zderzacz Hadronów znów zaczyna działać. Po kilkunastu miesiącach przerwy europejscy naukowcy uruchomili ten najpotężniejszy na świecie akcelerator cząstek.

Po raz pierwszy Zderzacz ruszył ponad rok temu; wkrótce potem awarii uległy potężne magnesy i urządzenie trzeba było wyłączyć. Naprawa kosztowała ponad 25 milionów euro. W ostatnich dniach naukowcy schłodzili akcelerator do temperatury minus 271 stopni Celsjusza i zaczęli ostrożnie wpuszczać pierwsze strumienie cząstek. Na razie wszystko idzie zgodnie z planem; pełną sprawność urządzenie ma uzyskać w przyszłym miesiącu.

Wielki Zderzacz Hardonów to jeden z najbardziej zaawansowanych i najdroższych eksperymentów naukowych świata. W jego kolistym tunelu o długości 27 kilometrów zbudowanym przy ośrodku badawczym CERN na granicy szwajcarsko-francuskiej; naukowcy będą zderzać cząstki rozpędzone niemal do prędkości światła. Chcą w ten sposób dowiedzieć się, z czego składa się materia, jak wyglądał wszechświat tuż po Wielkim Wybuchu oraz co to jest ciemna energia.

źródło: iar

Zobacz więcej na temat: CERN
Czytaj także

Wielki Zderzacz Hadronów produkuje piony i kaony

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2010 20:20
Eksperymenty prowadzone w Wielkim Zderzaczu Hadronów przyniosły pierwsze rezultaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Droga do ciemnej materii i boskiej cząstki otwarta

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 21:57
Początek ery nowych odkryć", "przełom w fizyce" - takimi słowami określają naukowcy wtorkowy start cyklu zderzeń protonów przy energii 7 TeV i zacierają ręce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasywny budynek zużyje 80 proc. energii mniej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 16:16
Do 2012 roku w Katowicach powstanie tzw. biurowiec pasywny, który dzięki nowoczesnym technologiom i instalacjom będzie potrzebował nie więcej niż 12 proc. tradycyjnej energii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gaz z węgla? - już niebawem!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2010 16:28
AGH i Instytut Górniczy rozpoczynają badania nad technologią zgazowania węgla pod ziemią.
rozwiń zwiń